Jak ważne są daty ważności leków? Zobacz, co mówi farmaceuta – NBC New York (47)

Jak ważne są daty ważności leków?  Zobacz, co mówi farmaceuta – NBC New York (47)

Daty ważności na puszce po ciastkach lub słoiku po maśle orzechowym w spiżarni mogą nie wydawać się wielką sprawą, ale czy to samo dotyczy leków w szafkach łazienkowych?

Prawdopodobnie używałeś szamponu lub kremu przeciwsłonecznego przez kilka dni, a nawet miesięcy, po upływie ich daty ważności i prawdopodobnie wszystko jest w porządku. Ale to inna historia dla leków, mówi Erin Burton, MD, dyrektor apteki w CVS Health.

„Ważne jest, aby sprawdzać daty ważności leków, ponieważ gdy minie ta data, są one mniej skuteczne” – powiedział Burton dla CNBC Make It.

Dodaje, że w zależności od tego, co leczysz, przyjmowanie nieskutecznych lub mniej skutecznych leków może być szkodliwe. „Nie chcesz być na lekach, które nie pomogą ci w chorobie, którą próbujesz leczyć”, zwłaszcza jeśli jest to poważny stan.

Podsumowując: „Ludzie naprawdę muszą śledzić, co jest wydrukowane na etykiecie” — mówi Burton. „Naprawdę nie powinniśmy go nosić dzień wcześniej, ale nikt nie jest doskonały”.

„Istnieje kilka narkotyków, których naprawdę nie chcemy”.

Przechowywanie leków po upływie terminu ważności lub nieutylizacja resztek leków pozostawia miejsce na to, by wpadły w niepowołane ręce, mówi Burton.

„Istnieje kilka leków, których naprawdę nie chcemy w naszym domu”, mówi, w tym środki przeciwbólowe, takie jak opioidy i sterydy lub środki przeciwbólowe. Dodaje, że te przepisy mogą uzależniać.

„Wiemy, że dwie trzecie nastolatków, którzy nadużywali środków przeciwbólowych w ciągu ostatniego roku, twierdzi, że otrzymali je od członka rodziny. [miembro] Albo przyjaciel. Obejmuje to domowe szafki na leki” – mówi Burton.

Jak prawidłowo pozbyć się przeterminowanych leków

Ze względu na zmniejszoną moc po upływie daty ważności i potencjalną szkodę przechowywania starych leków w szafkach, należy wyrzucić leki na receptę, których już nie potrzebujesz.

Ale jest na to doskonały sposób, który Burton bardzo poleca:

  • Znajdź punkt odbioru w pobliżu lokalnej apteki. „Jedną ważną uwagą jest to, że chcesz usunąć wszelkie dane osobowe z etykiety przed wyrzuceniem leku” – mówi Burton.
  • wyrzuć je. Musisz wymieszać go z niechcianą substancją i umieścić w zamykanym pojemniku lub torbie.

Jednostki utylizacji leków CVS przyjmują leki na receptę, leki dostępne bez recepty i leki w płynie. Nie przyjmują nielegalnych substancji, igieł, strzykawek, wyrobów medycznych, baterii, puszek aerozolowych ani inhalatorów.

Możesz pozbyć się inhalatorów, dzwoniąc do lokalnego punktu zbiórki odpadów lub centrum recyklingu, abyś mógł je bezpiecznie usunąć, mówi Burton.

Ten stan Pierwotnie został opublikowany w języku angielskim przez siostrzaną sieć CNBC.com. Więcej z CNBC
wchodzi Tutaj.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *