Katolicy w Polsce poświęcają się uświęcaniu Halloween

Ponieważ obchody Halloween stały się powszechne na całym świecie, katolicy w Polsce postanowili uświęcić tę datę.

W notatce Krajowy Rejestr KatolickiJak zauważa dziennikarka Solène Tadié, „Halloween coraz bardziej traci swoją katolicką istotę na całym świecie, z wyjątkiem Polski, gdzie tradycje upamiętniające świętych w niebie i wierzących, którzy odeszli z Burgatorium, są pełne czci”.

Europejski korespondent Krajowego Rejestru Katolickiego zauważył, że miliony Polaków próbują stworzyć głos Boga na ulicach, aby „czcić pamięć swoich przodków” i „świętować obietnicę życia wiecznego w Chrystusie”.

Dlatego w wigilię Święta Wszystkich Świętych 31 października miasta w Polsce potwierdzają swoją chrześcijańską tożsamość obchodząc Halloween, „ruch, który rozpoczął się w Europie na początku XXI wieku” w odpowiedzi na świecką i mroczną wersję Halloween.

„Halloween zajęło więcej miejsca, a dzieci zadają pytania, więc parafie i szkoły zaczynają proponować alternatywy” – powiedział Cresscord Bardosic, profesor marihuany na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wieszki w Warszawie.

Jednym z takich wydarzeń obchodzonych w tych dniach jest „Baile de Todos los Santos”, gdzie dzieci przebierają się za swoich ulubionych mnichów i maszerują ulicami rozsianymi po całym kraju, głównie w dużych miastach. .

„Wysiłki te mają na celu ochronę młodych ludzi przed wszechobecnym wpływem kultury śmierci, a zamiast tego zachęcanie ich do podążania ścieżką świętych” – dodał Tadié.

Co roku 31 października Klasztor św. Maksymiliana Golpe de Nipokalnov w Teresinie organizuje czuwanie modlitewne w obecności pomników niektórych świętych, takich jak św. Antoni Padewski i św. Maksymilian Golpe, które są umieszczone na ołtarzu. Kiedy wierni odmawiają różaniec”.

Ponadto przypomniał, że ze względu na reżim komunistyczny Dzień Zmarłych obchodzony 2 listopada w kalendarzu liturgicznym został zastąpiony świętem Wszystkich Świętych z „oczywistych przyczyn ideologicznych”.

„Od tego czasu Polacy kontynuują upamiętnianie swoich wiernych w Dzień Wszystkich Świętych, który jest świętem państwowym w kraju (nie 2 listopada, a obchody trwają następnego dnia” – dodał.

Tadié podkreślił, że poczucie pamięci o zmarłych świętych i wiernych w Polsce było tak głębokie, że „nawet komunistyczne rządy nie mogły go wykorzenić”.

„Trudności, jakich doznali Polacy w ciągu minionych wieków, długa seria najazdów, wojen i prześladowań religijnych, wytworzyły w świadomości ludzi głębsze poczucie świętości życia i większą świadomość własnej tożsamości”.

Patolog Joseph Naumovich powiedział National Catholic Register: „Trudno jest wyrazić słowami przyczyny naszej własnej natury jako narodu. To jest coś, co jest w nas wdrukowane.

Naumowicz zauważył, że związek ze śmiercią, zwłaszcza w małych miasteczkach i wsiach, nie zmienił się na przestrzeni wieków.

„Nie wypuszczamy zmarłych. Zostawiamy je w domu na dwa, trzy dni i poświęcamy czas na pożegnanie. Modlimy się – powiedział.

Jeśli chodzi o Polaków, zaznaczył, że „celowanie więzów rodzinnych poprzez gromadzenie na cmentarzu raz w roku wszystkich pokoleń to sposób na świętowanie triumfu życia nad śmiercią”.

Tadié dodał, że ta postawa szacunku dla przodków skłania rodziny do wypełniania grobów „aby upewnić się, że żadne groby nie zostaną zapomniane”.

„Zwyczajowo dzieci składają kwiaty na nieznanych grobach i grobach ważnych postaci historycznych” – zauważył. „Msza jest zwykle odprawiana w kościele cmentarnym, a po procesji odczytuje się imiona setek lub tysięcy zmarłych” – dodał.

Ksiądz diecezji grójeckiej na południe od Warszawy ks. Zbigniew Stefaniak zwrócił uwagę, że zwyczaj obchodzenia Wszystkich Świętych jest głęboko zakorzeniony w polskim społeczeństwie. Bo robią to dobrowolnie.

„Wiele osób, które normalnie nie uczęszczają na mszę, weźmie udział w tym wydarzeniu i jest to wspaniała okazja do głoszenia ewangelii” – podkreślił. „My, jako katolicy, musimy wykorzystać tę tradycję i pogłębić ją, dając ludziom więcej teologii, abyśmy nie stracili tego, co udało nam się utrzymać z biegiem czasu” – powiedział.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *