Indyjski łazik księżycowy zapadł w sen i może nigdy się nie obudzić: ScienceAlert

Indyjski łazik księżycowy zapadł w sen i może nigdy się nie obudzić: ScienceAlert

23 sierpnia indyjska misja Chandrayaan-3 dostarczyła na powierzchnię Księżyca lądownik Vikram i łazik Pragyan. Teraz, wraz z końcem księżycowego dnia za dwa tygodnie, misja łazika może się zakończyć. Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) wprowadziła Peregyana w tryb uśpienia.

Przyzwyczailiśmy się, że misje łazików trwają latami, w dużej mierze dzięki łazikom marsjańskim NASA. Ale te łaziki mają MMRTG (Wielofunkcyjny radioizotopowy generator termoelektryczny) Elektrownie, które wytrzymują lata. Jest też bardzo droga, podczas gdy misja Chandrayaan-3 kosztowała zaledwie około 75 milionów dolarów.

Ale Pragyan zależy od energii słonecznej i rozpoczęła się księżycowa noc.

Bergian przeniosła wszystkie swoje dane z krótkiej misji i obecnie znajduje się w stanie uśpienia. Temperatura na powierzchni Księżyca spadłaby do -120°C (-184°F), a elektronika statku kosmicznego nie została zaprojektowana, aby sobie z tym poradzić. Ale akumulator jest naładowany, a odbiornik nadal jest włączony. Jest nadzieja, że ​​uda się go obudzić, gdy zapadnie noc, i że 22 września będzie mógł kontynuować swoją misję.

Celem inżynieryjnym misji było bezpieczne wylądowanie na Księżycu i wykazanie zdolności pojazdu do poruszania się po Księżycu. Misja osiągnęła te cele.

border-frame=”0″ zezwolenie=”akcelerometr; automatyczne odtwarzanie; zapis do schowka; zaszyfrowane multimedia; żyroskop; obraz w obrazie; udostępnianie sieci”allowfullscreen>

Jeśli chodzi o naukę, celem misji było wykrycie lodu wodnego i scharakteryzowanie składu księżycowego regolitu. W tym celu ma przy sobie spektrometr i spektrometr. Jego pomiary przyczynią się również do zrozumienia sił księżycowych i ewolucji księżycowej atmosfery.

ISRO opublikowało pewne dane z misji. Pomiary temperatury wykonane przez lądownik wykazały wyraźną różnicę pomiędzy temperaturą tuż nad powierzchnią i tuż pod nią. Temperatura powierzchni wynosiła 50°C, a kilka milimetrów pod powierzchnią -10°C.

Jest to pierwszy pomiar temperatury w pobliżu bieguna południowego, co potwierdza wyniki innych misji odkrytych w innych miejscach na Księżycu. Wierzchnia warstwa regolitu pełni funkcję izolatora i słabo przewodzi ciepło.

Wyprawa odkryła także obecność siarki na Antarktydzie. Odkryto ją w innym miejscu na Księżycu, ale po raz pierwszy odkryto ją na biegunie południowym. Jest to także pierwszy raz, kiedy odkryto go poprzez pomiary in situ.

Reszta deklaracji misji określi ogólny wynik celów naukowych, a indyjscy naukowcy uzyskają pierwszą wiedzę na temat danych, zanim zostaną one udostępnione międzynarodowym naukowcom.

Indie próbowały wylądować na Księżycu w 2019 r., ale nie powiodło się, więc to osiągnięcie musi być bardzo satysfakcjonujące dla osób pracujących w ISRO. Dzięki temu sukcesowi stali się czwartym krajem, po Stanach Zjednoczonych, Związku Radzieckim i Chinach, który zasmakował księżycowego sukcesu.

Indie postrzegają siebie jako wielki naród, a to osiągnięcie tylko podsyci tę ideę. Prawdopodobnie nie zaszkodzi też fakt, że następuje to wkrótce po tym, jak Rosji nie udało się wylądować statku kosmicznego Łuna 25. Indie i Rosja są tradycyjnymi sojusznikami od czasów zimnej wojny, ale Indie pławią się w sukcesach, podczas gdy Rosja uczy się żyć z porażkami.

Sukces ten przyczynia się do wzrostu umiejętności Indii w misjach kosmicznych. Wystrzelili wiele satelitów dla siebie, dla innych krajów i dla siebie Mangalski orbiter Marsa Trwało to 7,5 roku. Niedługo wystrzelą także swoją pierwszą misję na Międzynarodową Stację Kosmiczną we współpracy z NASA.

ISRO planuje także wspólną misję na Księżyc z Japonią tzw Misja eksploracyjna bieguna księżycowego (LUPEX.) LUPEX obejmie kolejną misję lądownika/łazika na południowy biegun Księżyca.

A tak na marginesie, ESA planuje wysłać swój zewnętrzny spektrometr mas (EMS-L) na misję LUPEX. Pierwotnie rosyjska misja Łuna 25 miała udać się na Księżyc, ale ESA nie współpracuje już z Rosją ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę.

Nadal istnieje szansa, że ​​Pragyan obudzi się, gdy minie noc. Słońce powróci 22 września, a ISRO ma nadzieję, że lądownik będzie mógł kontynuować swoją misję. Jeśli ISRO odniesie sukces i zdoła obudzić Pragyana, zwiększy to powodzenie misji.

Artykuł ten został pierwotnie opublikowany przez Wszechświat dzisiaj. Przeczytać Oryginalny artykuł.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *