Jak będą wyglądać kolejne ślady stóp na Księżycu?

Jak będą wyglądać kolejne ślady stóp na Księżycu?

Jedną z opcji rozważanych przez inżynierów NASA było dodanie do butów elementów „aktywnego ogrzewania”, aby zapewnić więcej ciepła. Grzejniki do butów wymagają kompromisu, mówi Pfister. „Jeśli aktywnie ogrzewasz, musisz skądś czerpać energię”. Oznacza to, że akumulatory i kable mogą zwiększać wagę butów i ogólnego obciążenia przenoszonego przez astronautów.

Gdy astronauci będą badać powierzchnię Księżyca przez dłuższy czas i być może zbudują stałą bazę księżycową w przyszłych misjach, nawet niewielka ilość dodatkowej objętości może sprawić, że ruch będzie mniej wydajny. Inżynierowie będą musieli upewnić się, że dopasowanie butów jest tak doskonałe, jak to tylko możliwe, ale muszą stawić czoła kolejnemu wyzwaniu, z którym nie poradzili sobie ich odpowiednicy z Apollo – zakresowi rozmiarów ciała astronautów. Zobaczy Artemidę jako pierwszą kobietę, która postawiła stopę na Księżycu. Oznacza to, że mógł być wymagany szerszy zakres rozmiarów butów w porównaniu z misjami Apollo, gdzie wszyscy astronauci byli płci męskiej i byli Prawie wszyscy tego samego wzrostu, wieku i wagi.

„Zastanawiamy się, w jaki sposób możemy współpracować z poszczególnymi osobami, aby uzyskać buty, które będą dla nich idealnie dopasowane” — mówi Pfister, który spędza wiele godzin chodząc w modelowych butach i garniturach, aby sprawdzić, jak się czują. Ale zamiast robić kilka niestandardowych rozmiarów, buty będą dostępne w określonych rozmiarach, które można następnie regulować za pomocą wkładek wyściełających i zewnętrznych mechanizmów napinających.

„Buty księżycowe AxEMU będą wygodniejsze i bardziej przenośne niż te używane podczas misji Apollo” – dodaje Ralston.

Astronauci spędzą również znaczną ilość czasu przed rozpoczęciem treningu w butach, aby upewnić się, że będą działać zgodnie z oczekiwaniami na Księżycu. „Będą trenować i trenować w tych butach i próbować różnych opcji, aż uzyskają idealne dopasowanie” – mówi Pfister. „Zniszczenie księżycowych butów jest tak samo ważne jak złamanie nowych”.

A dla tych, którzy lubią dodatkowy komfort, zawsze są rozwiązania o niższej technologii. „Osobiście noszę dwie skarpetki na każdej stopie – czuję się lepiej w ciągu sześciu godzin” — mówi Pfister.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *