Jak „przeskakiwać gwiazdy” i zobaczyć kometę Leonarda w tym tygodniu?

An undated photo of Comet Leonard in the night sky accompanied by two galaxies.

Niedatowany obraz komety Leonarda na nocnym niebie w towarzystwie dwóch galaktyk. (Ganosh, żaluzja)

Szacowany czas czytania: 4-5 minut

Salt Lake City – Winny które niektórzy nazwali Słowa „niezwykłe” będą widoczne w tym tygodniu na porannym niebie.

Z pomocą lokalnych astronomów możesz zerknąć.

Kometę Leonard, która może być najjaśniejszą kometą 2021 roku, można zobaczyć przez lornetkę lub teleskop około 90 minut przed wschodem słońca – 5:30 czasu lokalnego do niedzieli, książki skyandtelescope.org. Wtedy kometa pojawi się nisko na wieczornym niebie tuż po zachodzie słońca, powiedziała Marilyn Egger, koordynatorka szkoleń Bogdan Refractory Society of Salt Lake Astronomical Society.

To może być bardzo ważne.

„Wielkim wyzwaniem (z Leonardem) jest ustalenie, gdzie szukać” – powiedział Patrick Wiggins, NASA Jet Propulsion Laboratory/Ambasador Układu Słonecznego w Utah.

Wiggins powiedział, że Leonard jest zbyt słaby, aby można go było zobaczyć gołym okiem, ponieważ w sprzęcie optycznym pojawia się tylko jako niewyraźna mała kropka. Ostrzegł też, że kometa nie będzie przypominać klasycznej komy i warkocza jaśniejszych komet, ani nawet zdjęć Leonarda wykonanych przez astrofotografów.

Jednak znalezienie tego nowego gościa wczesnym rankiem może być satysfakcjonujące. Astronomowie twierdzą, że aby skutecznie upolować ten kamieniołom, można zastosować praktykę określaną jako „przeskakiwanie międzygwiezdne”.

obserwuj kometę

Iger uważnie śledzi Leonarda, publikując codziennie na Facebooku Wykresy ruchu Leonarda na niebie. W środę rano udostępniła jeden ze swoich wykresów dla ksl.com, który pokazuje, jak rozpoznać kometę „Star Hope” Leonarda.

Schematyczny diagram skaczących gwiazd stworzony przez astronom Marilyn Egger w SLAS.  Podążając śladami znanych jasnych gwiazd, można dostrzec najjaśniejszą kometę 2021 roku, kometę Leonarda.
Schematyczny diagram skaczących gwiazd stworzony przez astronom Marilyn Egger w SLAS. Podążając śladami znanych jasnych gwiazd, można dostrzec najjaśniejszą kometę 2021 roku, kometę Leonarda. (Zdjęcie: Marilyn Egger, Towarzystwo Astronomiczne Salt Lake)

Według Eggera tego ranka kometa będzie się ukrywać w rejonie nieba w pobliżu gwiazdozbiorów. łodzie I Corona Borealis. Jeśli te imiona przywołują niepokój z twojego elektywnego startu w astronomii, Egger oferuje więcej wskazówek.

„Spójrz na wschód” – powiedziała – „Od rękojeści Wielkiego Wozu, Strzelca do Arktura, najjaśniejszej gwiazdy na wschodnim niebie”.

Ten mnemoniczny łuk Arktura jest podstawą astronomii obserwacyjnej. Jeśli spojrzysz łagodnym łukiem od końca rączki Wielkiego Wozu, aż spojrzysz na pierwszy, jasna gwiazda na niebie, którą znajdziesz, to arcturus.

Po dostrzeżeniu tej gwiazdy spróbuj znaleźć parę słabszych gwiazd około 10 stopni poniżej Arktura. Niebieskie koła na diagramie Eggera reprezentują okrąg nieba o średnicy 5 stopni. To tyle nieba widać w lornetce 10×50, powiedział Egger, najprostszym sprzęcie optycznym, który może wykryć kometę.

Interpretując diagram dalej, jeszcze 5 stopni w dół iw lewo, a znajdziesz się w pobliżu komety. Egger przedstawił inny diagram, który zawiera gwiazdy skaczące do podstawy trójkąta utworzonego przez Arktura, drugą jasną gwiazdę w Boötes zwaną Izar oraz najjaśniejszą gwiazdę w Corona Borealis, Alphecca. Obie metody powinny pomóc w zlokalizowaniu komety.

„W tej chwili jest to rodzaj rozmycia. Słaba biała, zamglona plama” – powiedział Egger o twarzy Leonarda.

Opis komety przedstawiony przez Wigginsa jest podobny. Dodaje, że nie jest optymistycznie nastawiony do swojej zdolności do namierzenia warkocza komety, mówiąc, że cała struktura wygląda jak „nieco wydłużony punkt”.

Podczas gdy kosmiczni blogerzy twierdzą, że kometa, odkryta przez astronoma Grega Leonarda w Tucson w Arizonie w styczniu ubiegłego roku, może być widoczna gołym okiem w tym tygodniu, zarówno Wiggins, jak i Egger nie są optymistami.

„Komety są bardzo nieoczekiwane, więc nikt tak naprawdę nie wie, jak to będzie wyglądać” – powiedział Wiggins.

Lornetka to najlepsza opcja do obserwacji komety, powiedział Iger, ponieważ nie są tak trudne jak teleskop. Dodała, że ​​obserwowanie podobnej komety kilka lat temu przez lornetkę rozbudziło w niej miłość do astronomii.

Kometa Leonard, choć skromna, nie przeszła tędy na darmo.

Space.com Pisze, że Leonard jest u kresu 35 000-letniej, 325 miliardów mil podróży przez Układ Słoneczny. Jak wiele innych zjawisk astronomicznych, Kometa Leonard pojawi się tylko tym razem. Ale tak jak w eksperymencie Eggera, może to wystarczyć raz.

Kino

Więcej historii, które mogą Cię zainteresować

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *