Jak pomóc Ukrainie: Dlaczego podróżowanie do Polski i wydawanie pieniędzy na turystykę może pomóc Ukraińcom

Reklamy

Powiedz swoim czytelnikom: „Proszę przyjdź”. Tak powiedział mi Simon, hotelarz z Krakowa. Rezerwacje dla zagranicznych turystów gwałtownie spadły od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Po dwóch latach złych interesów z powodu rządu mówi mi, że nie może żyć jednej trzeciej czasu i musi zamknąć niektóre aktywa, dopóki nie wzrosną rezerwacje.

Prośba Szymona nie ogranicza się do niego. To jest dla uchodźców ukraińskich, którzy przebywają za darmo w jednym ze swoich posiadłości. Do Krakowa uciekło ok. 150 tys. uchodźców, aw ciągu kilku tygodni populacja miasta wzrosła o 20 proc. Polska schwytała połowę z sześciu milionów Ukraińców, którzy uciekli.

Co za powitanie. Chociaż rząd zaoferował uchodźcom możliwość życia i pracy w kraju, reakcja narodów polarnych była kluczowa. Miliony Ukraińców otrzymują pomoc i schronienie w domach prywatnych. Mam polskich przyjaciół, którzy przejeżdżali tysiące kilometrów przez granicę, żeby odebrać Ukraińców lub spędzać czas na lunch między pracą w ośrodkach dla uchodźców. Stała się inicjatywą narodową.

Problem dla Simona i dziesiątek tysięcy ludzi w Crago, którzy pracują w branży turystycznej, polega na tym, że jeśli ich biznesy zostaną zamknięte, uchodźcy nie będą w stanie pomóc. A liczby nie są dobre. Polski rząd twierdzi, że odwołania wyjazdów z zagranicy wzrosły o 30-40 proc. Jet 2 ma uziemione loty do Krakowa.

Wielu Polaków, z którymi rozmawiam, uważa, że ​​to błąd geograficzny: turyści w Wielkiej Brytanii boją się przyjechać, ponieważ nie rozumieją, jak blisko jest polska wojna. Oczywiście nie ma sensu spędzać wakacji martwiąc się o czołgi, ale Kraków jest prawie 1000 km od Odessy, tyle samo z Londynu do Mediolanu. Rząd Wielkiej Brytanii nie zmienił swoich zaleceń dotyczących podróży do Polski.

Najczęstszym powodem, dla którego słyszę, jest to, że wyjazd do Krakowa jest „niezupełnie właściwy”, kraj ma obsesję na punkcie pomocy uchodźcom i poczucie, że nie wypada tu jechać na wakacje. Rozumiem intuicję, ale jeśli martwisz się losem Ukraińców, nie ma lepszego kraju ani miasta na wakacje.

Jak mówi mi Dorota Wojciechowska, dyrektor Narodowej Izby Turystyki w Wielkiej Brytanii: „Każdy wydany w Polsce grosz wiele znaczy dla Polaków i Ukraińców, którzy znaleźli tu nowy dom”. Sprzedawcy ci jeżdżą do Szymona, personelu, kucharzy i przewodników turystycznych, aby pomóc w domu, żywności i pomocy uchodźcom.

Wystarczy. Ale nawet jeśli jesteś tak zły jak ja i czujesz się niedojrzały z powodu wojny, podróż do Polski uspokoi twoją duszę. Niektóre kraje dłużej niż Polska walczyły o własną demokrację, głównie przeciwko Rosji. Oto narodowa walka o chęć i działanie na rzecz pomocy Ukrainie. Możesz pomóc? Niezależnie od Twoich umiejętności, istnieją możliwości wolontariatu. Możesz czuć się użyteczny. Możesz zrobić różnicę.

Dlaczego Rory Poland jest nauczycielem podróży?

Reklamy

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.