Kluczowy system prądów oceanicznych może się załamać, co będzie miało katastrofalne skutki dla globalnej pogody

Kluczowy system prądów oceanicznych może się załamać, co będzie miało katastrofalne skutki dla globalnej pogody

Daniele Orci/Reda & Co/Universal Images Group/Getty Images

Fale na północnym Atlantyku w pobliżu Gatklitor, Islandia, marzec 2020 r.CNN

A Kluczowy system prądów oceanicznych Z nowego raportu wynika, że ​​może już dojść do upadku, co będzie miało niepokojące konsekwencje Wzrost poziomu morza Oraz globalna pogoda, powodująca dramatyczny spadek temperatur w niektórych obszarach i wzrost w innych.

Według Science Alert, korzystając z wyjątkowo złożonych i kosztownych systemów komputerowych, naukowcy znaleźli nowy sposób wykrywania wczesnego sygnału ostrzegawczego o załamaniu się tych prądów. badania Opublikowano je w piątek w czasopiśmie Science Advances. W miarę jak planeta się ociepla, są już oznaki, że zmierza w tym kierunku.

Atlantycka cyrkulacja wywracająca (AMOC), której częścią jest Prąd Zatokowy, działa jak gigantyczny globalny przenośnik taśmowy przenoszący ciepłą wodę z tropików w stronę skrajności. Północny Atlantyk w miarę ochładzania się wody staje się bardziej zasolony i opada głębiej w ocean, zanim rozprzestrzeni się na południe.

Prądy przenoszą ciepło i składniki odżywcze do różnych regionów globu i odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu stosunkowo łagodnego klimatu na dużych obszarach półkuli północnej.

Od dziesięcioleci naukowcy alarmują o stabilności krążenia, ponieważ zmiany klimatyczne podgrzewają oceany i topią lód, zaburzając równowagę cieplno-solną, która determinuje siłę prądów.

Chociaż wielu naukowców uważa, że ​​AMOC spowolni w obliczu zmiany klimatu, a nawet może całkowicie się zatrzymać, nadal istnieje duża niepewność co do tego, kiedy i jak szybko to nastąpi. AMOC jest monitorowany w sposób ciągły dopiero od 2004 r.

Naukowcy wiedzą – budując obraz przeszłości na podstawie rdzeni lodowych i osadów oceanicznych – że AMOC zatrzymał się ponad 12 000 lat temu po szybkim topnieniu lodowców.

Teraz próbują dowiedzieć się, czy taka sytuacja może się powtórzyć.

To nowe badanie stanowi „ważny przełom” – stwierdziła Rene van Westen, badaczka morza i pogody na Uniwersytecie w Utrechcie w Holandii oraz współautorka badania.

Naukowcy wykorzystali superkomputer do uruchomienia złożonych modeli klimatycznych na okres trzech miesięcy, symulując stopniowy wzrost ilości słodkiej wody do poziomu AMOC, który odpowiada za topnienie lodu, a także opady atmosferyczne i spływ rzek, co może rozcieńczyć zasolenie oceanów i osłabić prądy.

Gdy powoli zwiększali ilość świeżej wody w modelu, zaobserwowali, że AMOC stopniowo słabnie, aż nagle się zawali. Po raz pierwszy załamanie wykryto przy użyciu tak złożonych modeli, co stanowi „złą wiadomość dla systemu klimatycznego i ludzkości” – czytamy w raporcie.

Badanie nie podaje jednak ram czasowych ewentualnego załamania. Van Westen powiedział CNN, że potrzebne są dalsze badania, w tym modele symulujące również skutki zmian klimatycznych, m.in Rosnący poziom zanieczyszczeń wynikający z ogrzewania planetyCzego to badanie nie wykazało.

„Ale możemy przynajmniej powiedzieć, że wraz ze zmianą klimatu zbliżamy się do punktu krytycznego” – powiedział Van Westen.

Skutki upadku AMOC mogą być katastrofalne. Badanie wykazało, że w niektórych częściach Europy temperatura może spaść nawet o 30°C w ciągu stulecia, co doprowadzi do powstania zupełnie innego klimatu w ciągu zaledwie dekady lub dwóch.

„Nie ma realistycznych środków adaptacyjnych, które poradziłyby sobie z tak szybkimi zmianami temperatury” – napisali autorzy badania.

Z drugiej strony w krajach półkuli południowej temperatury mogą wzrosnąć, podczas gdy pory mokre i suche w Amazonii mogą się odwrócić, co doprowadzi do poważnych zakłóceń w ekosystemie.

Załamanie się AMOC może również spowodować podniesienie się poziomu mórz o około 1 metr (3,3 stopy), powiedział Van Westen.

Był to „duży postęp w nauce o stabilności AMOC” – powiedział Stefan Rahmstorf, oceanograf fizyczny na Uniwersytecie w Poczdamie w Niemczech, który nie był zaangażowany w badania.

„Potwierdza to, że AMOC ma punkt krytyczny, powyżej którego zapada się, jeśli północny Atlantyk zostanie rozcieńczony słodką wodą” – powiedział CNN.

We wcześniejszych badaniach, które wykazały punkt krytyczny dla AMOC, wykorzystywano znacznie prostsze modele, dając niektórym naukowcom nadzieję, że być może nie uda się go znaleźć w bardziej złożonych modelach – dodał.

Rahmstorf powiedział, że to badanie rozwiewa te nadzieje.

Kluczowy system prądów oceanicznych zmierza w kierunku załamania, które „dotknie każdego człowieka na planecie”

Joel Hirschi, zastępca kierownika ds. modelowania systemów morskich w Narodowym Centrum Oceanograficznym w Wielkiej Brytanii, powiedział, że w badaniu po raz pierwszy wykorzystano złożone modele klimatyczne, aby wykazać, że AMOC może przełączać się ze stanu „włączonego” na „wyłączony” w odpowiedzi na stosunkowo niewielkie ilości świeżej wody woda, która… Wchodzisz do oceanu.

Dodał jednak, że istnieją powody do ostrożności. Powiedział, że chociaż w badaniu wykorzystano złożony model, jego rozdzielczość nadal była niska, co oznacza, że ​​mogą występować ograniczenia w reprezentowaniu niektórych części prądów.

Badanie to uzupełnia rosnącą liczbę dowodów sugerujących, że AMOC może zbliżać się do punktu krytycznego, a nawet może być blisko.

Badanie z 2021 r. wykazało, że AMOC był słabszy Niż w jakimkolwiek innym czasie W ciągu ostatnich 1000 lat. Szczególnie alarmujący – i nieco kontrowersyjny – raport opublikowany w lipcu ubiegłego roku stwierdza, że ​​AMOC może… Na drodze do upadku Być może już w 2025 r.

Jednak ogromne wątpliwości pozostają. Jeffrey Cargill, główny naukowiec w Planetary Science Institute w Arizonie, powiedział, że wątpi w teorię o możliwym rychłym wyłączeniu AMOC „pozostanie nieco kontrowersyjny, dopóki rok później nie dowiemy się, że to się dzieje”.

Porównał jego potencjalny upadek do „dzikich wahań na giełdzie poprzedzających poważny krach” – prawie niemożliwe jest określenie, które zmiany są odwracalne, a które zapowiadają katastrofę.

Najnowsze dane pokazują, że siła AMOC ulega wahaniom, ale nie ma jeszcze zauważalnych dowodów na spadek, stwierdził Hershey. „To, czy w miarę dalszego ocieplania się naszego klimatu wystąpią nagłe zmiany w AMOC podobne do tych obserwowanych w przeszłości, jest ważnym otwartym pytaniem”.

To badanie jest częścią tej układanki, powiedział Rahmstorf. „(To) znacząco zwiększa rosnące obawy dotyczące upadku AMOC w niezbyt odległej przyszłości” – stwierdził. „Będziemy ignorować to ryzyko na własne ryzyko”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *