Jeśli masz ponad 60 lat, zwiększa to ryzyko demencji o 55 procent – ​​lepsze życie

Jeśli masz ponad 60 lat, zwiększa to ryzyko demencji o 55 procent – ​​lepsze życie

Około 55 milionów ludzi na całym świecie cierpi na demencję, która jest stanem postępującym, zwyrodnieniowym i ostatecznie śmiertelnym, którego nie można wyleczyć. Niestety Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że do 2050 r. liczba ta wyniesie więcej niż dwukrotnie.

Chociaż demencji nie można cofnąć, nowe badanie sugeruje, że zaskakujący czynnik może być powiązany z wyższym ryzykiem demencji, szczególnie u osób powyżej 60. roku życia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy jesteś zagrożony i co możesz zrobić, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju choroby.

Związane z: Badanie mówi, że spożywanie tego po obiedzie zwiększa ryzyko demencji.

iStock

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Choroba Alzheimera i demencja Podąża za grupą 2147 dorosłych w wieku 60 lat lub starszych mieszkających w Szwecji przez okres 12 lat, aby ustalić, czy tętno spoczynkowe danej osoby jest związane z ewentualnym ryzykiem demencji.

Badacze odkryli, że osoby, których średnie tętno spoczynkowe wynosiło 80 uderzeń na minutę lub więcej, były o 55 procent bardziej narażone na to. rozwój demencji osób, których tętno spoczynkowe wynosi od 60 do 69 uderzeń na minutę „niezależnie od naczyniowych i podstawowych czynników ryzyka”. [cardiovascular diseases]. „

Aby otrzymywać najnowsze informacje zdrowotne prosto do Twojej skrzynki odbiorczej, Zapisz się do naszego codziennego biuletynu!

Lekarz słucha bicia serca pacjenta
iStock

Chociaż autorzy badania zauważają, że wyniki badań niekoniecznie wskazują na związek przyczynowy między wysokim tętnem spoczynkowym a demencją, dalsze badania mogą być uzasadnione w celu zbadania związku między zdrowiem sercowo-naczyniowym a demencją.

„Nie możemy wykluczyć, że subkliniczna lub niezdiagnozowana CVD może przyczynić się do tego powiązania” – wyjaśniają autorzy badania. W rzeczywistości badanie z 2017 r. opublikowane w Neurologia gamma Odkryto, że czynniki ryzyka chorób serca występujące w średnim wieku, w tym między innymi palenie tytoniu, cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi i wysokie ciśnienie krwi, wiążą się ze zwiększonym ryzykiem demencji.

Kobieta pływająca do ćwiczeń, ponad 40 fitness
walka o akcje

Osiągnięcie niższego tętna spoczynkowego może być ogromnym dobrodziejstwem nie tylko dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego, ale także dla zdrowia poznawczego w miarę upływu czasu.

„W niektórych przypadkach niższe tętno spoczynkowe może oznaczać wyższy stopień sprawności, co wiąże się z mniejszą częstością zdarzeń sercowych, takich jak zawały serca” Jason Wasfi, MD, dyrektor ds. jakości i analityki w Massachusetts General Hospital Heart Center, wyjaśnił Harvard Health Blog w 2021 roku.

Przegląd badań z 2018 r. opublikowany w Czasopismo Medycyny Klinicznej Sugeruje, że różne formy ćwiczeń, od sportów wytrzymałościowych po jogę, mogą pomóc zmniejszyć tętno spoczynkowe. Ponadto badanie z 2017 r. zostało opublikowane w: BMJ jest otwarty Okazało się, że te same regularne ćwiczenia wiązały się z niższymi wskaźnikami demencji w grupie 7501 osób starszych.

Stara kobieta siedząca na krześle po zawrotach głowy
iStock

Podczas gdy inne badania powiązały lepsze zdrowie układu krążenia z niższym ryzykiem demencji, autorzy Choroba Alzheimera i demencja Uwaga: „Związek między RHR a aktywnością fizyczną był słaby w naszej grupie, a modyfikacja aktywności fizycznej miała niewielki wpływ na oszacowanie efektów”.

Jednak główny autor badania dzień imahori, Doktor, naukowiec z Wydziału Neurobiologii, Opieki i Nauk Społecznych w Karolinska Institutet, zauważa, że ​​przyszłe badania mogą dostarczyć naukowcom wglądu w to, jak powstrzymać demencję. „Jeśli uważnie śledzimy funkcje poznawcze tych pacjentów i interweniujemy wcześnie, początek demencji może być opóźniony, co może mieć znaczący wpływ na jakość ich życia” – powiedział Imahori. w obecnej sytuacji.

Związane z: Badanie mówi, że leki na zgagę zwiększają ryzyko demencji o 44%.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *