Kolejna masakra „zatrzymuje się” na Białorusi, w Europie Wschodniej

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczonym wcześniej w innych częściach Europy, wykroczenie Żydów w tym kraju rozpoczęło się po niemieckiej okupacji białoruskiego terytorium.

Ricardo Angoso

Białoruski Holokaust nie był dobrze znanym fragmentem historii, ponieważ do niedawna (1991) kraj był członkiem Związku Radzieckiego, chociaż lokalne studia na ten temat zaczęły się już pojawiać, a ofiarom oddawano należny szacunek.

Masakra na Białorusi na przestrzeni lat została przypieczętowana w całym Związku Radzieckim jako „ostateczne rozwiązanie” i połączyła całkowitą liczbę ofiar z całkowitą liczbą Żydów zabitych na terytorium sowieckim.

Do niedawna nie zaczęto publikować lokalnych studiów opowiadających o „ostatecznym rozwiązaniu” w tym kraju, a dopiero w ostatnich latach rozpoczął się proces oddawania hołdu ofiarom Holokaustu.

W ten sam sposób w stolicy Białorusi Mińsku i innych miastach kraju otwarto wiele pomników upamiętniających tę tragedię.

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczonym wcześniej w innych częściach Europy, wykroczenie Żydów w tym kraju rozpoczęło się po niemieckiej okupacji białoruskiego terytorium. Okupacja Białorusi przez hitlerowskie Niemcy nastąpiła 22 czerwca 1941 r. w ramach inwazji na Związek Radziecki, operacji Barbarossa, operacji Koalicja rozpoczętej przez Armię Czerwoną w sierpniu 1944 r. oraz wypędzenia wojsk niemieckich z terytorium Polski.

W związku z podziałem Polski między Niemców i Sowietów, ludność Białorusi prawie potroiła się, gdy Związek Radziecki zaatakował Polaków w 1939 roku. W wyniku aneksji sowieckiej w 1939 r. Białoruś zajęła ważne terytoria polskie, a na początku operacji Barbarossa, w czerwcu 1941 r., na terytoriach okupowanych przebywało 670 tys. Hebrajczyków i kolejne 405 tys. po prawdziwej sowieckiej stronie kraju. Na terytorium Białorusi było ponad milion Żydów.

Zgodnie ze znanymi metodami i przed formalnymi zabójstwami, zwykle dokonują tego celebryci InsatScrupenNaziści deportowali Żydów zanim zostali zmasakrowani w grupach lub w obozach pracy lub do obozów koncentracyjnych, co daje nam mniejszą liczbę morderstw na Białorusi niż w innych krajach, takich jak Węgry, Polska czy Rumunia. Masakra rozpoczęła się bardzo szybko, prawie zaraz po przybyciu nazistów do Mińska, a 3 lipca 1941 r., dziesięć dni po rozpoczęciu operacji Barbarossa, zmasakrowano 2000 Żydów z elity społecznej, kulturalnej i ekonomicznej. Przez nazistów.

Ketos Białorusi

Żydów szybko oddzielono od ogółu ludności i zamknięto w prowizorycznych gettach, z których wielu brakowało podstawowych warunków sanitarnych i podstawowych usług. Dowództwo sowieckie uciekło z Mińska z powodu nieprzewidywalności operacji wojskowej, a z powodu niespodziewanie szybkiego przybycia Niemców większość ludności żydowskiej została schwytana i zmuszona do życia w zabudowanej strukturze: 100 000 więźniów jest przetrzymywanych w Getto w Mińsku; w paprujsku 25 000; W Witebsku 20 000; w Mohylewie 12.000; Ponad 10 000 w Komal; w Słucku 10 000; w Borysie 8000; I Połock 8000.

Do końca 1941 r. pojawiły się doniesienia o kilku masakrach na Białorusi, zwłaszcza w mieście Tuzhinka, w połowie listopada 1941 r., kiedy 6 624 Żydów z Mińska wywieziono ciężarówkami do wsi pod stolicą i rozstrzelali ich członkowie. InsatScrupen; Kilka dni później, 20 listopada, następna grupa ponad 5000 Żydów podążyła za nimi, by w ten sam sposób zginąć.

Od 1941 r. do wyzwolenia Białorusi przez Sowietów w sierpniu 1944 r. masakra była uogólniana w całym regionie, z Niemcami, Ukraińcami, Litwinami i Łotewskimi ochotnikami dołączającymi do sił paramilitarnych.

Ostatnio pamięć o tych wydarzeniach pogrzebała szczątki 1214 Żydów znalezionych w Brześciu, jednym z najbardziej zniszczonych miast podczas Holokaustu, w niezwykłym wydarzeniu, niepodobnym do żadnej innej części kontynentu. „Brześć był jednym z pierwszych miast Związku Radzieckiego, które zostało zaatakowane przez nazistowskie wojska niemieckie w lipcu 1941 r. Podobnie jak w innych częściach Europy Wschodniej, władze nazistowskie utworzyły getto żydowskie. Wszechświat Obliczając ten masowy pochówek Żydów unicestwionych przez nazistów.

Pomimo tych systematycznych masakr i prawie niemożliwości ucieczki, konieczne jest ponowne rozważenie niektórych czynników, które dają podstawy do przekonania, że ​​Białoruś jest jednym z nielicznych miejsc, w których występował sprzeciw środowisk lokalnych i antynazistowskich. Niektóre mieszane.

Jak wspomniano na jej łamach w Encyklopedii Holokaustu Muzeum Pamięci w Waszyngtonie, cytuję jedną z antysemickich grup Belzebuba: antynazistowska grupa Beelskiego, która działała na zachodniej Białorusi w latach 1942-1944, była jedną z najważniejszych antynazistowskich grup. siły antynazistowskie w czasie II wojny światowej. Ponieważ członkowie tej grupy walczyli przeciwko Niemcom i ich sojusznikom, ich przywódcy postawili sobie za priorytet zapewnienie bezpiecznych schronień dla Żydów, zwłaszcza kobiet, dzieci i osób starszych. Pod ochroną grupy Peelskiego z wojny uciekło ponad 1200 Żydów. Była to jedna z najbardziej udanych akcji ratunkowych podczas Holokaustu.

Innym obiecującym aspektem jest to, że 641 Białorusinów jest sprawiedliwych w narodach, to znaczy ludzie, którzy bez żydowskiego wyznania i pochodzenia, udzielali ofiarom pomocy w cnotliwy i jednokierunkowy sposób, o wiele bardziej niż jakakolwiek inna część Europy podczas „ ostateczne rozliczenie” zainicjowane przez nazistowskie Niemcy. Społeczność białoruska coraz częściej ujawnia, że ​​nie jest antysemicka, jak inne kraje na kontynencie.

Mimo tych mniej lub bardziej pozytywnych elementów w Holokauście zginęło ponad 800 tys. Żydów, a w 1939 r. życie prawie 80% ludności hebrajskiej na Białorusi i społeczności żydowskiej odzyskało pewien wigor po wyzwoleniu sowieckim. Kraj przetrwał do niepodległości w 1991 roku. W 2019 r. spis ludności wskazuje, że na ponad 9 milionów mieszkańców Białorusi jest nieco ponad 13 000 Hebrajczyków.

Zdjęcia autorskie: Pomnik Ofiar Holokaustu i Minskin Views

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *