Kałamarnica NASA w misji SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Kałamarnica NASA w misji SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Ta niedojrzała kałamarnica ogoniasta (Euprymna scolopes) jest częścią UMAMI, badania, które bada, czy przestrzeń zmienia symbiotyczny związek między kałamarnicą a bakterią Vibrio fischeri.

Ta niedojrzała kałamarnica ogoniasta (Euprymna scolopes) jest częścią UMAMI, badania, które bada, czy przestrzeń zmienia symbiotyczny związek między kałamarnicą a bakterią Vibrio fischeri.
obrazek: NASA/Jimmy S. Foster, Uniwersytet Florydy

22. misja zaopatrywania ładunków SpaceX zostanie dostarczona na Międzynarodową Stację Kosmiczną w tym miesiącu, a wśród materiałów potrzebnych do Ponieważ wiele eksperymentów, nad którymi pracuje NASA, będzie 128 kałamarnic Bobtail, które są najsłodszymi małymi dziećmi w historii.

Po prostu spójrz na nich! Mają kropki, duże oczy i malutkie nóżki. To może być najlepszy sposób, w jaki kończy się ludzkość.

Oh co? Czy uważasz, że ten eksperyment po prostu doprowadzi do danych na temat ewolucji tkanek zwierzęcych w kosmosie? Cóż, mam dla ciebie wiadomość: wysłanie głowonogów w kosmos jest w zasadzie szybką ścieżką do naszego upadku jako dominującego gatunku na planecie.

Po pierwsze, co? NASA ma nadzieję odkryć Wysyłając tych bliskich do atramentu zaciemnienie przestrzeni:

umami Bada wpływ lotów kosmicznych na interakcje molekularne i chemiczne między pożytecznymi drobnoustrojami a ich żywicielami. Drobnoustroje odgrywają ważną rolę w prawidłowym rozwoju tkanek zwierzęcych oraz w utrzymaniu zdrowia człowieka. „Zwierzęta, w tym ludzie, zależą od naszych drobnoustrojów, aby utrzymać zdrowy układ trawienny i odpornościowy” – mówi główny badacz UMAMI, Jamie Foster. „Nie w pełni rozumiemy, w jaki sposób lot kosmiczny zmienia te korzystne interakcje. Eksperyment UMAMI wykorzystuje świecącą w ciemności kałamarnicę, aby rozwiązać te ważne problemy zdrowotne zwierząt”.

kałamarnica bobtail Czaszka Euprymny, to model zwierzęcy używany do badania symbiotycznych relacji między dwoma gatunkami. Badanie to pomaga ustalić, czy lot kosmiczny zmienia wzajemnie korzystną relację, co może wspierać rozwój środków ochrony i łagodzenia, aby utrzymać zdrowie astronautów podczas długich lotów kosmicznych. Prace mogą również doprowadzić do lepszego zrozumienia złożonych interakcji między zwierzętami a pożytecznymi drobnoustrojami, w tym nowych i innowacyjnych szlaków wykorzystywanych przez drobnoustroje do komunikowania się z tkankami zwierzęcymi. Ta wiedza może pomóc w określeniu sposobów ochrony i wzmocnienia tych relacji w celu poprawy zdrowia ludzkiego i dobrostanu również na Ziemi.

To na pewno brzmi jak doświadczenie zorientowane na człowieka, ale ośmiornica, kałamarnica Inne głowonogi, takie jak kałamarnica, mają przerażającą inteligencję, która poprzedza naszą historię o miliony lat. Uniemożliwiają im dominację na tej planecie tylko dlatego, że potrzebują przebywania w oceanie. Nie traktuj moich słów poważnie, ، opiekun Porozmawiaj z profesorem Harvardu Peterem Godfreyem Smithem o ekstremalnej inteligencji tych stworzeń:

…ale wyobraź sobie światowe doświadczenie głowonogów, jako że niektóre z naszych własnych iteracji mogą się przez chwilę wyprzedać, biorąc pod uwagę miliony lat separacji między nami – prawie dwa razy więcej niż w przypadku ludzi i innych kręgowców (ssaków, ptaków lub ryba).

[…]

„Myślę, że błędem jest szukanie jednej konkretnej rzeczy” – mówi Godfrey Smith. „Ośmiornice są bardzo dobre w wyrafinowanych rodzajach uczenia się, ale trudno powiedzieć, jak dobre to jest, po części dlatego, że tak trudno jest przeprowadzać z nimi eksperymenty. W laboratorium dostajesz niewielką liczbę zwierząt, a niektóre z nich odmawiają zrobienia czegokolwiek chcesz, żeby to zrobili – to po prostu takie niesforne”.

Postrzega on ciekawość i oportunizm – „psoty i rzemiosło”, jak opisał rzymski historyk przyrody w III wieku naszej ery – jako charakterystyczne dla inteligencji ośmiornicy.

Ich wielka ucieczka z niewoli odzwierciedla również świadomość własnych okoliczności i umiejętność przystosowania się do nich. Eksperyment z 2010 roku potwierdził anegdotyczne doniesienia, że ​​głowonogi potrafią rozpoznawać osoby – i lubią je lub nie lubią – nawet tych, którzy noszą identyczne ubrania.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że mają osobowości. Jednak niekonsekwencje w ich zachowaniu w połączeniu z pozorną inteligencją stanowią wyraźną pułapkę dla antropomorfizmu. Godfrey Smith przyznaje, że „kuszące” jest przypisywanie wielu tajemnic „jakieś inteligentnemu, podobnemu do człowieka wyjaśnieniu”.

Więc są sprytni – sprytniejsi niż możemy to zrozumieć – buntownikami i są przerażająco sprytni w uciekaniu. Co więcej, umieszczenie go w kosmosie po raz pierwszy daje kałamarnicom równe szanse z ludźmi, ponieważ zarówno ludzie, jak i kałamarnice nie powinny tam być. Jednak kałamarnica pływa w pozbawionej cech przestrzeni, więc ma przewagę. Houston wpadnie w poważne kłopoty, gdy te małe hity staną się na tyle duże, by się zbuntować. Dziś Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, jutro świat?

Na przykład witam nowych mistrzów głowonogów.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *