Jak bliźniacze roboty NASA ujawniły przeszłość Marsa 20 lat temu

Jak bliźniacze roboty NASA ujawniły przeszłość Marsa 20 lat temu
Roboty NASA świętują 20. rocznicę pobytu na Marsie

Gdy szczęśliwie krążą po okolicy, wiercąc skały i robiąc zdjęcia na powierzchni Marsa Sześciokołowe roboty NASA, ciekawość i wytrwałość, Są inni Bliźniacze roboty przeszły do ​​historii 20 lat temu. Zasiali ziarno eksploracji Marsa, która ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celu, jakim jest postawienie stopy człowieka na Czerwonej Planecie w nadchodzących latach.

To także łaziki sześciokołowe Spirit, który dotarł na Marsa 3 stycznia 2004 r., oraz Opportunity, który przybył na Czerwoną Planetę kilka dni później, 24 stycznia tego roku. Obaj odkrywcy zostali wystrzeleni w czerwcu i lipcu poprzedniego roku na pokładach rakiet Delta II.

W styczniu 2004 r. Dwa łaziki NASA wylądowały po przeciwnych stronach Marsa. Zapoczątkowujemy nową erę robotycznych eksploracji międzyplanetarnej. Przybyli w niesamowitym stylu W odstępie trzech tygodni każdy z nich został umieszczony w ogromnej kompozytowej poduszce powietrznej, która odbiła się od czerwonej powierzchni około 30 razy, po czym zatrzymała się i spuściła powietrze, ukazując roboty i zapraszając je do rozpoczęcia legendarnej podróży.

Zdjęcie NASA Spirita, pierwszych dwóch amerykańskich robotycznych łazików na Marsie (EFE/EPA/plik)

Misja łazika wielkości wózka golfowego: badania Dowód na to, że woda płynęła kiedyś po powierzchni Czerwonej Planety. Znaleźli to i wiele więcej. Ubertonti wkrótce po wylądowaniu odkrył „jagody”, czyli kuliste kamienie hematytu. Co wskazuje na obecność kwaśnej wody.

Spirit znalazł ślady starożytnych gorących źródeł, co sugeruje, że w przeszłości mogły tu istnieć siedliska życia drobnoustrojów. Inne odkrycia to „pączki nadziewane galaretką” i pierwszy meteoryt odkryty na innej planecie.

Kilka kulek przypominających jagody zaskoczyło naukowców na Marsie po zdjęciu wykonanym przez Obi (NASA/JPL)

Ich odkrycia mogą zmienić podręczniki przedmiotów ścisłych. Naukowcy od dawna podejrzewali, że Mars dawno temu radykalnie różnił się od lodowego, zardzewiałego pustkowia, jakim jest dzisiaj, a poprzednie zdjęcia orbitalne pokazywały coś, co wydaje się… Sieci kanałów wyrzeźbionych w wodzie. Jednak przed Spirit i Opportunity nie było dowodów na to, że woda w stanie ciekłym tworzyła te cechy.

„Nasze dwa łaziki jako pierwsze wykazały obecność mokrego wczesnego Marsa. Utorowały drogę do poznania większej ilości informacji o przeszłości Czerwonej Planety przy użyciu większych łazików, takich jak Curiosity i Perseverance” – wyjaśnił były naukowiec projektu w ramach 20. rocznicy. Matt Golombek, Z Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA w południowej Kalifornii, które kierowało misją eksploracji Marsa.

Zdjęcie Doliny Perseverance na Marsie, wykonane w czerwcu 2017 r., na którym zaobserwowano ślady stopy Opportunity (NASA/JPL)

Diego Cordova– wyjaśnił argentyński historyk i badacz misji kosmicznych Informacja Łaziki Spirit i Opportunity stanowią punkt zwrotny w eksploracji Marsa.

NASA pochodziła z poprzedniej administracji, w latach 90. Charakteryzowała się filozofią Szybciej, Lepiej, Taniej (Szybciej – Lepiej – Taniej), w oparciu o którą zaprojektowano konstrukcję Małe badania, duże oszczędności Na przykład w porównaniu z misjami Wikingów z lat 70. XX w. misja Pathfinder i jej mały łazik Sojourner z 1997 r. były tańsze w wykrywaniu życia Wikingów. Ale to była duża wada: ponieważ były to małe pojazdy, nie było zbyt wiele miejsca na instrumenty naukowe i było mniej startów. Było znacznie mniej miejsca na błędy– stwierdził autor „Śladów na Księżycu”.

Inżynier z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii pracuje nad zmniejszonym modelem łazika, który udał się na Marsa (Reuters)

„Niestety, Cięcia kosztów wpłynęły na nią na więcej niż jeden sposób, prowadząc do niepowodzenia kilku misji na Marsa. Podobnie jak Mars Observer i Mars Polar Lander, które zaginęły odpowiednio w 1993 i 1999 roku i zostały zaprojektowane podczas tej katastrofalnej administracji. Ale Lata 2000 będą inne. Dodał: „Było jasne, że musimy zainwestować więcej, jeśli chcemy odnieść sukces na tak trudnej planecie jak Mars, gdzie wszystko jest skomplikowane, np. lądowanie w środku tak delikatnej atmosfery i sama eksploracja w tak nieprzyjaznym regionie. ” Ekspert. .

Wyjaśnił: „To jasne Czas działania tych łazików zależy od ich baterii i paneli słonecznych Chociaż były pokryte kurzem, co oczywiście mogło działać na ich szkodę, prawdą jest również, że kiedy udało im się ruszyć i skierować w inne obszary przy różnych wiatrach, z paneli uwolnił się ten sam marsjański pył, co pozwoliło im je naładować z energią i powrotem.Znowu do pracy, do pracy. Dużą rolę odegrało tutaj przewidywanie całego zespołu. że póki mogą, Skierowali łaziki w stronę słońca Aby ułatwić gromadzenie energii, aby wytrzymać surowe marsjańskie zimy, które przyspieszyły zużycie akumulatorów, a także burze piaskowe, które na wiele dni przesłaniały panele słoneczne.

Pył pochodzący z Marsa całkowicie pokrył panele słoneczne dwóch robotów po dużej burzy piaskowej (NASA)

Wysiłek był tego wart NASA była w stanie obsługiwać Spirita przez 7 i 14 lat. „To lepsza technologia zaprojektowana pod kierownictwem zdawała sobie sprawę, że oszczędności w eksploracji Marsa jedynie utrudnią rozwój naukowy, ponieważ dzięki dłuższemu czasowi pobytu na Marsie udało się rozszerzyć zakres obserwacji i eksperymentów znacznie poza to, co planowano. ” dodała Cordova.

Doszedł do wniosku: „Duch i możliwości położyły podwaliny pod solidną eksplorację planet podjętą dzisiaj przez „wielkich braci” ciekawości i wytrwałości A już niedługo kolejny poziom, czyli pozyskiwanie próbek, które pojadą bezpośrednio z powierzchni Marsa na naszą planetę. Wszystko to nie byłoby możliwe bez zmiany paradygmatu w eksploracji kosmosu – ścieżki, którą te dwa łaziki niewątpliwie wytyczyły, upamiętniając 20. rocznicę pobytu na Marsie.

Widok ze szczytu niebieskiego krateru Greeley (NASA)

Częściowo dzięki nauce zebranej przez Spirit and Opportunity NASA zatwierdziła rozwój łazika Ciekawostka wielkości SUV-a lub małego samochoduAby zbadać, czy składniki chemiczne, które podtrzymują życie, istniały miliardy lat temu w niegdyś wodnym świecie, co zrobił w 2012 roku.

Następnie, Łazik dotrze do Czerwonej Planety w 2021 rokuCelem projektu jest zebranie rdzeni skalnych w wytrzymałych metalowych pojemnikach, które można sprowadzić na Ziemię w celu poszukiwania oznak pradawnego życia drobnoustrojów w ramach kampanii Mars Sample Return, będącej wspólnym przedsięwzięciem NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). następną dekadę.

Jedno z ostatnich zdjęć z kamery zapobiegającej zagrożeniom Opportunity w kraterze Endeavour w 2018 r. (NASA/JPL-Caltech przez AP)

Duch i możliwości Umożliwiło to także inżynierom na Ziemi opracowanie praktyk eksploracji powierzchni Trwa to do dziś, włączając w to wykorzystanie specjalistycznego oprogramowania i okularów 3D do lepszego poruszania się po marsjańskim środowisku.

Po latach doświadczeń zdobytych podczas podróży obu łazików po skalistej i piaszczystej powierzchni Marsa, inżynierowie mogą teraz planować dłuższe i bezpieczniejsze misje oraz opracowywać bardziej złożone codzienne plany potrzebne do szybkiego działania funkcji Curiosity i Perseverance.

Powiększyło się także członków zespołu naukowego Eksperci w roli wirtualnych geologów terenowych, Czerpiąc z wieloletniej wiedzy, wybrali najlepsze sposoby eksploracji marsjańskiego terenu za pomocą robotycznych „oczu” i instrumentów noszonych przez inne łaziki.

Chance był w stanie pokonać dystans większy niż dystans maratonu na Marsie (NASA)

Łazik Spirit wylądował na Marsie 3 stycznia, a Opportunity 24 stycznia. To były łaziki marsjańskie Zaprojektowany do pracy tylko przez 90 dni. Trwały jednak latami, aż w 2018 r. uległy burzy piaskowej, która okryła planetę. Ta trwałość przekroczyła najśmielsze marzenia naukowców i inżynierów, którzy również zaprogramowali oba stealthy tak, aby podróżowały jedynie na odległość do 600 metrów.

Jednak dzięki różnym sztuczkom i długoterminowym robotom zespół miał okazję przemierzyć szeroki zakres marsjańskiego terenu i wysunąć koła na kilka kilometrów. Dusza przebyła 7 kilometrów i przypadek W ciągu 14 lat stał się pierwszym łazikiem, który pokonał dystans większy niż maraton na innej planecie: Przebyli 45 km.

Ostatni lot robota Opportunity na Marsie (NASA)

„To był skok milowy, którego nikt się nie spodziewał. Odległość i skala czasowa, którą przebyliśmy, to naprawdę historyczny skok skali” – powiedział były kierownik projektu John Kalas z JPL.

Zgodnie ze swoją nazwą i dzięki długiemu pobytowi na Czerwonej Planecie łazik umożliwił odkrycie, że Mars jest nie tylko bardziej wilgotnym światem, ale jest także domem dla wielu różnych typów środowisk wodnych (słodka woda, (źródła termalne, kwaśne i słone baseny)) w różnych okresach swojej historii.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *