KE wstrzymała finansowanie integracji z Polski za niezgodność z Kartą Praw

KE wstrzymała finansowanie integracji z Polski za niezgodność z Kartą Praw
Ta treść została opublikowana 17 października 2022 – 19:15

Bruksela, 17 października (EFE). – Komisja Europejska wskazała w poniedziałek, że nie może zapewnić Polsce środków spójności, dopóki kraj nie zagwarantuje, że jego plany wykorzystania środków będą zgodne z Europejską Kartą Praw Podstawowych. Nie wypełniony

„Polska wskazała we własnej samoocenie, że korzystne warunki związane z Kartą Praw Podstawowych (…) nie są spełnione. Warunki sprzyjające są spełnione” – powiedział rzecznik gminy Stefan de Kiermaeker.

Warszawa ma prawo do ok. 75 000 mln euro w funduszach spójności UE na lata 2021-2027, ale aby je otrzymać, podobnie jak inne państwa, musi spełnić szereg „horyzontalnych” warunków, wśród których musi zapewnić sobie funkcjonowanie. Plany wykorzystania tych środków są zgodne z Kartą Praw Podstawowych.

Rzecznik wyjaśnił, że Polska w ocenie swoich planów wskazała, iż warunek ten nie został spełniony, a Bruksela prowadziła „dialog” z Warszawą, aby wskazać, jak zamierza to naprawić.

W tym celu kraj musi wprowadzić „skuteczne przepisy” zapewniające zgodność jego projektów z Kartą Praw Podstawowych, a także mechanizmy informowania komitetu monitorującego o ewentualnych niezgodnościach w projektach wspieranych z funduszy europejskich. wskazany.

„Następnym krokiem jest pokazanie przez Polskę, w jaki sposób zamierza spełnić te warunki. Jeśli istnieje satysfakcjonujący plan spełnienia tych korzystnych warunków, Komisja będzie mogła wycofać wnioski o płatność” – powiedział De Keersmaeker.

Zaznaczył jednak, że Administrator Wspólnoty mógł już zapłacić Polsce koszty spełnienia tych warunków i pomocy technicznej.

W tej chwili Warszawa nie może otrzymać pieniędzy z post-Covid europejskiego funduszu naprawczego, z którym związane jest 35,4 mld euro, bo nawet jeśli Komisja zatwierdzi jej plan ratunkowy, wypłata jest uzależniona od zastosowania pewnych reform gwarantujących niezależność sądownictwa. Kraj.

Bruksela i Warszawa toczyły w ostatnich latach odrębne spory dotyczące kwestii rządów prawa, w szczególności niezależności sądownictwa, która ma ograniczenia społeczne (znane jako art. 7), które mogą ostatecznie doprowadzić do dyskwalifikacji. Rada

lpc/kot/tak

EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE jest wyraźnie zabroniona bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencia EFE SA.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *