Jak oglądać start Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (i dlaczego to taka wielka sprawa)

Jak oglądać start Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (i dlaczego to taka wielka sprawa)

Obraz artykułu zatytułowanego Jak oglądać start Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (i dlaczego to taka wielka sprawa)

Zdjęcie: Alex Wong (Obrazy Getty)

Astronomowie, naukowcy i entuzjaści kosmosu na całym świecie nerwowo obgryzają paznokcie w te święta, gdy w Boże Narodzenie wystartuje Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, start nastąpi 25 grudnia o godzinie 7:20.M. miT. Jeśli jesteś w Gujanie Francuskiej, możesz obejrzeć premierę na żywo w Centrum Kosmicznym Gujany w Kourou. Jeśli nie, możesz sprawdzić Transmisja na żywo NASA.

Czym jest Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba?

Teleskop Jamesa Webba jest największym i najbardziej złożonym teleskopem NASA, jaki kiedykolwiek wystrzelono w kosmos, misją dorównującą ważności i złożoności z misjami Apollo i startem promu kosmicznego. Rozwijany od 1996 roku teleskop jest następną generacją Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Jego masywne złote lustro pozwoli nam zobaczyć więcej przestrzeni i cofnąć się w czasie niż kiedykolwiek wcześniej.

„Dwadzieścia dziewięć dni na krawędzi”

Na filmie NASA rozpoczyna fazę uruchamiania i wdrażania misji Webb. 29 dni na krawędzi. Łatwo zrozumieć, dlaczego: TPlan rozmieszczenia teleskopu jest odważny i obarczony potencjalną katastrofą. Teraz teleskop 21-Lustro o przekątnej stopy, beryl pokryty złotem, pięciowarstwowy ochraniacz termiczny w trzech rozmiarach kortów tenisowych złożony i zapakowany w mały rozmiar, 5,4-Pocisk o średnicy 1 metra znajduje się na wyrzutni w Ameryce Południowej. Jeśli pogoda na to pozwoli, zostanie nakręcony w kosmosie w Boże Narodzenie, a raz poza WschodemJoe Arth, lustro, osłona termiczna i instrumenty rozłożą się i złożą w teleskop w ciągu 30-Jednodniowa wycieczka do miejsca oddalonego o milion mil od naszej planety.

Pierwszą przeszkodą jest rzeczywisty lot z E.Arth — awaria rakiety jest mało prawdopodobna, ale może w mgnieniu oka zgubić projekt o wartości dziesięciu miliardów dolarów — ale prawdziwy dramat nastąpi po osadzeniu teleskopu w kosmosie, kiedy setki systemów muszą działać idealnie, aby teleskop mógł sam się złożyć i wypłynąć do miejsca przeznaczenia.

„Będziemy mieli 29 dni terroru, podczas gdy będziemy obserwować, jak rzeczy się rozprzestrzeniają” – powiedział astronom Garth Illingworth z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz. NPR powiedział.

„Mam w głowie zdjęcia połowicznego zwierciadła przyklejonego w miejscu, a to byłoby bardzo złe, jak to, co stało się ze statkiem kosmicznym Galileo z jego główną anteną utkwioną podczas składania –proces kasowy”, Scott Sheppard z Carnegie Institution for Science powiedział:.

Jeśli coś pójdzie nie tak, niewiele możemy zrobić, aby to naprawić. Teleskop Hubble’a, opublikowany w 1990 roku, miał problemy ze swoim lustrem, ale znajdował się w stanie niskiej emisji.Orbita ziemska, więc astronauci byli w stanie obsłużyć satelitę i naprawić problem z lustrem. Kiedy teleskop jest od nas oddalony o milion mil, nikt nie będzie w stanie niczego skorygować, przynajmniej nie bezpośrednio.

Patrząc poza sam czas

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, teleskop będzie gotowy do pracy za około sześć miesięcy i wtedy wszystko będzie interesujące. Zwierciadło berylowe Webba jest przeznaczone do przechwytywania światła podczerwonego emitowanego przez odległe planety i galaktyki, co pozwala nam widzieć czas jak najdalej od świecących obiektów. Będziemy mogli przyjrzeć się powstawaniu pierwszych galaktyk stworzonych przez Wielki Wybuch i dowiedzieć się o roli, jaką ciemna materia mogła odegrać w powstawaniu wszechświata.

Teleskop Webba będzie również skanował atmosfery odległych planet w poszukiwaniu elementów budulcowych życia, w nadziei na zidentyfikowanie nadających się do zamieszkania światów. i/lub powiedz nam, skąd pochodzą wszystkie UFO.

Być może najbardziej ekscytującymi odkryciami Webba są te, których nie możemy się spodziewać. Głębszy wgląd w przestrzeń zapewniany przez sprzęt teleskopowy może ujawnić pewne aspekty przestrzeni lub czasu, których wcześniej nie mieliśmy możliwości poznać, potencjalnie tworząc zupełnie nowe dziedziny badań naukowych. Zależy oczywiście od tego, co wchodzi w kosmos bez wybuchu.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.