Kamala Harris jedzie do Rumunii jako ostatnia próba uspokojenia sojuszników USA w Rosji

Harris spotka się z prezydentem Rumunii Clausem Iohanisem w piątek po południu, po czym zorganizuje konferencję prasową i wróci do Waszyngtonu późno.

Jego wizyta była sprawdzianem jego umiejętności dyplomatycznych i determinacji jego szerszych zachodnich sojuszników, by przeciwstawić się rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi w jego największej inwazji lądowej na Europę od II wojny światowej.

Prezydent Joe Biden już wysłał 1000 żołnierzy do Rumunii Przysiągł wspierać kraj, który wchłania dużą liczbę migrantów opuszczających wojnę sąsiednich krajów. Ale wizyta drugiej osoby ma na celu zademonstrowanie zaangażowania USA w regionie w bardzo niepewnym czasie.

W przeciwieństwie do Ukrainy Rumunia jest członkiem NATO, a atak Rosji na ten kraj uruchamia porozumienie koalicyjne o wspólnej obronie, które mówi, że atakowanie jednego jest atakiem na wszystkich.

Jednak obrona NATO, podstawowa struktura sojuszu i system obrony przeciwrakietowej nie będą w stanie całkowicie uspokoić nerwów, które wielokrotnie wdzierały się w historię Rosji w tym byłym kraju sowieckim.

Harris przybył do Bukaresztu z Polski, gdzie potwierdził zaangażowanie USA z innym sojusznikiem NATO, który bacznie obserwuje kolejny ruch Putina. Spotkał się z siłami amerykańskimi i polskimi w piątek rano i powiedział, że Stany Zjednoczone zobowiązały się chronić „każdy cal” NATO.

Po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Warszawie Harris powiedział: „Stany Zjednoczone są zaangażowane w obronę każdego centymetra terytorium NATO.

Zapewnił, że Stany Zjednoczone zgodziły się dostarczyć Polsce rakiety Patriot i wesprą kraj w radzeniu sobie z własnymi falami imigrantów, którzy zadusili środki publiczne pomimo przytłaczającej reakcji Polaków.

Jego wizyta podkreśla jednak ograniczenia dążenia USA czy NATO do ochrony ludności cywilnej na Ukrainie. Pentagon uznał za niemożliwe dostarczenie polskich samolotów bojowych przed ich przybyciem na Ukrainę i niewiele wskazywał na możliwość ich reaktywacji w przyszłości.

Zamiast tego Harris podkreślił wsparcie militarne USA dla Ukrainy, w tym rakiety przeciwpancerne, ponieważ Stanom Zjednoczonym i tak brakuje sił powietrznych.

„Dostarczamy codziennie w zależności od tego, co możemy zrobić”, powiedział Harris. Zapytany, czego jeszcze może oczekiwać Ukraina, powiedział: „Jest to proces ciągły i nie zostanie zatrzymany, dopóki nie będzie potrzebny”.

Harris wyolbrzymił okrucieństwa rzekomo popełniane na Ukrainie, ale przestał nazywać je zbrodniami wojennymi. Organizacja Narodów Zjednoczonych wezwała do zbadania tej sprawy.

Ale trzymał się czerwonej linii Bidena, co oznaczało, że wojsko USA nie interweniowało bezpośrednio w wojnie.

Urzędnik, który podróżował z wiceprezydentem, powiedział, że jego wizyta powinna być symboliczna, aby pokazać, że Stany Zjednoczone „regulują pieniądze”, wysyłając dodatkowe wojska do wschodniej części NATO.

Ale urzędnik przyznał również, że marka, która potwierdza dyplomację Harrisa, zyskała na znaczeniu, ponieważ Biden chce uniknąć bezpośredniej konfrontacji z Rosją.

„Prezydent bardzo wyraźnie mówi, że nie angażuje się w bezpośrednią konfrontację wojskową z Rosją i nie wysyła żołnierzy na Ukrainę. Urzędnik powiedział. Szef jest tutaj, aby upewnić się, że możemy to zrobić skutecznie. Myślę, że byli w tym bardzo skuteczni”.

Wyjaśnienie: Ta historia została zaktualizowana, aby dokładniej opisać stosunki polityczne między Rumunią a Związkiem Radzieckim.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *