Kalkulator demencji online przewiduje ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych u osób w wieku 55 lat i starszych

Kalkulator demencji online przewiduje ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych u osób w wieku 55 lat i starszych

Ilustracja do artykułu zatytułowanego Researchers Made Free Online Risk Calculator

zrzut ekranu: Projekt Big Life / Vimeo

Naukowcy z Kanady stworzyli dostępne narzędzie dla osób zaniepokojonych Możliwość spadku funkcji poznawczych wraz z wiekiem. kalkulator online Powinna oszacować ogólne ryzyko rozwoju demencji dla przeciętnej osoby w wieku 55 lat i starszej i jest oparta na badaniach opublikowanych w tym miesiącu.

Demencja to szerokie określenie wielu schorzeń i zwykle wiąże się z postępującą utratą funkcji poznawczych, takich jak pamięć. Uważa się, że najczęstsza postać, choroba Alzheimera, dotyka 50 milionów ludzi na całym świecie. Demencji na ogół nie można wyleczyć, gdy pojawią się objawy i często tak się dzieje śmierć. Ryzyko rozwoju demencji wzrasta wraz z wiekiem. chociaż istnieć Niektóre formy są bezpośrednio związane z dziedzicznymi mutacjami genetycznymi, które mogą wystąpić we wczesnym okresie życia. Ale lekarze podejrzewają, że istnieje wiele możliwych do kontrolowania aspektów naszego środowiska, które wpływają na ryzyko rozwoju demencji, a kilka badań sugeruje, że więcej niż jedna trzecia przypadków Można temu zapobiec, zmieniając te aspekty na lepsze.

Te nowe badania, prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Ottawie, opierają się na poprzednich badaniach, próbując stworzyć algorytm predykcyjny dla krótkoterminowego ryzyka demencji w populacji ogólnej. Utworzone przez badanie odpowiedzi od 50 000 mieszkańców 50 Ontario, Kanada, 55 Lata osoby starsze i starsze, którzy byli częścią badanie populacji w którym Odpowiedzieli na podstawowe pytania dotyczące ich aktualnego stanu zdrowia i stylu życia. one (Anonimowa) dokumentacja medyczna była śledzona po ich wzięciu udziału w badaniu, co oznacza, że ​​naukowcy mogą powiedzieć więcej niż u ilu osób zdiagnozowano demencję. następne pięć lat. Naukowcy porównali osoby z demencją do osób bez niej Aby zobaczyć, które czynniki ryzyka wydają się najbardziej predyktywne I wprowadź wszystkie te informacje do algorytmu. Następnie przetestowali swoje obliczenia na kolejnej próbie 25 000 osób Okazało się, że generalnie trafnie przewidywały ryzyko rozwoju demencji u danej osoby.

Wyniki badania były opublikowany W weekend w Journal of Epidemiology and Community Health, Kalkulator jest dostępny pod adresem Projekt Wielkiego Życia stronie internetowej. Witryna posiada również podobne narzędzia szacowania długość życia A Niebezpieczeństwo choroba serca. (JAByć może okazując wiarę, Sir zespół badawczy Uwzględnij oczekiwaną długość życia, która ma zostać uzyskana dzięki temu narzędziu.)

Skorzystaj m.in. z krótkiego kwestionariusza dla kalkulator demencji Zapytaj o podejrzewane czynniki ryzyka, takie jak historia palenia, poziom aktywności fizycznej i inne choroby przewlekłe. Następnie wyskakuje liczba od 1 do 100, oszacowanie ryzyko demencji w ciągu najbliższych pięciu lat oraz Zapewniać Wymień trzy najważniejsze modyfikowalne czynniki ryzyka i ich możliwe podejścia Zmień je wraz z linkami do bardziej istotnych informacji.

Chociaż opiera się na dowodach naukowychTen kalkulator (i tak naprawdę każdy algorytm predykcyjny) nie powinien być interpretowany jako pewna rzecz. W najlepszym razie może to zapewnić szorstkie poczucie Ogólne ryzyko demencji, a nie dokładna prognoza, która jest najdokładniejsza dla przeciętnej osoby bez innych ukrytych czynników ryzyka Jak na przykład Historia rodziny lub genetyka. W rzeczywistości autorzy ostrzegli w swoich FAQ, że ich model po prostu nie może brać pod uwagę genów, ponieważ dane ankietowe nie były dostępne z tymi informacjami. sLudzie martwią się wynikami uzyskanymi z kalkulatoratak Porozmawiaj ze swoim lekarzem o zdrowiu mózgu.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *