Jak chodzenie może budować mózg

Jak chodzenie może budować mózg

Te wcześniejsze badania plastyczności mózgu skupiały się ogólnie na istocie szarej, która zawiera słynne małe szare komórki lub neurony, które pozwalają i tworzą myśli i wspomnienia. Mniej badań dotyczyło istoty białej, okablowania mózgu. Istota biała składa się głównie z pokrytych tłuszczem włókien nerwowych zwanych aksonami i łączy komórki nerwowe i jest niezbędna dla zdrowia mózgu. Ale mogą być delikatne, łagodne zmiany chorobowe i rozwijać się wraz z wiekiem, i są spustoszeniami, które mogą być zwiastunami pogorszenia funkcji poznawczych. Niepokojące jest również to, że uznano ją za względnie stabilną, z niewielką plastycznością lub zdolnością adaptacji do zmian w naszym życiu.

Ale Agnieszka Burzyńska, profesor neuronauki i rozwoju człowieka na Colorado State University w Fort Collins, podejrzewała, że ​​nauka nie docenia istoty białej. „Była jak brzydka, zaniedbana przyrodnia siostra” dla Grey Matter, jak mówi, ignorowana i źle oceniana. Uznała, że ​​prawdopodobnie istota biała ma taką samą plastyczność jak jej szary odpowiednik i może się zmieniać, zwłaszcza jeśli ludzie zaczynają się poruszać.

Tak więc, w ramach nowego badania, opublikowanego online w czerwcu w NeuroImage, ona, absolwentka Andrea Mendes Colmenares i inni współpracownicy, postanowili przetwarzać ludzką materię białą. Zaczęli od zebrania około 250 starszych mężczyzn i kobiet, którzy prowadzili siedzący tryb życia, ale poza tym byli zdrowi. W laboratorium przetestowali sprawność aerobową i obecne umiejętności poznawcze tych ochotników, a także zmierzyli zdrowie i funkcję istoty białej za pomocą zaawansowanej formy rezonansu magnetycznego mózgu.

Następnie podzielili wolontariuszy na grupy, z których jedna rozpoczęła nadzorowany program ćwiczeń rozciągających i równoważących trzy razy w tygodniu, aby służyć jako aktywna kontrola. Inny zaczął chodzić razem trzy razy w tygodniu energicznie przez 40 minut. Ta ostatnia grupa przejęła taniec, spotykając się trzy razy w tygodniu, aby uczyć się i ćwiczyć tańce liniowe i choreografię grupową. Wszystkie grupy trenowały przez sześć miesięcy, a następnie wróciły do ​​laboratorium, aby powtórzyć testy od początku badania.

A naukowcy odkryli, że ich ciała i mózgi zmieniły się dla wielu osób. Spacerowicze i tancerze byli znacznie bardziej wysportowani, zgodnie z oczekiwaniami. Co najważniejsze, ich istota biała wyglądała świeżo. W nowych skanach włókna nerwowe w niektórych częściach mózgu wydawały się większe, a wszelkie zmiany w tkankach uległy zmniejszeniu. Te pożądane zmiany były bardziej rozpowszechnione wśród spacerowiczów, którzy teraz lepiej radzili sobie w testach pamięci. Tancerze w ogóle nie.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *