Kawałek rakiety SpaceX jest na dobrej drodze, aby zderzyć się z dalszą stroną księżyca

Kawałek rakiety SpaceX jest na dobrej drodze, aby zderzyć się z dalszą stroną księżyca

SpaceX ma zamiar pozostawić trwały ślad w przestrzeni. Astronomowie powiedzieli w tym tygodniu, że fragment rakiety Falcon 9, która została wystrzelona w lutym 2015 roku, znajduje się obecnie na trajektorii zderzenia z Księżycem w ciągu zaledwie kilku tygodni.

Rakieta wyleciała z przylądka Canaveral na Florydzie i wystrzeliła obserwatorium klimatyczne NOAA Deep Space Climate Observatory, projekt, który umożliwia naukowcom przechowywanie danych w czasie rzeczywistym w celu uzyskania dokładniejszych alertów i prognoz pogody kosmicznej. Według NOAAposiadanie tych danych jest „krytyczne”, ponieważ kosmiczne zdarzenia pogodowe „mogą zakłócić działanie prawie każdego głównego systemu infrastruktury publicznej na Ziemi”.

Według meteorologa i redaktora kosmicznego Ars Technica, Erica Bergera, podczas tego wdrożenia drugi etap Falcona 9, który zapewnia mu drugi impuls do osiągnięcia pożądanej orbity, zabrakło paliwa, aby powrócić na Ziemię. Drugi etap od tego czasu krąży wokół Ziemi, a teraz, według danych zebranych przez astronomów, jest na dobrej drodze do uderzenia w Księżyc.

Bill Gray, który pisze oprogramowanie Project Pluto, które jest używane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalnych astronomów, zebrał dane od tych obserwatorów kosmicznych w ciągu ostatnich kilku tygodni, aby przewidzieć, kiedy nastąpi zderzenie. Na podstawie zebranych przez niego informacji będzie „pewny wpływ” z odwróconą stroną księżyca 4 marca, powiedział.

Astronom Jonathan McDowell potwierdził również datę kolizji, tweetując we wtorek: „Dla tych, którzy pytają: tak, stary drugi stopień Falcon 9 pozostawiony na wysokiej orbicie w 2015 roku uderzy w Księżyc 4 marca”.

To pokazuje ścieżkę obiektu między 1 stycznia a uderzeniem 4 marca. Zielone kółko pokazuje orbitę księżyca; Ziemia jest czerwonym kołem pośrodku.

Bill Gray/Projekt Pluto


Według Graya, etap rakiety odlatuje obecnie od Ziemi i poza orbitę Księżyca po „chaotycznej” orbicie, ale w nadchodzących dniach oczekuje się, że zawróci i skieruje się z powrotem w kierunku Ziemi. Przeleciał „bliski przelot Księżyca” 5 stycznia, ale 4 marca to moment, w którym jego ścieżka i księżyc przecinają się.

„Gdyby to była skała, byłbym w 100%” – napisał Gray w Project Pluto o swojej pewności, że drugi etap uderzy w księżyc. „Ale śmieci kosmiczne mogą być trochę trudne. …Przypuszczam, że powyższa prognoza może być błędna o kilka kilometrów i sekundę od przewidywanego czasu. Będziemy potrzebować (i jestem przekonany, że uzyskamy) więcej obserwacji na początku lutego, aby doprecyzować prognozę”.

Chociaż kurs kolizyjny jest interesujący, McDowell powiedział na Twitterze, że „nie jest to wielka sprawa”.

„Rzeczy pozostawione na orbicie okołoksiężycowej są niestabilne” – napisał na Twitterze do jednej osoby, która zapytała, czy kolizja jest celowa. „[They] w końcu albo uderzy w Księżyc lub Ziemię, albo zostanie zakłócony na orbicie Słońca”.

Gray zgodził się, że nie ma obaw z punktu widzenia bezpieczeństwa. Powiedział jednak, że jest to „pierwszy niezamierzony przypadek” śmieci kosmicznych uderzających w księżyc, o którym jest świadomy. Powiedział, że inne misje kosmiczne doprowadziły do ​​celowego wycelowania dopalaczy w Księżyc.

Nie jest jasne, czy astronomowie na Ziemi będą w stanie zaobserwować rzeczywiste zderzenie, powiedział Gray.

„Większość księżyca jest przeszkodą, a nawet jeśli znajdowała się po bliższej stronie, uderzenie następuje kilka dni po nowiu” – powiedział.

Ale może dostarczyć więcej odpowiedzi na temat budowy księżyca Ziemi, jeśli orbitery księżycowe będą w stanie obserwować miejsce katastrofy.

„Jeśli możemy powiedzieć… [lunar orbiter] ludzie dokładnie tam, gdzie znajduje się krater, w końcu przejdą nad tym miejscem i będą mogli zobaczyć bardzo świeży krater uderzeniowy i prawdopodobnie dowiedzieć się czegoś o geologii (no, selenologii) tej części księżyca” – powiedział Gray.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.