Jak widzisz blask da Vinci?

Alan Dyer/Volkswagen Pics/Universal Images Group/Getty Images

Blask Da Vinci, znany również jako Earthshine, pojawia się, gdy światło z naszej planety odbija się od konturów księżyca w pełni.

Uwaga redaktora: Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Spójrz w niebo w przyszłym tygodniu, a być może dostrzeżesz blask da Vinci.

Jest to zjawisko, które może wystąpić w pobliżu zachodu słońca, gdy sierp księżyca znajduje się na horyzoncie, ale widoczne są zarysy księżyca w pełni. Rozbłyski Da Vinci są powszechne i łatwe do zauważenia, powiedziała Christine Schupla, dyrektor ds. Zaangażowania naukowego w Lunar and Planetary Institute w Houston. Ale jego wygląd był kiedyś mroczną tajemnicą.

To, co powoduje ten upiorny efekt pełni księżyca, czasami nazywany „starym księżycem w ramionach nowiu”, było starym pytaniem rozświetlonym przez Leonarda da Vinci, Według NASA. Odpowiedzią jest odbicie światła z Ziemi na Księżycu.

NASA powiedziała, że ​​jasność Ziemi, w odróżnieniu od światła słonecznego, odnosi się do światła słonecznego, które odbija się od Ziemi nawet po zachodzie słońca. Jasność Ziemi jest około 50 razy większa niż światło księżyca w pełni.

NASA powiedziała, że ​​jasność Ziemi, w odróżnieniu od światła słonecznego, odnosi się do światła emitowanego przez Ziemię nawet po zachodzie słońca. Źródło światła z Ziemi jest około 50 razy jaśniejsze niż Księżyc w pełni.

Kiedy Leonardo teoretyzował na ten temat, Kopernik nie opublikował jeszcze teorii, że Ziemia krąży wokół Słońca. NASA powiedziała, że ​​dzięki technicznemu zrozumieniu światła i cienia oraz inżynierskiemu zrozumieniu geometrii Leonardo był w stanie ustalić źródło blasku popiołu wokół półksiężyca.

Leonardo miał rację co do tego, że Ziemia odbija światło, dzięki czemu można było zobaczyć zarysy Księżyca, ale astronauci Apollo 11 w 1969 roku dowiedzieli się więcej. NASA powiedziała, że ​​kiedy astronauci spoglądali na Ziemię, światło nie odbijało się od oceanów, jak myślał Leonardo, ale od chmur.

Schupla powiedział, że każdy, kto spojrzy na księżyc, będzie mógł zobaczyć blask da Vinci, ale aby tak się stało, musiałyby być odpowiednie warunki.

„Łatwiej jest zobaczyć, gdy jest słabnący lub malejący półksiężyc. Będziesz potrzebował czystego nieba, aby zobaczyć księżyc, ale części Ziemi muszą być wystarczająco zachmurzone, aby odbijać sporo światła na księżycu” – powiedział Chopla w e-mail.

„Obserwatorzy nieba powinni szukać półksiężyca w kształcie banana wieczorem o zachodzie słońca i starać się zobaczyć słabo oświetloną resztę księżyca” – dodał Chopla.

rewizja: Wcześniejsza wersja tej historii błędnie zidentyfikowała Earthshine.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *