Kapsuła NASA Orion przelatuje obok Księżyca

Kapsuła NASA Orion przelatuje obok Księżyca

Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Historyczna misja Artemis I, która wysyła statek kosmiczny bez załogi w bezprecedensową podróż wokół Księżyca, jest teraz na ostatnim etapie swojej historycznej podróży.

Orion, jak nazywa się nowa kapsuła kosmiczna NASA, wykonał kolejny przelot nad powierzchnią Księżyca w poniedziałek rano, rejestrując widoki godnych uwagi miejsc księżycowych, w tym kilku Lądowiska Apollo. Następnie statek kosmiczny przeleciał około 80 mil (128,7 km) nad powierzchnią Księżyca. Drugi lot blisko Księżyc.

Następnie Orion uruchomił swój główny silnik na trzy i pół minuty – najdłuższe spalanie w jego locie. Wypalenie silnika skierowało kapsułę na ostatnią trajektorię lotu do domu, gdzie rozpoczęła się ostatnia część jej 25-i-półdniowej podróży.

Misja Artemis I rozpoczęła się 16 listopada, kiedy była to misja NASA Uwięziony i spóźniona Rakieta Space Launch System (SLS) wystrzeliła kapsułę Orion w kosmos, umacniając jej pozycję najpotężniejszego operacyjnego pojazdu nośnego w historii. Rakieta SLS przewyższyła siłę ciągu rakiety Saturn V, która doprowadziła do lądowania na Księżycu w XX wieku, o 15%.

Orion oddzielił się od rakiety po dotarciu w kosmos i od tego czasu jest w podróży wokół Księżyca. Mniej więcej tydzień temu kapsuła weszła na tak zwaną „daleką orbitę wsteczną” wokół Księżyca, pozwalając jej przemieścić się ponad 40 000 mil (64 374 km) poza niewidoczną stronę Księżyca. ten dalej niż jakikolwiek statek kosmiczny Zaprojektowany, aby przewozić ludzi, którzy kiedykolwiek latali.

Sonda ma teraz przebyć przestrzeń o długości 238 900 mil (384 400 km) między Księżycem a Ziemią. Oczekuje się, że 11 grudnia ponownie zanurzy się w ziemską atmosferę, w procesie, który wytworzy wystarczające ciśnienie, aby ogrzać jego zewnętrzną powierzchnię do ponad 5000 stopni Fahrenheita (2760 stopni Celsjusza).

Jeśli astronauci są na pokładzie, będą chronieni przez a Osłona termiczna.

Po ponownym wejściu Orion będzie poruszał się z prędkością 20 000 mil na godzinę (32 187 km / h), czyli ponad 26 razy szybciej niż prędkość dźwięku. Cała ta energia zostanie rozproszona, gdy kapsuła uderzy z powrotem w gęstą wewnętrzną atmosferę Ziemi, a następnie wypuści spadochrony, aby jeszcze bardziej spowolnić opadanie, zanim rzuci się do Oceanu Spokojnego.

Wreszcie kapsuła Oriona przejedzie więcej niż 1,3 miliona mil w kosmosie.

NASA przygotowywała się do tej misji od ponad dekady. Po jej pomyślnym zakończeniu agencja kosmiczna rozważy następnie wybór załogi do pilotowania misji Artemis II, która mogłaby wystartować już w 2024 r. Artemis II będzie miał na celu wysłanie astronautów na podobną trajektorię jak Artemis I, aby latali wokół Księżyca ale nie wylądować na jego powierzchni.

To z kolei może utorować drogę dla misji Artemis III, która jest Obecnie planowana jest premiera w 2025 roku Oczekuje się, że kobieta i osoba o innym kolorze skóry zostaną po raz pierwszy umieszczeni na Księżycu. Będzie to również pierwsza wizyta człowieka na powierzchni Księżyca od pół wieku.

Howard Hu, kierownik programu Orion, powiedział dziennikarzom, że osiągi statku kosmicznego Orion są „wyjątkowe”. zeszły tydzień.

Agencja kosmiczna musiała rozwiązać kilka drobnych problemów, w tym nieoczekiwany Awaria łączności trwała około godziny. Ale urzędnicy NASA powiedzieli, że nie było większych problemów i jak dotąd uważają misję za ogromny sukces.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.