Inteligentny materiał piankowy daje robotycznej dłoni zdolność do samodzielnej naprawy

Inteligentny materiał piankowy daje robotycznej dłoni zdolność do samodzielnej naprawy

SINGAPUR (Reuters) – Naukowcy z Singapuru opracowali inteligentną piankę, która pozwala robotom wykrywać pobliskie przedmioty i naprawiać się po uszkodzeniu, podobnie jak ludzka skóra.

Pianka związana przemysłowo, czyli AiFoam, to wysoce elastyczny polimer powstały przez zmieszanie fluoropolimeru ze związkiem, który zmniejsza napięcie powierzchniowe.

Dzięki temu gąbczasty materiał łatwo łączy się w jeden kawałek po przecięciu, według naukowców z National University of Singapore.

„Istnieje wiele zastosowań takich materiałów, zwłaszcza w robotyce i urządzeniach protetycznych, gdzie roboty muszą być znacznie mądrzejsze podczas pracy z ludźmi” – wyjaśnił główny badacz Benjamin T.

Aby odtworzyć zmysł dotyku człowieka, naukowcy nasycili materiał mikroskopijnymi cząstkami metalu i dodali maleńkie elektrody pod powierzchnią pianki.

Po przyłożeniu nacisku cząstki metalu w matrycy polimerowej zbliżają się do siebie, zmieniając ich właściwości elektryczne. Zmiany te można wykryć za pomocą elektrod podłączonych do komputera, powiedział T, który następnie mówi robotowi, co ma robić.

„Kiedy przesuwam palec w pobliżu czujnika, widać, że czujnik mierzy zmiany w polu elektrycznym i odpowiednio reaguje na mój dotyk” – powiedział.

Ta funkcja umożliwia robotowi ręcznemu wykrywanie nie tylko zastosowanej siły, ale także jej kierunku, dzięki czemu roboty są bardziej inteligentne i interaktywne.

Tee powiedział, że AiFoam jest pierwszym tego rodzaju połączeniem samoleczenia, wykrywania bliskości i właściwości nacisku. Po spędzeniu ponad dwóch lat na jego opracowywaniu, on i jego zespół mają nadzieję, że materiały będą w praktyce w ciągu pięciu lat.

„Może to również pozwolić użytkownikom protez na łatwiejsze używanie swoich robotycznych ramion podczas trzymania przedmiotów” – powiedział.

(Sprawozdanie Li Yingshana i Travisa Teo) Pisanie przez Xu Xiao. Edytowanie przez Karishmę Singha i Stephena Coates

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *