Jakie tajemnice i tajemnice otaczają imponująca podziemna katedra solna w Polsce?

Jakie tajemnice i tajemnice otaczają imponująca podziemna katedra solna w Polsce?
Pierwsza trasa turystyczna powstała tam na początku XIX wieku

Niezwykłe miejsce ukryte przed światem, pełne tajemnic i legend. Na początku XIX wieku wytyczono tu pierwszy szlak turystyczny. W 1976 roku kopalnia soli została wpisana do Krajowego Rejestru Zabytków, aw 1978 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To magiczne podziemne miasto pełne tajemniczych grot, jezior i urządzeń górniczych, solnych kościołów, w tym dużego kościoła św. Króla (Kaplika Św Kingi), patronki górników solnych. W ciągu 700 lat w Wiliskach wywiercono 26 odwiertów i wywiercono 9 mln m3 pustek powykopowych. Kopalnie zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku.

Otwarta w XIII wieku kopalnia kontynuowała produkcję soli kuchennej do 2007 roku, kiedy stała się jedną z najstarszych kopalni soli na świecie. To jedyna kopalnia soli na świecie zachowana w tak pięknym stanie. Każdego roku kopalnie soli odwiedza około 1,2 miliona osób. Jest często określana jako podziemna solna katedra Polski i jest uważana za jeden z Siedmiu Cudów Narodu.

Na początku XIX wieku wytyczono tu pierwszy szlak turystyczny.  W 1976 roku kopalnia została wpisana do Krajowego Rejestru Zabytków, aw 1978 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Na początku XIX wieku wytyczono tu pierwszy szlak turystyczny. W 1976 roku kopalnia została wpisana do Krajowego Rejestru Zabytków, aw 1978 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wieliczka to jeden z najcenniejszych i najbardziej atrakcyjnych polskich zabytków. Na początku XIX wieku wytyczono tu pierwszy szlak turystyczny. W 1976 roku kopalnia soli została wpisana do Krajowego Rejestru Zabytków, aw 1978 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego atrakcją są dziesiątki posągów i cztery kościoły wykopane przez górników soli.

Stare rzeźby zostały dodatkowo wyposażone przez współczesnych artystów w nowe rzeźby. Kryształy w żyrandolach są również wykonane z rozpuszczonej i zrekonstruowanej soli kamiennej, aby uzyskać przezroczysty, podobny do szkła wygląd. Kopalnia w Wieliczce to podziemne jezioro i nowe ekspozycje dotyczące historii wydobycia soli, a także 3,5-kilometrowa trasa turystyczna. Ma 327 metrów głębokości i ponad 287 kilometrów długości. Sól kamienna jest naturalnie szara, w wielu odcieniach, jak niepolerowany granit, a nie biały lub krystaliczny wygląd, którego oczekuje wielu odwiedzających.

Górnictwo słynie z ochronnych właściwości mikroklimatu i właściwości prozdrowotnych
Górnictwo słynie z ochronnych właściwości mikroklimatu i właściwości prozdrowotnych

Wieliczka posiada również prywatny kompleks rehabilitacyjno-uzdrowiskowy. Górnictwo słynie z ochronnych właściwości mikroklimatu i właściwości prozdrowotnych. Na głębokości 135 metrów powstał podziemny szpital, w którym przez kilka dni leczy się przewlekłe alergie.

Zatrzymanie produkcji nie oznacza, że ​​górnicy nie pracują już pod ziemią. Kilkuset górników każdego dnia zapewnia, że ​​kopalnia jest bezpieczną przystanią i przetrwa w lepszych warunkach dla przyszłych pokoleń.Chronią historyczne obszary górnicze, wypełniają tzw. próżnie pogórnicze na terenach niehistorycznych oraz zarządzają przepływem wody słodkiej. Przygotowywane są również nowe miejsca dla turystów: remontowane są zabytkowe sale, korytarze i studnie.

Ochrona zabytkowych pól minowych, wypełnianie tzw. próżni pokopalnianych niezabytkowych obszarów oraz zarządzanie przepływem wody słodkiej
Konserwacja zabytkowych terenów górniczych, wypełnianie tzw. próżni pogórniczych na ich niehistorycznych terenach oraz zarządzanie przepływem wody słodkiej

Wśród opowieści opowiedzianych podczas wizyty wyróżnia się legenda o księżnej Kingi (Santa Kinga).. Księżniczka Węgier miała poślubić księcia Bolslava v. Chast (Boleslav v. Vstitlivi). W ramach jej posagu sól była w Polsce tak cenna, że ​​poprosiła o nią swojego ojca, IV Belę z Węgier. Jej ojciec, król Bela, zabrał ją do kopalni soli w Marmaros. Przed wyjazdem do Polski wrzucił swój pierścionek zaręczynowy do studni w Bolszoj.

Po przybyciu do Krakowa poprosił górników o wykopanie głębokiego szybu, aż uderzą w skałę. Ludzie znaleźli tam kawałek soli, a kiedy przełamali go na pół, znaleźli pierścionek księżniczki. Kinga została patronką starej stolicy Polski i okolicznych górników.

Wielickie górnicy sporządzają obszerną listę powierzchni solnych, każda praca i galeria ma swoją nazwę.  Kopalnia ma dziewięć poziomów, z których najniższy ma głębokość 327 metrów
Wielickie górnicy sporządzają obszerną listę powierzchni solnych, każda praca i galeria ma swoją nazwę. Kopalnia ma dziewięć poziomów, z których najniższy ma głębokość 327 metrów

Na przestrzeni dziejów idea kopalni soli „Wieliczka” ewoluowała od zakładu przemysłowego do miejscowości turystycznej, niezwykłej imprezy i uzdrowiska. Do dziś wielicka kopalnia często figuruje w oficjalnych planach wizytacji polityków, koronowanych głów państw i członków rodziny królewskiej. Królowie i królowe, książęta i księżniczki, przywódcy, artyści, urzędnicy naukowi wędrują po galeriach kopalni i ogłaszają ją piękną i zaskakująco jednomyślną.

Idąc tunelem można odnieść wrażenie, że skrzyżowania, zbocza i objazdy nigdy się nie kończą. Początkowo korytarze były wykopane nisko i zakrzywione, a później, w miarę zdobywania przez górników większego doświadczenia i wiedzy, ścieżki stawały się szersze i gładsze, ponieważ lepiej oceniali położenie i wielkość złoża. Wielickie górnicy sporządzają obszerną listę powierzchni solnych, każda praca i galeria ma swoją nazwę. Kopalnia ma dziewięć poziomów, z których najpłytszy to 327 metrów.

Stanowisko zostało odkryte w drugiej połowie XIX wieku podczas intensywnych prac w północno-wschodniej części Miny.
Stanowisko zostało odkryte w drugiej połowie XIX wieku podczas intensywnych prac w północno-wschodniej części Miny.

Halite to nazwa soli kuchennej. Minerał ten krystalizuje, ale kryształy rzadko spotykane w szczelinach tej kopalni są tak duże i piękne, że są ukryte przed ludzkim wzrokiem.

Stanowisko zostało odkryte w drugiej połowie XIX wieku podczas intensywnych prac w północno-wschodniej części La Mina. Odkrycie Kryształowych Jaskiń było przypadkowe i nieoczekiwane. Kryształy jaskiniowe są znacznie mniejsze niż złoże Vylixca, tzn. powstają w wyniku wtórnej krystalizacji soli.

Jaskinie są obecnie rezerwatami przyrody nieożywionej, składającymi się z dolnej kryształowej jaskini o pojemności 706 m³ i górnej kryształowej jaskini o pojemności 1000 m³. Dostęp do nich jest ściśle ograniczony, co jest możliwe tylko w celach naukowych lub edukacyjnych. Pierwsze odkrycie kryształowych jaskiń miało miejsce w 1860 roku. Największe kryształy halitu mają dziesiątki tysięcy centymetrów długości.

Kontynuuj czytanie:

Nieunikniona wycieczka do najbardziej luksusowych miejsc Ameryki Łacińskiej
Jakie są 17 najlepszych plaż na Karaibach?
Elastyczne rezerwacje i opieka zdrowotna, czego oczekują turyści podczas podróży
Zmienność delta zmienia również sposób ustawiania się w kolejkach w muzeach i obiektach turystycznych

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *