Kapsuła NASA leci nad Księżycem, ostatni duży krok przed orbitą księżycową

Kapsuła NASA leci nad Księżycem, ostatni duży krok przed orbitą księżycową

CAPE CANAVAL, Floryda (AP) – kapsuła Orion NASA dotarła do księżyca w poniedziałek, okrążając drugą stronę i pukając w powierzchnię księżyca w drodze na rekordową orbitę z manekinami testowymi siedzącymi dla astronautów.

To pierwszy raz, kiedy kapsuła księżycowa odwiedziła Ziemię od czasu programu Apollo 50 lat temu i stanowi kamień milowy w locie testowym o wartości 4,1 miliarda dolarów, który rozpoczął się w ubiegłą środę.

Według dyrektora lotu Judda Frelenga, wideo zbliżającego się Księżyca i naszej bladoniebieskiej planety oddalonej o ponad 230 000 mil (370 000 km) pozostawiło pracowników „krążących” w Johnson Space Center w Houston, gdzie znajduje się kontrola misji. Nawet sami kontrolerzy lotu byli „całkowicie oszołomieni”.

„Po prostu się uśmiechnij” — powiedział Howard Hu, kierownik programu Orion.

Bliskie podejście miało miejsce na 81 mil (130 kilometrów), kiedy kapsuła załogi i jej trzy manekiny z drutu znajdowały się po drugiej stronie Księżyca. Z powodu półgodzinnej przerwy w komunikacji kontrolerzy lotu w Houston nie wiedzieli, czy krytyczne uruchomienie silnika przebiega prawidłowo, dopóki kapsuła nie wyszła zza księżyca. Kamery kapsuły przesłały obraz Ziemi – małej niebieskiej kropki otoczonej czernią.

NASA powiedziała, że ​​​​kapsuła przyspieszyła do ponad 5000 mil na godzinę (8000 km / h), gdy odzyskała kontakt radiowy. Niecałą godzinę później Orion przeleciał nad Tranquility Base, gdzie 20 lipca 1969 roku wylądowali Neil Armstrong i Buzz Aldrin. Nie było zdjęć miejsca, ponieważ pas startowy był w ciemności, ale menedżerowie obiecali, że spróbują zrobić zdjęcia na lot powrotny. W ciągu dwóch tygodni.

Orion musiał przelecieć wokół księżyca, aby nabrać wystarczającej prędkości, aby wejść na rozległą, skośną orbitę księżycową. Kolejny pożar silnika umieści kapsułę na tej orbicie w piątek.

W nadchodzący weekend Orion pobije rekord odległości NASA dla statku kosmicznego przeznaczonego dla astronautów — około 250 000 mil (400 000 kilometrów) od Ziemi, ustanowiony przez Apollo 13 w 1970 r. I będzie kontynuowany, osiągając największą odległość od Ziemi następnego dnia Poniedziałek około 270 000 mil (433 000 km).

Kapsuła spędzi około tygodnia na orbicie wokół Księżyca, zanim wróci do domu. Na 11 grudnia zaplanowano plusk w Oceanie Spokojnym.

Orion nie ma lądownika księżycowego. Lądowanie nie nastąpi, dopóki astronauci NASA nie spróbują wylądować na Księżycu w 2025 roku za pomocą statku kosmicznego SpaceX. Wcześniej astronauci zabiorą Oriona w podróż dookoła Księżyca już w 2024 roku.

Dyrektor misji Mike Saravin był zadowolony z postępów misji, przyznając jej jak dotąd „ostrożnie optymistyczną ocenę A-plus”.

Sarafin powiedział dziennikarzom, że rakieta Space Launch System – najpotężniejsza rakieta, jaką kiedykolwiek zbudowała NASA – działała bardzo dobrze w powijakach. Powiedział, że zespoły zajmują się dwoma problemami, które wymagają obejścia – jeden związany z nawigacyjnymi tropicielami gwiazd, drugi związany z systemem zasilania,

Rakieta o długości 322 stóp (98 m) spowodowała większe uszkodzenia niż oczekiwano na platformie startowej Kennedy Space Center. Ciąg startowy wynoszący 8,8 miliona funtów (4 miliony kilogramów) był tak duży, że wyrwał drzwi przeciwwybuchowe windy, czyniąc je bezużytecznymi.

Sarafin powiedział, że uszkodzenia platformy zostaną naprawione na długo przed kolejnym startem.

___

Sekcja Associated Press Health and Science otrzymuje wsparcie od Wydziału Edukacji Naukowej Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie treści.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *