Jak wyglądałby Mars, gdybyś był astronautą na orbicie?

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, tzw doniczkaSeria… zdjęcia Panoramiczne widoki ukazujące horyzont Mars Z odkrywczej perspektywy, jakiej nigdy wcześniej nie widziano.

Dzięki sondzie kosmicznej uzyskano niepublikowane dotąd zapisy Epicki Od NASA, która w 2023 roku będzie obchodzić 22. rocznicę pracy na Czerwonej Planecie.

Obserwując ostateczne zdjęcie, na które składało się łącznie 10 zdjęć, można dostrzec jałową powierzchnię i zakrzywiony horyzont Marsa pokryty chmurami i pyłem. Zrobiono je w maju tego roku na wysokości około 400 kilometrów.

Jak wyjaśniła agencja kosmiczna w oświadczeniu, jest to ta sama wysokość, na której nad Ziemią znajduje się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

„Gdyby na orbicie Marsa znajdowali się astronauci, mieliby taką perspektywę”. powiedział Jonathan Hale z Arizona State University, kierownik operacyjny kamery Odyssey o nazwie THEMIS.

Nowy rekord Marsa ustanowiony przez sondę Odyssey. Zdjęcie: NASA.

Hale poszedł dalej, sugerując, że „żaden marsjański statek kosmiczny nigdy wcześniej nie miał takiej wizji”.

Jak to ujęła agencja kosmiczna, perspektywa ta jest nowatorska również ze względu na trudny proces tworzenia ostatecznego obrazu.

Urzędnicy z Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA musieli spędzić kilka miesięcy zastanawiając się, jak przeprowadzić obserwacje.

W szczególności do rejestrowania materiału operatorzy Odyssey wykorzystali THEMIS – kamerę, której właściwości pozwalają na mapowanie takich elementów, jak lód, skały, piasek i pył. Podobnie urządzenie może mierzyć zmiany temperatury na Marsie oraz obliczać lód wodny i pył w atmosferze.

Kamera na podczerwień nie może się obracać i jest skierowana w dół, dlatego obrazy są robione z tej perspektywy. Było to wyzwanie, ale nie zniechęciło zespołu. Ostatecznie trzeba było obrócić orbiter, aby zrobić zdjęcia. „„Okazuje się, że najłatwiejszym kierunkiem jest kierunek, w którym antena orbitera jest skierowana w stronę od Ziemi”.

Szacuje się, że pojawienie się nowego zapisu Marsa może być bardzo przydatne dla naukowców, ponieważ będą mogli odkryć nowe szczegóły na temat atmosfery czerwonej planety i ulepszyć stworzone na jej podstawie modele.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *