Jaber Bariazarra: „Ta wersja Mundi będzie jednym ze spotkań”

W najbliższą sobotę rozpocznie się 14. edycja BBK Mendi Film Bilbao-Bizkaia, Festiwal, który do 12 grudnia przyniesie najlepsze kino górskie do stolicy Biskajskiej. Konkurencjasponsorowane przez DEIAZabierze Cię na szczyt Shakhaur, aby złapać fale na afrykańskiej pustyni lub do najbardziej odosobnionej szkoły w Ameryce Południowej. Ale przeniesie się też do swojego domu i przez witryny sklepów w Bilbao będzie poznawał historię alpinizmu w Kraju Basków. Tak wyjaśnia to jej menedżer.

Czy społeczeństwo wie, co alpinizm osiągnął w Kraju Basków?

– Możliwe, że to, co udało się osiągnąć w ostatnich latach, zostało osiągnięte, bo od lat osiemdziesiątych jest bardzo obecne w mediach; Ale wcześniej jestem pewien, że go nie znasz. Dla większości ludzi będzie to zaskoczeniem, ponieważ wspinaczka górska w Kraju Basków zaczęła się na początku XX wieku i jestem pewien, że wielu fanów nie wie, jak i gdzie się zaczęło.

Czy odkrywanie tej historii jest jednym z celów filmu Mendy?

-Bez wątpienia. Dla Mendi Film pedagogika jest kluczowa. Wiele osób waha się przed połączeniem pedagogiki z kulturą, ale jest to konieczne, ponieważ aby zrozumieć teraźniejszość, trzeba znać przeszłość, zwłaszcza jeśli chce się ją zobaczyć w przyszłości. Od początku istnienia festiwal ukazuje nie tylko historię międzynarodowego alpinizmu, ale także naszą. Nie musisz otwierać drzwi do wiedzy, powinna być tak szeroka jak największe pasmo górskie na świecie i to jest jeden z głównych celów filmu Mendy.

Czternasta edycja rozpoczyna się za cztery dni. Czy są nerwy?

– W tym przypadku nie chodzi o nerwy, a raczej o chwile zamieszania, bo wszystko jest już ustawione, ale sytuacja zdrowotna nie jest w najlepszej kondycji. Dlatego nawet jeśli wszystko będzie gotowe, będziemy postępować zgodnie z zaleceniami władz, aby uniknąć problemów. Poza tym naprawdę nie mogę się doczekać rozpoczęcia tej edycji.

Jakie masz uczucia?

– Znaleziono, bo to będzie wydanie zjazdowe. Spotkanie żebraków, fanów festiwalu, którzy w zeszłym roku nie mogli uczestniczyć w Bilbao z powodu zamknięcia oceanu, a teraz będą mogli przyjść i spotkać się ponownie. Ale przede wszystkim będzie to historyczny zjazd, który odbędzie się w najbliższą sobotę podczas ceremonii otwarcia.

Powiedz mi więcej.

Będzie to pełne pasji i wspaniałe spotkanie dwóch grup alpinistów, jednej z Nawarry i drugiej z Polski, które spotkają się ponownie po 45 latach. Spotkali się w naprawdę tragicznych okolicznościach, ponieważ Navarrese po koronacji Szachaura (7116 metrów) miał nieszczęśliwy wypadek na zjeździe. A Polacy, którzy byli na pobliskiej górze, nie wahali się opuścić celu i uratować. Stąd zrodziła się przyjaźń taka, jaka wyrosła w górach iw tych warunkach, ale przerwała ją ówczesna sytuacja polityczna w Polsce. Cenzura uniemożliwiła ich korespondencję i do dziś nie mogą się ponownie spotkać.

Zawsze mówili, że film Mundiego jest miejscem spotkań. Chcesz zobaczyć całe pokoje?

– Dużo pożądania. Mamy nadzieję, że te zjazdy, przy zachowaniu środków bezpieczeństwa, będą oczywiście ekscytujące. Jednym z celów filmu Mendi jest zjednoczenie się jako miejsce spotkań miłośników gór i przyrody.

Czy trzeba być fanem gór, żeby zbliżyć się do Mendi Film?

-Oczywiście nie. Mendi Film to odkrywanie, poszukiwanie nowych miejsc, opowiadanie odległych historii i czynienie ich własnymi… Pozwoli ludziom lepiej zrozumieć ich geografię, ten świat wokół nich, który tyle razy opuszczali, aby poznać innych daleko. Ale jednocześnie Mendi podoba się także podróżnikom i odkrywcom. W miejscach o niezrównanym uroku każdy znajdzie fascynujące historie, ludzkie i wyrafinowane.

Góra ma tysiąc historii. Jak wybrałeś 50 filmów ze 190 zgłoszonych filmów?

Cóż, przepraszamy dzień po castingu iz wielkim bólem, ponieważ są świetne historie, ale programowanie trwa. Bez wątpienia w pewnym momencie popełnimy błąd w wyborze lub popełniliśmy inny błąd; Ale uważamy, że publiczność będzie się dobrze bawić.

Dziesięć krótkich dni?

– Nie powiem krótko, bo na poziomie organizacyjnym jest bardzo długi; Ale tak. Właściwie w tym miejscu pojawia się pomysł kontynuowania festiwalu z Mindy Tour. online. Od stycznia zaczęliśmy zwiedzać wiele miast i nie zatrzymaliśmy się aż do kolejnej edycji Mendi. Dzięki tej opcji, jeśli dziesięć dni to za mało, możesz cieszyć się festiwalem i ekscytacją z domu.

Jakie są kryteria wyboru tych 50 filmów?

Nie ma ustalonych standardów, ale jakość jest niezbędna we wszystkich filmach. Powinny mieć dobrą historię, dobry obraz, dobry dźwięk i dobrą ścieżkę dźwiękową. Tak naprawdę jedną z nowości tej wersji jest to, że damy najlepszą oryginalną ścieżkę dźwiękową. Oczywiście historie powinny być ekscytujące.

A czym jest coś, co nigdy nie zostanie pokazane w Mendi Film?

– No, po prostu filmy, które nie mają nic wspólnego z duchem festiwalu lub oczywiście naruszają wolności.

Czy można powiedzieć, że Mendi Film to rzeczywiście jeden z najlepszych górskich festiwali filmowych?

– To pytanie nie należy zadać mnie, ale agentom, którzy poruszają się w branży na poziomie kinowym oraz wszystkim bohaterom, gościom i twórcom, którzy znają się na innych międzynarodowych festiwalach.

Ale film Mendy znasz od środka.

-Tak. Myślę, że festiwalowi brakuje wielu punktów i aspektów do uzupełnienia, ale z tym, co mamy, jesteśmy na bardzo wysokim poziomie. Myślę, że film Mendiego jest na dobrym międzynarodowym poziomie.

W tym roku Nagrodę WOP, która nagradza obronę i przekazywanie wartości alpinistycznych, otrzymał Sebastian Alfaro. Najwyższy czas, prawda?

— Kiedy ktoś otrzymuje tę nagrodę WOP, zawsze mówi się, że nadszedł czas, bo jest tak wielu, którzy na to zasługują, że trudno ich wybrać. Do tej pory całkowicie zasłużyli na nagrody iw przypadku Sebastiana również nie mamy co do tego wątpliwości.

Co wyróżnia Twoją osobowość?

Dla Mendy Sebastian był inspiracją. Kiedy planowaliśmy rozpocząć festiwal, od początku okazywał nam swoje wsparcie i zawsze był przy wszystkim. Zgadzamy się również z nim w przekazywaniu i kultywowaniu wartości górskich, a niewielu zrobiło dla niego tak wiele, jak on.

„Niewielu zrobiło to, co zrobił Sebastian Alfaro, zwycięzca WOP, aby przekazać wartości góry”

„Film odkrywczy Mendy, szukanie nowych miejsc, opowiadanie wspaniałych historii…”

„Pedagogika jest jednym z celów festiwalu i konieczne jest poznanie historii naszego alpinizmu”

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *