„Jestem w zespole, w którym marzyłem i czuję się dumny”

Jego imię jest synonimem celu. Zgromadziło ponad 600 w udanej karierze. Zeszłego lata chciał spełnić marzenie i wybrał trudną drogę. Opuścił swoją strefę komfortu w wielkim Bayernie i wspiął się na bieżnię dla Barcelony, aby być kluczem do odbudowy klubu, którego był fanem od młodości. Mniej niż dwanaście godzin po rejestracji Kluczowy cel w Walencjiwciąż obolały od ciosów, Robert Lewandowski (Warszawa, 1988) przybył na czas na rozmowę. awangarda, pierwszy, który dotarł do gazety od czasu przybycia na Camp Nou. „Dzień dobry”, wita się z uśmiechem po hiszpańsku. Ale natychmiast przeszedł na angielski i usiadł do rozmowy.

Cel Mestalli jest wart złota.

Wygrana była bardzo ważna. Zdobycie bramki w 92. minucie to dla zespołu ogromny krok naprzód. Pomaga nam zrozumieć, że jeśli walczymy do końca, możemy wygrywać mecze.

Brzmi jak jedno z tych zwycięstw, które zasługują na tytuł.

Liga jest bardzo długa, ale te mecze są niezbędne, aby patrzeć w przyszłość i walczyć o tytuł do końca.

przepis

„Barcelona potrzebuje czasu, musimy być cierpliwi, odbudowujemy”

Grasz tak, jakbyś całe życie spędził w Barcelonie…

Bardzo łatwo było się przystosować od pierwszego dnia. Mój pierwszy kontakt z nowymi kolegami z drużyny był bardzo dobry, starałem się komunikować z nimi zarówno na boisku, jak i poza nim. To grupa graczy o ogromnym potencjale, ale też świetnych ludziach.

Wygląda bardzo wygodnie.

Jestem w klubie, którego chcę, a kiedy czujesz się zrelaksowany i szczęśliwy, wszystko jest łatwiejsze.

Ale Barcelona nigdy nie była łatwym klubem…

Jestem we właściwym miejscu, chociaż wiem, że pierwszy sezon nie będzie łatwy. Ale to było dla mnie nie lada wyzwanie, czasem trzeba wyjść ze swojej strefy komfortu i podjąć nowe wyzwania w życiu. Cieszę się, bo jako piłkarz i jako człowiek doświadczam nowych rzeczy.

Łatwo było pozostać w Bayernie, po co teraz kupować Barcelonę?

Miał życzenie w swoim sercu. Kiedy byłem młody, oglądałem mecze Barcelony w telewizji i pamiętałem, jak grali i jakich zawodników mieli. To były świetne nazwiska i dla młodego człowieka jest to coś, co na zawsze zostaje w twojej głowie.

Robert Levandusley, demonstrant w bliskiej ciemności

Xavier Cervera / Un

Czy premier nie kusił cię bardziej?

Grałem wiele razy przeciwko angielskim drużynom, ale chciałem być w drużynie, o której marzyłem od młodości i gdzie zawsze chciałem iść. Nie tylko dobrze się czuję w Barcelonie, ale też jestem dumny. Jestem w bardzo pięknym miejscu

Czym Barcelona powinna być tak wyjątkowa?

Od pierwszej chwili poczułem wsparcie wszystkich. Pojechałem do USA przed sezonem, spędziłem czas z trenerami, kolegami z drużyny, kibicami i czułem niewiarygodne rzeczy. Mimo że byliśmy na zewnątrz, na trybunach skandowali moje imię i to wiele dla mnie znaczyło.

Camp Nou już to zatwierdziło.

Gdy tylko wszedłem na stadion, poczułem coś magicznego, jakby cała historia otaczająca Camp Nou unosiła się w powietrzu. Nawet jeśli jesteś zmęczony, wsparcie z trybun daje Ci energię do wygrywania meczów, to niewiarygodne.

Czy to bardzo różne?

Mimo mojego wieku i doświadczenia, które pozwoliło mi doświadczyć wielu rzeczy w świecie futbolu, na Camp Nou czuję nowe rzeczy i emocje.

Porażka w bohaterach

„Jesteśmy niedoświadczeni, czasami trzeba wiedzieć, jak wygrać, a nie grać, żeby wygrać”

Czy wpadnięcie do Ligi Mistrzów tak bardzo cię frustrowało?

Oczywiście nie jestem zadowolony, Barcelona powinna być w ostatniej 16. Ale już przed przyjazdem do Barcelony zdawałem sobie sprawę, że pierwszy sezon może być zdecydowanie trudniejszy niż powinien. Jesteśmy w procesie odbudowy, który wymaga czasu, musimy być cierpliwi.

Ale czas w Barcelonie jest bardzo drogi.

Gry takie jak te w Monachium czy Mediolanie cię zmieniają. Mamy wielu młodych ludzi, którzy muszą zdobyć doświadczenie i nauczyć się znajdować sposób na wygrywanie tego typu gier. To szczegóły. W niektórych sytuacjach trzeba z większą inteligencją stawić czoła, w piłce nożnej czasem trzeba wiedzieć, jak wygrywać, a nie jak grać, żeby wygrać, i tak właśnie się nam przydarzyło. Ale te rzeczy czynią nas silniejszymi na przyszłość.

Poziomy

Robert Lewandowski, w rozmowie z „La Vanguardia”

Xavier Cervera / Un

Wydajesz się być optymistą.

Jestem pewien, że te niepowodzenia sprawią, że będziemy rozwijać się jako zespół i że w przyszłym sezonie wszystko będzie inne. pewny. Ewoluujemy. Nie spodziewałem się przybyć i wszystko szło dobrze w pierwszym sezonie. Upieram się, że jest to proces wymagający czasu i cierpliwości.

Przy tak wielu młodych zawodnikach w drużynie, czy czujesz się jak mentor?

Myślę, że moim doświadczeniem i wiekiem mogę im pomóc. Są bardzo młodzi piłkarze, którzy mieli krótki czas w Barcelonie, ale myślę, że pójście na przykład na mistrzostwa świata przydałoby się zdobyć doświadczenie. Tak się stało ze mną.

Pedri, Jaffe i Co

„Mundial dobrze zrobi młodym zawodnikom, uczyni ich lepszymi zawodnikami, oto co mi się przydarzyło”

co to znaczy?

Po moim pierwszym dużym turnieju z Polską stałem się lepszym graczem. I na pewno, gdy rozpocznie się przyszły rok, wielu młodych piłkarzy w Barcelonie będzie lepszymi piłkarzami. I to nie tylko z piłką, ale także z przejmowaniem obowiązków w zespole. Czas gra na naszą korzyść.

Czy było wiele oczekiwań?

Zawsze chcę wygrywać, ale nauczyłem się, że czasami trzeba się powstrzymywać i czekać na najlepszy moment, by znów ruszyć dalej. Po tym wszystkim, przez co Barcelona przeszła w ostatnich latach, nie można oczekiwać, że wszystko zmieni się w ciągu miesiąca. Potrzebuje czasu i na pewno wyzdrowieje i znów będzie najlepszy.

Jaka jest cecha Bayernu, która interesuje Barcelonę?

Bayern Monachium od lat cieszy się dużą stabilnością. Mogli nie grać dobrze, na przykład przeciwko nam nie byli lepsi w Monachium, ale ostatecznie wygrali. I to jest stabilność, której czasami potrzebuje Barcelona, ​​ale nie jest to łatwe.

niedobór

„To, co zawarłbym z Bayernu Monachium, to stabilność, oczywiście jej nie mamy”

Dlaczego?

Cóż, początkowo dlatego, że klub przeżywa ciężki okres, ale na boisku też nie było łatwo po sześciu zaskakujących kontuzjach w ostatniej przerwie międzynarodowej. To był skomplikowany moment, ponieważ musieliśmy rozegrać kilka meczów bez pięciu czy sześciu graczy. Szczególnie ważne były straty w obronie, przez co straciliśmy tę stabilność. Rozwijaliśmy się jako zespół i nagle zatrzymaliśmy się.

Czy Xavi cię zaskoczył jako trenera?

Wie, co musimy zrobić i chociaż nie ma dużego doświadczenia, myślę, że wszystko, co miał w swojej niesamowitej karierze jako piłkarz, pomaga mu się rozwijać.

Czy twoja metodologia bardzo różni się od metod innych trenerów?

Każdy trener jest inny i nie lubię ich porównywać. Miałem szczęście być pod przywództwem najlepszych na świecie, a nie żeby Xavi próbował zupełnie nowych rzeczy, on wszystko dużo wyjaśnia i każdy gracz dokładnie zna powody, dla których robi to, co musimy zrobić.

Jak wyglądałby idealny napastnik?

Fanom zależy tylko na bramkach. Jeśli atakujący nie zdobywa punktów automatycznie, to dlatego, że grał słabo, ale tak nie jest. Oprócz zdobywania punktów bardzo ważne jest, aby pomóc drużynie w ruchach, aby piłka trafiła we właściwe miejsce.

Poziomy

Polski piłkarz królem strzelców La Liga

Xavier Cervera / Un

Mów jak trener…

Jedynym sposobem na wygraną jest drużyna, a atakujący musi nie tylko myśleć o strzeleniu bramki, ale także pomagać w tworzeniu celów. Zawsze musisz iść o krok dalej. Próbuję od pierwszego dnia.

tak jak ty?

W wielu meczach, jeszcze przed startem, zauważam, że jest obrońca, który dobrze mnie rozumie, więc wykorzystuję go na swoją korzyść, by stworzyć przestrzeń dla moich kolegów z drużyny. Mówię im, że opuszczam obszar, aby mogli biec z piłką, aby zająć te miejsca i strzelać gole. W ten sposób strzeliliśmy już kilka bramek w lidze.

Czy są wyuczone zagadnienia?

To proces, w którym zespół musi uczyć się ode mnie i moich kolegów. Rozmawialiśmy o ruchach, które należy wykonać.

Siatkówka to sport z długą tradycją w Twojej rodzinie, nie skusiło Cię?

Nigdy nie musiałem wybierać, bo piłka nożna była moją pasją od początku i to właśnie chciałem robić. Może i dobrze grałem w siatkówkę, ale wiedziałem, że jestem za niski, bo musisz mieć co najmniej 1,90 m wzrostu.

Czy lubisz inne sporty?

Tak, dużo trenowałem, nie tylko piłkę nożną czy siatkówkę. Uprawiałem też dużo gimnastyki. Mój tata był nauczycielem wychowania fizycznego i zawsze chciałem grać w piłkę nożną, ale ciągle mi powtarzał, że nie można grać w piłkę na lekcjach, że trzeba robić inne rzeczy. Stąd dużo gimnastyki, także w domu. Kiedy byłem młody, dużo uprawiałem sport, czasami nie rozumiałem rodziców, ale na dłuższą metę widziałem, że to mi pomaga grać w piłkę. Mam dużą elastyczność i jestem bardzo wdzięczna moim rodzicom.

Na koniec zdefiniuj siebie jako osobę.

Jestem osobą, którą chcę być, a to wywołuje uśmiech na mojej twarzy, ponieważ otaczają mnie dobrzy ludzie i robię to, co kocham. Nie próbuję być kimś innym ani tym, kim inni ludzie chcą, żebym był. Nie jestem fałszywa, w ogóle mi się to nie podoba. Zawsze powtarzam, że jeśli jesteś sobą i robisz to, co chcesz, nie ma znaczenia, co myślą inni ludzie. Jedynym sposobem na rozwój i postęp jest bycie wolnym i jestem.

Co myśli Lewandowski?

Leo Messi
Legenda. Numer 10 w Barcelonie par excellence. W Barcelonie osiągnął więcej rzeczy, niż wszyscy możemy sobie wyobrazić.

Złota piłka
Nagroda, ale nic o czym nie myślę na co dzień. Nie przyjechałem do Barcelony, aby zdobyć tytuł, jak niektórzy mówili. jest kłamstwem. Nie daj mi złotej kuli. Spełniłem w swoim życiu wszystko, co zaproponowałem i noszę to w sercu.

Thomas Müller
Zabawna osoba… dużo mówi. codzienny. Legenda Bayernu.

pedry
Imponujący gracz, który należy do nowej generacji. Ma ogromny potencjał, ale już jest we właściwym miejscu we właściwym czasie. W nadchodzących tygodniach weźmie na siebie większą odpowiedzialność i będzie lepszym graczem. Zostanie to zauważone.

Joanna Laporta
Prezydent zrobił wiele dla Barcelony i nie było to łatwe. Postawił klub w niezręcznej sytuacji i poprawił go. Wszyscy staramy się go rozwijać.

Bayern Monachium
Zespół, w którym odniosłem wiele sukcesów, ten, który zasugerowałem. Zawsze będę im wdzięczny. Zrobiłem wszystko dla tej koszulki, ale teraz jestem.

Real Madryt
Nasz wielki konkurent. Jestem pewien, że wszystko pójdzie nam dobrze i będziemy gotowi, aby przejść przez to na czas.

Mleko Wally’ego
Jest bardzo ważną postacią dla Polski. Osiągnął wiele rzeczy dla kraju i na świecie jest wielu ludzi, którzy go znają. niezbędne w naszej historii.

Jan Paweł II
Gigantyczna postać i to nie tylko w świecie religii. Był osobą bardzo otwartą na ludzi i zawsze myślał o dobru ludzkości. Zawsze będę go wspominał jako dobrą osobę, która starała się uczynić świat lepszym.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *