Kierująca tą teką, Susana Mohammed, stwierdziła, że wniosek stanowi wielką szansę dla kraju, który, jak zauważyła, jest uważany za obszar o największej bioróżnorodności w przeliczeniu na hektar na świecie.
Wskazał, że oczekuje obecnie na odpowiedź komisji w sprawie kraju, który będzie gospodarzem spotkania, zauważając, że jego obchody w Ameryce Łacińskiej będą stanowić dla świata sygnał w sprawie działań klimatycznych i ochrony życia.
W odniesieniu do nominacji pełniący obowiązki sekretarza wykonawczego Konwencji o różnorodności biologicznej David Cooper stwierdził, że Kolumbia jest domem dla ogromnej różnorodności biologicznej i uznał ten kraj za inspirujący przykład zaangażowania na rzecz ludności tubylczej i społeczności lokalnych.
Zgodnie z memorandum ministerialnym Konferencja na temat różnorodności biologicznej gromadzi ponad 190 krajów, organizacje monitorujące, grupy młodzieżowe, społeczeństwo obywatelskie i środowisko akademickie, które oceniają ochronę i przywracanie przyrody poprzez 23 cele na rok 2030 i cztery cele do roku 2050.
Podczas jej sesji poruszane są tematy związane z utratą różnorodności biologicznej, odbudową ekosystemów, sprawiedliwym podziałem korzyści i ochroną praw ludności tubylczej.
Kanada była ostatnim krajem, który był gospodarzem Szczytu Różnorodności Biologicznej w grudniu 2022 r., wraz z Chinami, które przewodniczyły spotkaniu.
Według raportu Kolumbia jest trzecim najbardziej zróżnicowanym biologicznie krajem na świecie, w którym zarejestrowanych jest ponad 67 000 gatunków zwierząt i roślin.
nbg/ifs
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”