Klimat poważnie wpływa na 80 procent raf koralowych w Australii

Opracowany przez australijski Uniwersytet Jamesa Cooka, autorzy twierdzą, że tylko niewielki ułamek wybielacza wymknął się wybieleniu od pierwszej zmiany w 1998 r., wtedy najgorętszego roku na świecie.

Terry Hughes, który kieruje dochodzeniem, wyjaśnił, że częstotliwość, intensywność i skala zdarzeń spowodowanych wzrostem temperatury obejmowały bezprecedensowe morskie fale upałów, które spowodowały bielenie i śmierć koralowców.

Pięć epizodów masowego bielenia od 1998 r. przekształciło Wielką Rafę Koralową w skrawek rafy o zupełnie innej najnowszej historii, wyjaśnił profesor z Centrum Doskonałości Badań Raf Koralowych ARC w Australijskim Domu Podyplomowym.

Profesor satelitarny dodał, że 2% przeżyło całkowicie wybielanie, ale jak dotąd 80% zostało poważnie dotkniętych co najmniej raz od 2016 roku.

„Stres cieplny jest bardzo dokładnym wskaźnikiem intensywności wybielania każdego roku” – powiedział jeden ze współautorów, Mark Aiken, były członek amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA).

Inny członek zespołu, profesor Sean Connolly ze Smithsonian Tropical Research Institute, ostrzegł, że praca na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych ma kluczowe znaczenie.

„Jak na ironię, publikacja naszych badań zbiega się ze spotkaniem COP26 w Glasgow w Szkocji” – ocenił Hughes.

Powiedział, że znaczna redukcja emisji gazów cieplarnianych we wszystkich krajach ma kluczowe znaczenie dla przyszłości raf koralowych i setek milionów obywateli, którzy są od nich uzależnieni.

Wielka Rafa Koralowa Australii składa się z ponad 3000 gatunków raf koralowych rozciągających się na długości 2300 km.

Ekosystem zapewnia 65 000 miejsc pracy w turystyce na rafach koralowych, a setki milionów ludzi na całym świecie potrzebuje tych organizmów, aby przeżyć i zapewnić sobie bezpieczeństwo żywnościowe.

msm / znc

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *