Japonii udane lądowanie na Księżycu, ale jej statek traci moc z powodu wadliwego panelu słonecznego

Japonii udane lądowanie na Księżycu, ale jej statek traci moc z powodu wadliwego panelu słonecznego

Japońska agencja JAXA ogłosiła w piątek 19 stycznia, że ​​jej moduł kosmiczny SLIM pomyślnie wylądował na powierzchni Księżyca, ostrzegła jednak, że statek ma problemy z wytwarzaniem energii z powodu awarii paneli słonecznych. Naukowcy szybko przenieśli dane ze SLIM na Ziemię, gdyż w związku z tymi problemami sonda działa obecnie wyłącznie na baterii, która wytrzymuje „kilka godzin”.

Pierwsza poprawka: Ostatnia aktualizacja:

3 minuty

the Japońska sonda SLIM Dotknęła powierzchni Księżyca o godzinie 00:20 czasu lokalnego japońskiego w sobotę 20 stycznia (15:20 GMT w piątek 19 stycznia) po 20-minutowym opadaniu.

O lądowaniu na Księżycu pierwotnie powiadomiła Japońska Agencja Kosmiczna (jaksa), Kto jednak poprosił o czas na ustalenie statusu śledztwa.

źródło: JAXA

Agencja poinformowała później, że tymczasowo utraciła kontakt z sondą, a jej panele słoneczne nie wytwarzają energii.

Hitoshi Kuninaka, dyrektor centrum badawczego agencji kosmicznej, powiedział na konferencji prasowej, że z powodu awarii nadał priorytet transmisji danych ze SLIM na Ziemię, ponieważ sonda działa wyłącznie na baterii, która wytrzyma „kilka godzin”. Pomimo środków zapewniających „utrzymanie działania”, takich jak wyłączenie grzejnika.

To najmniejszy jak dotąd samolot, który dotknął księżycowej gleby. Lądownik ma rozmiary jednoosobowego pojazdu, natomiast lądownik o kulistym kształcie ma wymiary piłki tenisowej.

Lądowanie na powierzchni Księżyca trwało około pół godziny, ze względu na różne manewry zaplanowane na jego zakończenie. Lądowanie rozpoczęło się w sobotę o północy, kiedy statek kosmiczny znajdował się około 10 kilometrów od powierzchni Księżyca. Stało się pionowo około pięciu kilometrów od docelowego miejsca lądowania, a około 50 metrów dalej zaplanowano rozpoczęcie równoległych ruchów w celu rozpoczęcia poszukiwań bezpiecznego punktu kontaktu z łóżkiem księżycowym.

SLIM (Lunar Research Intelligent Landing) czyni Japonię piątym krajem, któremu udało się wylądować na Księżycu, Po Stanach Zjednoczonych, Związku Radzieckim, Chinach i Indiach, po kilku nieudanych próbach.

W 2022 roku Japonia brała udział w nieudanej amerykańskiej misji Artemis 1, w wyniku której wylądowała sonda Omotenashi, a w 2023 roku prywatna japońska firma I Space próbowała zostać pierwszą osobą na Księżycu, ale gwałtowne lądowanie zakończyło się niepowodzeniem. Stracić kontakt ze statkiem wysyłającym.

Precyzja snajpera

Bezzałogowa operacja została opracowana przez Japońską Agencję Badań Kosmicznych we współpracy z firmą produkującą zabawki Takara Tomy i wyróżniała się dokładnością, z jaką obliczyła lądowanie na Księżycu.

Nie bez powodu statek nazywany jest Księżycowym Snajperem, ponieważ w przeciwieństwie do zwykłych stref lądowania, które mogą obejmować kilometry powierzchni, sonda ta jest ograniczona do promienia 100 metrów w stosunku do określonego punktu odniesienia.

Plan lotu przewidywał lądowanie urządzenia w kraterze, skąd mogłoby dotrzeć do płaszcza i wnętrza Księżyca.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy agencji udało się dokładnie wylądować na ciele niebieskim, ale wyzwanie na Księżycu stało się bardziej skomplikowane ze względu na różnicę w grawitacji.

Agencja wskazała, że ​​będzie musiała poczekać około miesiąca, aby sprawdzić, czy dokładnie zakładane cele zostały osiągnięte.

Bardzo różnorodne cele

Misją SLIM będzie m.in. zebranie informacji o mało poznanym południowym biegunie Księżyca, zebranie kamieni, które mogą pomóc w wyjaśnieniu pochodzenia zarówno satelity, jak i samej Ziemi, a także m.in. odpowiedź na pytanie, czy w tym ciele niebieskim istnieje woda . .

Specjalna kamera będzie analizować minerały, w tym kamień wulkaniczny, tworzące dno krateru Cheoli, w którym planowano lądowanie na Księżycu.

Jednak poza samą eksploracją, głównym zadaniem SLIM będzie przetestowanie technologii precyzyjnego lądowania, co pozwoli na bardziej szczegółowe projektowanie przyszłych misji.

Współpracowała z Associated Press, Reuters i Agence France-Presse

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *