Pamięć o tragedii w Izraelu została przywrócona przez ogłoszenie przez dom aukcyjny jerozolimskiego przetargu na artefakt (płytki z wymiennymi igłami) używany do tatuowania olejku na czołach więźniów w centrum zagłady w Auschwitz. Najbardziej widoczne symbole Holokaustu. Sąd w Tel Awiwie w środę odroczył aukcję, która miała zakończyć się we wtorek, na prośbę Centrum Ocalonych z Soh w Izraelu. Sędziowie wyznaczyli szesnaste przesłuchanie, aby ustalić, czy licytacja pomników zagłady ponad miliona Żydów z popularnego obozu koncentracyjnego w Polsce pod nazistowską okupacją jest „moralnie niedopuszczalna”. Centrum i Muzeum Holokaustu w Washem w Jerozolimie – również nielegalne.
Auschwitz był jedynym nazistowskim obozem koncentracyjnym, w którym ponad sześć milionów Żydów i setki tysięcy Cyganów i innych mniejszości zabitych za czasów III Rzeszy Mai nazwał „ostateczną osadą” podczas II wojny światowej. Świat. Istnieją tylko dwa egzemplarze maszynki do tatuażu wystawione na aukcji w Jerozolimie: jeden w Wojskowym Muzeum Medycznym w Petersburgu, a drugi w pomniku otwartym na tym samym terenie, w którym znajdował się obóz zagłady w Polsce. Jest produkowany przez niemiecką firmę medyczną Esculab i zawiera kolekcję wymiennych igieł do tatuażu, które tworzą rodzaj pieczęci, aby zapieczętować numer olejowy atramentem na skórze więźnia. Pochodzi z instrukcją obsługi.
ten Dom Aukcyjny Tzolman Oczekuje się, że przetarg wyniesie od 30.000 do 40.000, z czego 25% jest przeznaczone na koszty zarządzania. Kiedy komornicy zawiesili ją w swojej siedzibie w Jerozolimie, aukcja internetowa za pośrednictwem Internetu i rozmów telefonicznych wyniosła blisko 3000 euro.
„Nie może być żadnego indywidualnego właściciela tego obrzydliwego obiektu zła. Jego sprzedaż jest nielegalna i sprzeczna z moralnością publiczną, ponieważ jest dowodem zbrodni popełnionych przez nazistów” – powiedział David Fohr, prawnik reprezentujący Organizację Ocalonych z Holokaustu. W prasie hebrajskiej Przeciwko licytacji artefaktu, który „zamieniał ludzi w liczby, aby popełnić jedną z najbardziej ohydnych zbrodni”, zażądał umieszczenia go w muzeum.
Meir Tzolman, właściciel domu aukcyjnego A wnuki ocalałych z Holokaustu wytatuowane, w celu niezidentyfikowanego prywatnego kolekcjonera, który wyszedł z płyty, „jedna z najbardziej szokujących pozostałości Holokaustu kończy się w prawej ręce i nie znika z boków. Z historii”. w doniesieniach radiowych, że w Izraelu nie ma konkretnego prawa zabraniającego sprzedaży przedmiotów używanych podczas Soha. W 2019 roku sąd w Tel Awiwie zakazał sprzedaży listu napisanego przez dziewczynę zabitą w obozie koncentracyjnym.
„Sprzedaż tych towarów jest moralnie nie do zaakceptowania” – powiedział Danny Dayan, przewodniczący Yat Washem, legislatury popierającej Knesset (izraelski parlament). „Aukcje służą jedynie zachęcaniu do rozprzestrzeniania fałszywych banknotów przez chciwych przemytników” – ostrzegł na Twitterze szef Centrum i Muzeum Holokaustu w Jerozolimie.
Dołącz do EL PAÍS teraz, aby śledzić wszystkie wiadomości i czytać bez ograniczeń
Zapisz się tutaj
„W zasadzie Yat Washem sprzeciwia się istnieniu rynku na towary z Holokaustu i nie przyjmuje ich” – powiedział Dayan. „Liczne darowizny, które otrzymujemy, to coś więcej niż okazjonalne aukcje. Rozwiązaniem tego problemu jest jednak zatwierdzenie przepisów regulujących ich likwidację w miejscach odpowiednich do ich nauki, takich jak Yat Washem” – podkreślił w mediach społecznościowych.
Walka prawna, która teraz ożywiła pamięć o Holokauście w Izraelu, podnosi spisek dzieła australijskiej pisarki Heather Morris. Tatuażysta z Auschwitz (Edycja Espasa w języku hiszpańskim). Powieść oparta jest na zeznaniu Lale Sokolova, słowackiego Żyda uwięzionego w nazistowskim obozie koncentracyjnym w Polsce w 1942 roku. Wśród kontrowersji dotyczących jego historycznej dokładności, autorzy opisali tekst jako „rzadkie połączenie autobiografii z historią”. W raportach dla „Fikcja” New York Times.
Aby przeżyć, Sokolov musiał wytatuować tysiące więźniów wchodzących do centrum zbrodni, takiego jak słowacka Geeta Furman. Oboje pobrali się i po II wojnie światowej wyemigrowali do Australii. W wywiadzie udzielonym australijskiej prasie w 1996 roku tatuażysta w Auschwitz zgodził się przed śmiercią wymienić przedmioty z nazistowskimi strażnikami i przywódcami obozów koncentracyjnych.
Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook I Świergot, o en Nasz cotygodniowy biuletyn.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”