Kijów żąda od Polski zniesienia embargo na ukraińskie zboże – DW – 23.02.2024

Kijów żąda od Polski zniesienia embargo na ukraińskie zboże – DW – 23.02.2024

Szefowie pięciu ukraińskich ministerstw towarzyszyli premierowi Denisowi Schmikelowi po ukraińskiej stronie granicy z Polską i żądali zaprzestania blokady granicy przez chłopów warszawskich przed wjazdem ukraińskich towarów.

„Od sześciu miesięcy żyjemy w sytuacji trwałej blokady granicy ukraińskiej z Polską, blokady, która odbiła się na naszej gospodarce i naszej zdolności do lepszej obrony” – napisał Schmigel na swoim koncie w Telegramie.

Z tej samej granicy jest Schmigel Zaproponował wspólny plan dla Warszawy Unia Europejska nadzorowała wynegocjowane rozwiązanie sporu.

Polscy przewoźnicy i rolnicy od miesięcy blokują przejścia graniczne między obydwoma krajami w związku z nieuczciwą ukraińską konkurencją w obu sektorach.

W ostatnich dniach polscy rolnicy wyrzucili na drogę ukraińskie ciężarówki przewożące zboże i skandowali antyukraińskie hasła, blokując cały ruch drogowy, a nie tylko ukraińskich przewoźników.

W tej sytuacji Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, poprosił Warszawę o odbycie spotkania na tej samej granicy do końca tygodnia. Premier Donald Tusk zaproponował, że pod koniec marca odbędzie się w Warszawie spotkanie międzyrządowe. Tusk zapowiedział, że przejścia graniczne zostaną uznane za infrastrukturę krytyczną, aby wojsko chroniło je przed powstańcami.

Ukraina i Polska są zanurzone Napięte konflikty handlowe Od września ubiegłego roku poprzedni polski konserwatywny rząd przedłużył zakaz sprzedaży ukraińskiego zboża w Polsce bez zgody Brukseli i wśród protestów Kijowa. Przybycie nowego, proeuropejskiego rządu Tuska do Polski złagodziło napięcia między obydwoma krajami, ale blokady graniczne nadal trwają.

mn (efe, afp)

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *