Jak zmienił się świat po roku wojny

Wraz z zatonięciem Lusitanii (1915) i układem monachijskim (1938) tchórzostwo nielicznych pozwoliło złu zniszczyć życie wielu.

Te akty samozadowolenia kosztują miliony istnień ludzkich. Ale zamiast uczyć się na swoich błędach, zachodni politycy je powtórzyli. Najpierw w 1992 roku w Naddniestrzu. Następnie w 2007 roku w Osetii Południowej i Abchazji. Następnie w 2014 roku na Krymie. Wreszcie na Ukrainie w 2022 r.

We wszystkich tych przypadkach historia się powtórzyła. Państwo z duszą imperium (Rosja) zajmowało terytoria, podczas gdy społeczność międzynarodowa była bierna lub współwinna.

Jednak podobnie jak publikacja Telegramu Zimmermana (1917) czy inwazja na Polskę (1939), wojna na Ukrainie była punktem zwrotnym, który zmienił porządek międzynarodowy.

1. Moralne przebudzenie Europy

Wielu europejskich polityków w ciągu ostatnich dwudziestu lat było takich jak Włosi Renzi (Zarząd Telemobilu), Austria Kneissl (Zarząd Rosniefti), niemiecki Schroedera (wiceprezes Gazpromu) czy francuski Wypełnić (Rada Dyrektorów Sibur), zacieśnienie więzi z Rosją PutinDziś bardzo niewielu ma odwagę bronić swoich interesów w Europie.

To graffiti przedstawia Gerharda Schrödera i Władimira Putina całujących się w East Side Gallery w Berlinie.

Tylko dyktatorski premier Orbana To taśmociąg Kremla.

W Komisji Europejskiej wszystko bardzo się zmieniło. W obliczu wizyt z Junger Opowiadał się za tym, by Moskwa (w 2017 r.) budowała mosty z Rosją po inwazji na Ukrainę, nowego najemcę niemieckiego budynku Berlinale. Ursuli van der LeyenWzywa do „podwojonego wysiłku wojskowego z Ukrainą”, jednocześnie ubolewając, że nie zwrócił uwagi na tych, którzy wiedzą. Putin.

Podobnie dzieje się z najemcą trójkątnego budynku. Kiedy Mogherini Poproszony o nienakładanie sankcji na Rosję za inwazję na Krym lub zbrodnie w Syrii, obecny szef unijnej polityki zagranicznej nie wahał się mówić o rosyjskich żołnierzach jako o siłach zła oferujących swój gaz w zamian za nasze prawa.

2. Odzyskanie łagodnej amerykańskiej hegemonii

Odkąd prezydent opuścił Biały Dom Bill Clintonżaden prezydent nie prowadził polityki zagranicznej opartej na idealizmie. Prezydent Krzewy Jego „wojna z terrorem” przekroczyła wszelkie granice prawne i moralne Obamy To sprawiło, że Stany Zjednoczone stały się tchórzliwym aktorem, który jako świadek obserwował użycie broni chemicznej w Syrii lub rosyjską inwazję na Krym.

zasługuje na szczególną uwagę Donalda TrumpaŁagodniejszym określeniem prezydenta jest „kolega Putina”.

Władimir Putin podaje rękę Donaldowi Trumpowi.

agencji Reutera

Ale prezydent Biden („Biden the Red” dla swoich przeciwników) był odważnym przywódcą, który był w stanie przeciwstawić się groźbom Putina i wysłać na Ukrainę wyrafinowaną broń (HIMARS, HARM, Abrams, Patriot).

Chociaż prawdą jest, że byli prezydenci flirtowali z autorytarnymi reżimami, w tym z Rosją, prezydent Biden odnowił zaangażowanie Ameryki w demokrację i przywrócił łagodną hegemonię, której potrzebuje świat.

3. Koniec ekonomii finansowej i powrót do ekonomii politycznej

Tak jak „szalone lata dwudzieste” były prekursorem lat trzydziestych, tak lata 90. były dla wielu końcem historii i prekursorem radykalnie liberalnego chaosu, który zapoczątkował XXI wiek.

[El plan de paz de China en Ucrania: cese al fuego, fin de las sanciones a Rusia y respeto a la soberanía]

City of London (dla wielu Londyn) otrzymało 50 000 milionów funtów od rosyjskich firm w nieco ponad dekadę, co jest dość nieprzejrzyste. Według brytyjskiej Narodowej Agencji ds. Przestępczości rzeczywista liczba jest dwukrotnie wyższa.

Niektóre kraje, takie jak Hiszpania i Portugalia, zatwierdziły tzw. „złotą wizę”, zezwolenie na natychmiastowy pobyt dla obywateli (głównie Rosjan), którzy inwestują ponad 500 000 euro w finanse lub nieruchomości. Dzięki temu zabiegowi, zatwierdzonemu w Hiszpanii w 2013 r. i odwołanemu w 2022 r., łącznie 9100 rosyjskich oligarchów mogło pokojowo osiedlić się w naszym kraju.

„Rosja jest rajem podatkowym dla UE od zeszłego tygodnia, co potwierdza zmianę trendów gospodarczych w Europie”

Jednak wojna na Ukrainie zmieniła tę sytuację. Zaaprobowane wobec Rosji sankcje (zatwierdzone na 10. szczycie UE-Ukraina w Kijowie) zmieniły kurs finansowy, zamrażając do 17 mld euro zdeponowanych w Europie przez 90 rosyjskich oligarchów.

Pieniądze te, przywiezione do Europy przy współudziale naszych instytucji politycznych i finansowych, zostaną wykorzystane na odbudowę Ukrainy po klęsce Rosji. Dodatkowo Rosja od zeszłego tygodnia jest rajem podatkowym dla UE, co potwierdza zmianę trendu gospodarczego.

4. Koniec międzynarodowej kary kryminalnej

W latach 1994-2009 Moskwa prowadziła kampanie wojskowe w Czeczenii, które łamały prawa człowieka, nie otrzymując ani jednego potępienia. „Wojna z terrorem” pozwoliła Kremlowi na bezkarne zabicie ponad 100 000 cywilów podczas piętnastoletniej kampanii w Czeczenii. W zamian Europa podpisała wielomilionowe umowy gazowe z Moskwą, rosyjskie firmy sponsorowały Ligę Mistrzów, a Rosję wybrano na gospodarza mistrzostw świata w piłce nożnej.

Borys Bieriezowski, Borys Niemcow Jeden Anny Politkowskiej To tylko niektórzy z ponad stu przeciwników lub krytyków Kremla, którzy zginęli za czasów Putina w niewyjaśnionych okolicznościach. Wielu z nich chce Michał Lesin Jeden Aleksander LitwinienkoZrobili to na terytorium amerykańskim i brytyjskim.

[Sánchez se abre al envío de cazas: „Ucrania nos pide un esfuerzo adicional y España lo va a dar”]

Kreml przeprowadził atak bronią chemiczną (z gazem nowiczokiem), aby zabić protestujących w brytyjskim mieście Salisbury. Siergiej I Julia Skripal. Pomimo udokumentowania, nikt nie odważył się oskarżyć rosyjskiego rządu w ogóle, aw szczególności Władimira Putina, o to, że stoi za tymi zbrodniami.

Jeśli chodzi o wojnę na Ukrainie, wszyscy eksperci są zgodni, że można słusznie oskarżyć prezydenta Rosji o ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne. Chociaż prawdą jest, że uczynienie go skutecznym będzie długim procesem, Stany Zjednoczone już powiedziały, że „Rosja popełnia zbrodnie przeciwko ludzkości”.

Krótko mówiąc, wojna na Ukrainie zakończyła międzynarodową bezkarność Rosji.

*** Alberto Brigo jest profesorem stosunków międzynarodowych na Universidad Pontificia de Comillas.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *