Japonia wyłącza lądownik księżycowy SLIM po tym, jak poziom naładowania akumulatora spadł do 12%: NPR

Japonia wyłącza lądownik księżycowy SLIM po tym, jak poziom naładowania akumulatora spadł do 12%: NPR

Japońska Agencja Badań Kosmicznych (JAXA) zamknęła swój lądownik księżycowy kilka dni po jego historycznym przybyciu ze względu na problemy energetyczne. W piątek liderzy Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych poinformowali media o udanej misji na Księżyc i problemie z ogniwami słonecznymi lądownika.

Gigi Press/AFP za pośrednictwem Getty Images


Ukryj podpis

Przełącz podpis

Gigi Press/AFP za pośrednictwem Getty Images

Japońska Agencja Badań Kosmicznych (JAXA) zamknęła swój lądownik księżycowy kilka dni po jego historycznym przybyciu ze względu na problemy energetyczne. W piątek liderzy Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych poinformowali media o udanej misji na Księżyc i problemie z ogniwami słonecznymi lądownika.

Gigi Press/AFP za pośrednictwem Getty Images

Czy japoński lądownik księżycowy zostanie naładowany energią słoneczną, czy też jego misja zakończy się, gdy wyczerpie się jego bateria?

Japońska agencja kosmiczna stoi teraz przed tym pytaniem, mimo że cieszy się, że jest dopiero piątym krajem, któremu udało się miękkie lądowanie na Księżycu. Obchodząc tę ​​rocznicę w piątek (czasu wschodniego), agencja ogłosiła również, że jej statek kosmiczny o nazwie SLIM, Smart Lander for Investigating Moon, najwyraźniej nie jest w stanie uzyskać energii elektrycznej z ogniw słonecznych.

Japońska Agencja Badań Kosmicznych (JAXA) oświadczyła, że ​​jej inżynierowie zbadają problem, nawet gdy statek będzie ścigał się, aby pobrać dane i obrazy z misji księżycowej. Trzy dni później lądownik został zapieczętowany.

„Przy poziomie naładowania akumulatora wynoszącym 12% akumulator został odłączony (zgodnie z planem)” – Japońska Agencja Badań Kosmicznych Powiedział w poniedziałek ranoDodano, że lądownik został wyłączony, aby pozostawić wystarczającą ilość energii do ewentualnego ponownego uruchomienia. Agencja wyraziła optymizm, że lądownik może wrócić do pracy.

„Według danych telemetrycznych ogniwa słoneczne sondy SLIM są skierowane na zachód” – podała Japońska Agencja Badań Kosmicznych. „Jeśli więc światło słoneczne zacznie świecić na Księżyc od zachodu, istnieje potencjał do wytwarzania energii i przygotowujemy się do ożywienia gospodarczego”.

Japońska Agencja Badań Kosmicznych potwierdziła również, że misja SLIM, która skutecznie wycelowała w miejsce lądowania na powierzchni Księżyca, wysłała na Ziemię zestaw informacji i zdjęć, zanim wyczerpała się bateria.

„Obecnie prowadzimy szczegółową analizę i cieszymy się, że udało nam się uzyskać wiele danych” – podała agencja.

Lądownik będzie musiał przetrwać ekstremalne zimno Księżyca

Japońska Agencja Badań Kosmicznych nie określiła ram czasowych, w których Słońce mogłoby znajdować się w odpowiedniej pozycji do zasilania energochłonnego lądownika. Jednak niedawny komentarz Hitoshiego Kuninaki, dyrektora generalnego Japońskiego Instytutu Nauk Aerokosmicznych i Astronautycznych (ISAS), dostarczył pewnych wskazówek.

Statek kosmiczny został zaprojektowany tak, aby w przypadku przerwy w dostawie prądu przechodził w swego rodzaju „tryb uśpienia”, powiedział Kuninaka w piątek, powołując się na długie dni i noce Księżyca. Jeden dzień księżycowy trwa około 29,5 ziemskich dni, z około dwoma tygodniami gorącego światła słonecznego i ekstremalną ciemnością Jak zauważa NASAdefinicje „dnia” są bardzo zróżnicowane.

„Tak więc, jeśli statek kosmiczny przetrwa noc w temperaturze 200 stopni, może odbić się w ciągu dwóch tygodni” – powiedział Kuninaka. Dodał, że choć SLIM został zaprojektowany tak, aby uwzględniać taką możliwość, nie było to głównym czynnikiem przy jego projektowaniu.

„Pierwotnym celem SLIM… nie jest podbicie nocy” – powiedział Kuninaka. „Więc mamy tylko pobożne życzenia, że ​​SLIM będzie w stanie przetrwać tę noc”.

„Jeśli światło świeci na ogniwo słoneczne, sprzęt odbiorczy automatycznie zacznie ponownie działać, a następnie będziemy mogli wysłać polecenie z Ziemi, aby ponownie obudzić system”.

Aktualizacja spodziewana jest jeszcze w tym tygodniu

Japońska Agencja Badań Kosmicznych planuje pod koniec tygodnia zwołać konferencję prasową w celu przekazania danych na temat misji na Księżyc. Aktualizacja prawdopodobnie obejmie bardziej szczegółową diagnozę ogniwa słonecznego SLIM i jego niezbyt idealnej pozycji — w tym przypadku oznaczającej sposób, w jaki łazik jest zorientowany na powierzchni Księżyca.

„Chociaż sytuacja po lądowaniu nie przebiegła zgodnie z planem, jesteśmy z tego powodu szczęśliwi [achieved] „Jesteśmy bardzo zadowoleni z udanego lądowania” – powiedziała w poniedziałek Japońska Agencja Badań Kosmicznych.

Tłumy ludzi obserwowały lądowanie, które miało miejsce we wczesnych godzinach porannych w sobotę w Japonii. Transmisja na żywo z Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych (JAXA) pokazała, jak lądownik ostrożnie manewruje w kierunku powierzchni Księżyca, gdy wysokość SLIM spadła do zera. Potem pozostał w kontakcie, komunikując się z księżyca.

Kiedy ogłoszono przełom, najwyżsi japońscy urzędnicy ds. przestrzeni kosmicznej wydawali się nieco przyciszeni, ponieważ możliwości energetyczne lądownika były ogromne w trakcie misji. Jeden z reporterów zapytał ich nawet, dlaczego zamiast się uśmiechać, wyglądali na krzywiących się.

„Będzie to trudne w obecnych okolicznościach” – powiedział Masaaki Fujimoto, wiceprezes ISAS. Asahi Shimbun. Dodał: „Gdyby wszystko poszło zgodnie z planem, teraz bym się uśmiechał, ale muszę poznać sytuację [of the lander] tak szybko, jak to możliwe.”

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *