Kolor różowy nie istnieje, a nauka ma wyjaśnienie, dlaczego ludzie go postrzegają

Kolor różowy nie istnieje, a nauka ma wyjaśnienie, dlaczego ludzie go postrzegają

Różowy, jasny, odważny i wesoły kolor, ma niezwykłe znaczenie kulturowe i historyczne. Został opisany w starożytnych dziełach literackich, takich jak „Odyseja” Homera i stał się powszechny w XX wieku Moda europejskiej klasy wyższej w XVIII wiekuKolor ten symbolizuje wyrafinowanie, elegancję i luksus. Do jego sławy i skojarzenia z wyrafinowaniem przyczyniły się takie postacie jak Elvis Presley i była Pierwsza Dama Mamie Eisenhower (Phillips, 2023). Oprócz ogromnego wkładu Barbie. Paradoksalnie kryje się jednak zagadka: zdaniem naukowców róż nie występuje w widmie światła widzialnego.

Różowa iluzja

Światło widzialne to niewielka część promieniowania elektromagnetycznego, które odbieramy o różnych długościach fal, od czerwonego na dole do fioletu na górze. Artyści często używają koła kolorów, aby zilustrować te relacje. Jednak to koło nie reprezentuje rzeczywistej fizycznej ciągłości w widmie światła; Nie ma określonych długości fal dla kolorów takich jak różowy czy fioletowy. Są one uważane za „kolory urojone”, ponieważ nie odpowiadają jednej długości fali.

Zjawisko psychologiczne

Chociaż nie ma z nim żadnej konkretnej częstotliwości ani długości fali, kolor różowy jest postrzegany poprzez: Połączenie światła czerwonego i fioletowego (lub niebieskiego).. To podkreśla ciekawy aspekt ludzkiej percepcji: nie doświadczamy bezpośrednio świata zewnętrznego, ale raczej jego interpretację dokonywaną przez nasz mózg. Wrażenie jest reakcją fizjologiczną, natomiast percepcja jest naszym subiektywnym doświadczeniem świata, podstawowym wymiarem świadomości.

To zjawisko percepcji uwypukla fundamentalne ograniczenia naszego doświadczania świata. Postrzegamy jedynie niewielki zakres rzeczywistości fizycznejJak wąskie pasmo światła widzialnego. Wiele aspektów rzeczywistości, takich jak pola magnetyczne czy fale radiowe, leży poza naszą bezpośrednią percepcją zmysłową. Oprócz tego, Nasz mózg filtruje i przetwarza informacje zmysłoweCo prowadzi nas do doświadczenia złudzeń optycznych, takich jak szachownica Adelsona i Bengstona, w których postrzegamy kolory inaczej niż ich fizyczna rzeczywistość.

Wreszcie dochodzimy do pojęcia „qualia”, które odnosi się do subiektywnych doświadczeń percepcji, m.in Posmakuj czekolady lub doświadcz różu. Podsumowując, nasze postrzeganie koloru różowego, choć nie ma namacalnych podstaw fizycznych, To prawdziwe spojrzenie Oraz znaczenie naszych doświadczeń zmysłowych i świadomości.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *