Jowisz wydaje się być największą i najjaśniejszą planetą od 59 lat w poniedziałek

Jowisz wydaje się być największą i najjaśniejszą planetą od 59 lat w poniedziałek

Od tego weekendu łowcy nieba będą mogli zobaczyć rzadki widok majestatu Jowisza, który wydaje się być największym i najjaśniejszym od dziesięcioleci. Jowisz byłby jednym z najfajniejszych, jeśli nie najbardziej, naturalnych ciał na nocnym niebie.

W niedzielę Jowisz osiągnie najbliższą odległość od Ziemi od 59 lat na około 367 milionów mil. W poniedziałek gazowy gigant stanie w opozycji, co oznacza, że ​​pojawi się naprzeciw Słońca niż na Ziemi. Jowisz wzejdzie na wschodzie, podczas gdy słońce zajdzie na zachodzie. Te dwa wydarzenia sprawią, że Jowisz Wyglądasz jaśniej I większe na niebie, z najlepszymi widokami w poniedziałkową noc, według NASA. Jednak w ciągu najbliższych kilku tygodni planeta będzie wydawała się nieco większa i jaśniejsza.

Osobno te dwa stany nie są wyjątkowo rzadkie. Jowisz osiąga opozycję co 13 miesięcy, przez co gazowy gigant wydaje się większy i jaśniejszy niż o każdej innej porze roku. Zbliża się również do Ziemi najbliżej, ponieważ pokazuje większy, mniej więcej co 12 lat, czas potrzebny planecie na okrążenie Słońca. Nakładanie się tych dwóch wydarzeń jest grą fizyczną i nie powtórzy się aż do 2139 roku.

„To jedna z najfajniejszych rzeczy związanych z życiem na poruszającej się planecie” – powiedziała Michelle Thaler, astronom z NASA. „Wszystko jest ustawione tak, aby Jowisz był największym, jaki widzieliście na niebie przez ostatnie 59 lat”.

Wybierz się na kosmiczną wycieczkę po obrazach uchwyconych przez Teleskop Webba

Być może astronomowie amatorzy zauważają różnice bardziej niż inni, powiedział Thaler. Korzystając z lornetki lub teleskopu, ludzie będą mogli obserwować najdrobniejsze szczegóły Jowisza, w tym jego zasięgi i trzy lub cztery księżyce Galileusza, według NASA. Badacze nieba muszą znaleźć duże wysokości, ciemne niebo i suchą pogodę, aby uzyskać najlepszy widok.

Teleskopy w kosmosie będą również w stanie uchwycić lepszy widok gazowego giganta w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, powiedział Thaler. Niedawno wystrzelony Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba uchwycił niezwykle szczegółowy obraz planety. Zdjęcie, stworzone z kilku pojazdów, pokazuje zorzę polarną nad północnym i południowym biegunem Jowisza. Słynna Wielka Czerwona Plama, wielka wirująca burza, która może pochłonąć Ziemię, wydaje się biała, ponieważ odbija tak dużo światła słonecznego.

Jowisz zawsze fascynował astronomów, tak często, jak to możliwe udzielać wskazówek Do wczesnej historii Ziemi. Jowisz był prawdopodobnie pierwszą planetą, która uformowała się w naszym Układzie Słonecznym, powstała z pozostałości gazu i pyłu po powstaniu Słońca około 4,6 miliarda lat temu. W tym czasie duża i ciężka planeta przetoczyła się przez wewnętrzny układ słoneczny i zniszczyła inne nowe planety, które uformowały się na jej drodze. Gruz ze zniszczonych planet dziecięcych był materiałem budulcowym dla Wenus, Ziemi, Marsa i Merkurego.

Thaler powiedział, że Jowisz może być również odpowiedzialny za większość wody na naszej planecie. Gdy Jowisz przemieszczał się przez wewnętrzny układ słoneczny, mógł dostarczyć część wody, która dzisiaj wypełnia nasze oceany. Taler powiedział, że znaczna część wód powierzchniowych Ziemi „mogła zostać sprowadzona przez Jowisza i zabrana ze sobą dużo lodowatej materii z zewnętrznego Układu Słonecznego”.

Zobacz to „surrealistyczne” zaćmienie Jowisza, które mogłeś przegapić

Dla badaczy galaktyki księżyc Jowisza Europa jest również jednym z najbardziej prawdopodobnych miejsc, w których można znaleźć życie w naszym Układzie Słonecznym, poza Ziemią. Lodowy księżyc może posiadać trzy składniki niezbędne do życia: wodę, energię i chemię.

Ponieważ Jowisz robi swoje własne rzadkie podejście i sprzeciw, podziwiaj jeden z największych fizycznych powodów, dla których tu jesteśmy. „W Jowiszu jest wiele wspaniałych rzeczy” – powiedział Thaler. „Będziesz wyglądać wyjątkowo duży i jasny przez następne kilka tygodni. Będzie po prostu pięknie.”

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.