Na oficjalnej stronie Bundesligi można przeczytać o słynnym Anthonym Yeboahu: „Pierwszy afrykański zawodnik, który zdobył tytuł króla strzelców Bundesligi, choć był on dzielony przy obu okazjach. Ghanski napastnik karierę rozpoczynał w niemieckim klubie Saarbrücken (drugiej ligi). W 1990 roku podpisał kontrakt z Eintrachtem Frankfurt, grając tam przez pięć sezonów i strzelając 68 goli w 123 meczach. Po pobycie w angielskiej Premier League wrócił do Bundesligi, aby grać w FC Hamburg, gdzie spędził kolejne pięć sezonów, aż do przejścia na emeryturę. Od sezonu 2008-2009 jest prezesem Berekum Chelsea, drużyny grającej w Ghańskiej Premier League.
Anthony Yeboah był królem strzelców Niemiec w sezonie 1992/93 z 20 golami (dzieląc tytuł z Ulfem Kirstenem z Bayernu Leverkusen); W sezonie 1993-1994 z 18 golami (nagrodę zdobył także Stefan Kuntz z Kaiserslautern).
Śledź oficjalny portal Bundesligi: „Anthony Yeboah jest legendą futbolu we Frankfurcie. 123 z 223 występów reprezentanta Ghany w Premier League rozegrał dla Eintrachtu, gdzie strzelił 68 ze swoich 96 goli w Bundeslidze. W 1993 r. i raz w następnym roku był królem strzelców Bundesligi, ale pomimo wszystkich swoich strzeleckich wyczynów na boisku Yeboah jest pamiętany niemal równie dobrze ze swoich pionierskich osiągnięć poza boiskiem.
Przeciwko rasizmowi
Co zrobił Jeboach? „Na początku lat 90. wraz z Souleymane Sane z SG Wattenscheid i Anthonym Baffoe z Fortuna Düsseldorf napisał list otwarty, w którym zwrócił uwagę na rasizm panujący wówczas zarówno na niemieckich stadionach piłkarskich, jak i w życiu codziennym. Dziś gigant wizerunek Leboaha zdobi fasadę Pięciopiętrowy apartamentowiec we Frankfurcie, symbol walki z rasizmem i dyskryminacją.
Tymczasem John Yeboa Zamora, urodzony w Niemczech skrzydłowy matki z Ekwadoru, był niespodzianką w składzie Felixa Sancheza Bassa na południowoamerykańskie eliminacje Ekwadoru w 2026 roku przeciwko Boliwii (w najbliższy czwartek) i Kolumbii (wtorek, 17 października).
Nowy skrzydłowy drużyny Tricolor urodził się 23 czerwca 2000 roku w Hamburgu w Niemczech. Jego rodzice pochodzą odpowiednio z Ghany i Ekwadoru, a całą karierę grał w Europie.
Trio Yeboah
Karierę rozpoczął w Wolfsburgu w 2015 roku, a w lutym 2018 roku podpisał swój pierwszy profesjonalny kontrakt z tym klubem. Yeboa Zamora zadebiutował w Bundeslidze 3 listopada 2018 roku podczas przegranej 1: 0 u siebie z Borussią Dortmund w Bundeslidze.
Nowicjusz w ekwadorskiej drużynie opuścił następnie niemiecki futbol i udał się do Holandii, gdzie grał w klubach Venlo, Almere i Willem. Yeboah potwierdził swój status czeladnika, dołączając do polskiego Ślěska Wrocław na trzyletni kontrakt. Jednak kilka miesięcy temu połączył siły z Rakowem Czinstochową, aktualnym mistrzem Polski.
Jak podaje specjalistyczny portal Transfermarkt, wspomniany przez Sancheza Basa zawodnik rozegrał 27 meczów w małych niemieckich zespołach, podzielonych na kategorie do lat 16, 17, 18, 19 i 20, i we wszystkich strzelił po dziewięć goli, z wyjątkiem juniorów. 16.
Słynny Jeboach
Niewiele wiadomo o Yeboahu, który niedawno przybył do La Tre. Jeśli nie jest spokrewniony ze słynnym Ghańczykiem Anthonym Yeboahem, który 23 września 1995 roku w meczu przeciwko Wimbledonowi strzelił dla Leeds United jedną z najlepszych bramek w historii angielskiej Premier League, to przynajmniej się tym dzieli. Oprócz afrykańskiego pochodzenia ojca, znakomite nazwisko nadało byłemu piłkarzowi status poza sportem.
Według strony internetowej Ligi Niemieckiej słynne dziedzictwo Yeboaha jest wyjątkowe. „Dom Anthony’ego Yeboaha jest już częścią kulturalnej sceny Frankfurtu. Jeśli wsiądziesz tu do pociągu, bardzo trudno go ominąć” – mówi Sebastian Beck z Frankfurt Fan Project, który codziennie mija ten budynek w drodze do pracy i cieszy się reakcje innych podróżników. Widoczny w rozmowie i wiele osób robiło mu zdjęcia. Dodał: „To samo w sobie będzie muzyką dla uszu Anthony’ego Yeboaha, jednego z pionierów niemieckiego futbolu w walce z rasizmem, antypatią -Semityzm, ksenofobia i wszystkie inne rodzaje dyskryminacji 30 lat temu.” (Dr)
„Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie.”