Komary przyciągają chemikalia w produktach mlecznych: badania

Komary przyciągają chemikalia w produktach mlecznych: badania

Samica komara Anopheles Stephensi.
James Jathani/CDC przez AP

  • Naukowcy przeprowadzili badanie, aby dowiedzieć się, w jaki sposób różne zapachy ludzkiego ciała mogą przyciągać komary.
  • Utworzono obiekt, w którym setki komarów były narażone na zapach ludzi.
  • Ich badania sugerują, że komary są przyciągane przez kwasy karboksylowe, w tym te znajdujące się w produktach mlecznych.

Naukowcy odkryli kluczowy składnik zapachu ludzkiego ciała, który może być szczególnie atrakcyjny dla komarów – a odpowiedź można znaleźć w serze.

W Badanie opublikowane w piątek w Current BiologyNaukowcy z Johns Hopkins Malaria Research Institute and School of Medicine nawiązali współpracę z Macha Research Trust w Zambii, aby dowiedzieć się, które cechy różnych zapachów ludzkiego ciała są najbardziej atrakcyjne dla komarów.

W badaniu wykorzystano klatkę o wymiarach 20 na 20 metrów, w której znajdowały się setki afrykańskich komarów malarii. Wbrew nazwie komary nie były zarażone malarią CNN, które jako pierwsze poinformowało o badaniu.

Wokół obiektu rozstawionych jest osiem namiotów dla jednej osoby. Namioty te są przymocowane do klatki w taki sposób, aby komary mogły bezpiecznie żywić się zapachem ludzkiego ciała.

Naukowcy odkryli, że komary są przyciągane przez zapach ludzkiego ciała „zwiększoną względną obfitością lotnych kwasów karboksylowych”, w tym kwasu masłowego. Kwas masłowy jest kwasem tłuszczowym wytwarzanym przez ludzi w jelitach, ale występuje również naturalnie w maśle, „twardych serach”, takich jak parmezan, mleko, jogurt i śmietana, Według odrębnego badania opublikowanego w National Library of Medicine. Według badań kwas można również znaleźć w niektórych sfermentowanych produktach spożywczych, takich jak kapusta kiszona i kiszone ogórki.

Z kolei komary były mniej przyciągane do zapachów ciała pozbawionych kwasów karboksylowych i „wzbogaconych monoterpenoidowym eukaliptolem” – stwierdzili badacze z Johns Hopkins i Mach. Eukaliptol można znaleźć w olejku z drzewa herbacianego i konopiach siewnych, Według Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego.

Według PubChem związek ten jest również powszechnie spotykany w płynach do płukania ust i środkach przeciwkaszlowych.

Connor J. McMeneman, profesor w Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health i jeden ze współautorów badania, nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz wysłaną poza godzinami pracy.

„To odkrycie otwiera możliwości opracowania przynęt lub repelentów, które można wykorzystać w pułapkach, aby zakłócić zachowanie komarów w poszukiwaniu żywiciela, kontrolując w ten sposób nosicieli malarii na obszarach, gdzie choroba jest endemiczna”, Edgar Simulondo, jeden ze współautorów artykułu, powiedział CNN.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *