Jak zobaczyć ostatni rój meteorów w roku

Jak zobaczyć ostatni rój meteorów w roku

Szacowany czas czytania: 3-4 minuty

NOWY JORK — Ostatni rój meteorów w 2023 r. ma sprawić, że meteoryty przelecą po niebie w sam raz na święta.

Według nich szczyt Ursydów osiągnie w czwartek wieczorem we wczesnych godzinach porannych w piątek Amerykańskie Towarzystwo Meteorytowe. Stowarzyszenie twierdzi, że nocne sowy, które odważą się znieść zimno, mogą zobaczyć od pięciu do dziesięciu meteorów na godzinę.

W tym roku szczyt Ursydów osiągnie tego samego wieczoru, co przesilenie zimowe, najdłuższa noc w roku na półkuli północnej. Wieczorem w dniu przesilenia słońce znajdzie się w najbardziej wysuniętym na południe położeniu o godzinie 20:27 GMT. Według Earth Sky.

Według Roberta Lunsforda, koordynatora stowarzyszenia ds. raportowania kul ognistych, jeśli pozwalają na to warunki pogodowe, najlepszy czas na obserwację meteorów będzie pomiędzy 3 rano a świtem czasu lokalnego w piątek, po zachodzie Księżyca. Według strony internetowej Verge w noc szczytu Księżyc będzie w 74% pełni. Amerykańskie Towarzystwo MeteorytoweLunsford powiedział, że będzie to zakłócać widoczność meteoru wczesnym wieczorem przy jego jasnym świetle.

Lunsford powiedział, że rój meteorów będzie widoczny dla obserwatorów nieba na półkuli północnej, a im dalej na północ obserwator się znajdzie, tym lepiej, ponieważ promienna konstelacja będzie wyżej na niebie wcześnie wieczorem w przypadku gwiazdozbiorów na Alasce lub w północnej Kanadzie.

W przeciwieństwie do Geminidów, które zapewniają dużą liczbę obserwacji meteorów na kilka dni przed i po szczycie, Ursydy mają stosunkowo krótki okres maksymalnej aktywności. Lunsford powiedział, że prędkość od 5 do 10 meteorów na godzinę będzie widoczna tylko w godzinach szczytu w nocy i we wczesnych godzinach porannych. Powiedział, że kilka dni przed i po szczycie Ursydy będą wytwarzać około jednego meteoru na godzinę. Rój Ursydów rozpoczął się w połowie grudnia i będzie aktywny do 24 grudnia.

„Ten deszcz czasami powoduje okresy trwające od 25 do 30 godzin. Nie spodziewamy się tego. Ale nigdy nie wiadomo” – powiedział Lunsford. Jeśli przegapicie Bliźnięta – dodał – „to przerwa, aby przed końcem roku zobaczyć aktywność meteorów”.

Aby zobaczyć rój meteorów, nie jest potrzebny żaden specjalny sprzęt. NASA Niepolecane Użyj teleskopu lub lornetki, ponieważ ich pole widzenia jest małe, ponieważ meteoryty można zobaczyć na całym niebie.

Mapowanie roju meteorów Ursydów

Ursydy to niezwykły coroczny rój meteorów – ich promień, czyli punkt, z którego zdają się wystrzeliwać meteoryty, nie jest konstelacją zodiaku. Zamiast tego wydaje się, że Ursydy pochodzą z konstelacji Małej Niedźwiedzicy, znanej również jako Mały Wóz.

Rejestrując czas, rozmiar i inne cechy obserwacji meteorytu, badacze mogą zebrać więcej informacji na temat obszaru przestrzeni na ścieżce orbitalnej Ziemi, np. na temat gęstości chmur gruzu oraz czasu, w którym planeta przez nie przechodzi, Lunsford mówi. Powiedział.

„Jeśli uda nam się pozyskać do tego wystarczającą liczbę osób (zarejestrować czas obserwacji meteorytów), stworzymy mapę pyłu kosmicznego, który tam jest, i pomożemy nam wyjaśnić, dlaczego powstają (roje meteorów), gdzie się znajdują i czego się spodziewać w przyszłym roku”. – stwierdził Lunsford.

Ponieważ Ursydy nie są tak powszechnie obserwowane jak potężne roje meteorów, takie jak Geminidy, dane na temat Ursydów można uznać za bardziej wartościowe dla badaczy, powiedział Lunsford. Nawet zwykli obserwatorzy nieba mogą przyczynić się do gromadzenia danych, zgłaszając swoje obserwacje meteorów Amerykańskiemu Towarzystwu Meteorologicznemu Za pośrednictwem swojej strony internetowej.

Ursydy to ostatnie coroczne wydarzenie niebieskie w roku, ale pierwszy rój meteorytów w 2024 r. nie jest zbyt daleko – Kwadrantydy osiągną szczyt podczas Ranek 4 stycznia.

Powiązane historie

Najnowsze historie naukowe

Więcej historii, które mogą Cię zainteresować

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *