Instrument ultrafioletowy Aditya-L1 z Indyjskiego Obserwatorium Kosmicznego wykonał pierwsze pełne obrazy dysku słonecznego w zakresie długości fali 200-400 nanometrów.
SUIT (Solar Ultraviolet Imaging Telescope) wykonuje zdjęcia fotosfery i chromosfery Słońca w tym zakresie długości fali przy użyciu różnych filtrów naukowych.
20 listopada 2023 roku ładunek SUIT został oddany do użytku. Po udanej fazie przedoperacyjnej teleskop wykonał pierwsze zdjęcia naukowe 6 grudnia 2023 roku.
Te bezprecedensowe zdjęcia, wykonane przy użyciu jedenastu różnych filtrów, obejmują pierwsze przedstawienie całego dysku słonecznego przy długości fali od 200 do 400 nanometrów, z wyłączeniem Ca II h, który był już badany w innych obserwatoriach. prasa europejska.
Wśród godnych uwagi odkrytych obiektów znajdują się plamy słoneczne, jasne plamy i ciche obszary Słońca, co dostarcza naukowcom przełomowego wglądu w złożone szczegóły fotosfery i chromosfery Słońca.
Obserwacje SUIT pomogą naukowcom zbadać dynamiczne sprzężenie namagnesowanej atmosfery słonecznej Pomoże im to w nałożeniu ścisłych ograniczeń wpływu promieniowania słonecznego na klimat Ziemi – stwierdziła w oświadczeniu Indyjska Agencja Kosmiczna (ISRO).
Indie wystrzeliły tę misję 2 września i po 125 dniach znajdowała się 1,5 miliona kilometrów od Ziemi w tzw. punkcie Lagrange'a L1, jednym z miejsc równowagi pomiędzy siłami grawitacyjnymi pomiędzy Słońcem a Ziemią.
Sonda Aditya-L1 wyposażona jest w siedem różnych przyrządów pomiarowych: trzy do badania światła słonecznego i cztery inne do pomiaru plazmy i pól magnetycznych.
Najważniejszą rzeczą jest Widoczny koronograf linii emisyjnejCodziennie będzie wysyłanych około 1440 zdjęć do późniejszych badań i analiz w terenie. (Siema)
„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji.”