Komisja Europejska wzywa państwa członkowskie do nałożenia nowych sankcji na Białoruś

Pierwsza zmiana:

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała w poniedziałek państwa członkowskie UE do przyjęcia nowych sankcji wobec białoruskich urzędników za spowodowanie napływu migrantów na granicę kraju z Polską.

„Wykorzystywanie imigrantów jako narzędzi do celów politycznych jest niedopuszczalne” – powiedziała w oświadczeniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen.

W poniedziałek 8 listopada wezwał państwa członkowskie do uznania nowych sankcji wobec białoruskich urzędników odpowiedzialnych za przybycie migrantów na polską granicę.

Oprócz przedłużenia sankcji wobec Mińska wskazuje, że UE „zbada, jak zezwolić na loty osób trzecich” na przewożenie imigrantów na Białoruś.


Nowe sankcje wobec firm lub krajów

„W razie potrzeby nie zawahamy się przyjąć sankcji wobec firm i krajów, które grają w porywaczy” – ostrzegł w połowie października przywódca dyplomatyczny UE Joseph Borel.

„Imigranci dostają odzież niezbędną do wiz, biletów lotniczych i przewoźników w Mińsku, skąd mają przekroczyć granicę na Litwę, Łotwę i Polskę” – powiedział Borel kilka tygodni temu.

Przeczytaj raport wiceprzewodniczącego komisji Margaritas Shinas, który powiedział: „W najbliższych dniach białoruskie władze będą podróżować do kluczowych krajów pochodzenia i transportu, aby zapewnić, że ich rodacy podejmą działania zapobiegające wpadnięciu w pułapkę ”. Od firmy.

Unia Europejska (UE) oskarżyła prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o zorganizowanie fali imigrantów i uchodźców, głównie z Bliskiego Wschodu, w odwecie za sankcje nałożone przez Brukselę po brutalnym stłumieniu przez reżim „opozycji”.

Kobieta emigrująca do Iraku z dziećmi w otoczeniu straży granicznej i funkcjonariuszy policji po przekroczeniu granicy białorusko-polskiej podczas obecnego kryzysu migracyjnego 14 października 2021 r. w Hajnówce w Polsce. © Reuters / Cockpar Bemble

„Silne kary finansowe”

W poniedziałek Warszawa wyraziła zaniepokojenie eskalacją „zbrojności” wschodniej granicy UE z Białorusią, na której mieszkają tysiące migrantów. NATO potępiło „nie do zaakceptowania” taktykę Mińska.

Aby zapobiec nielegalnej imigracji z Białorusi, Unia Europejska przygotowuje „silne sankcje” wobec Mińska. Pierwsze sankcje, przyjęte pod koniec czerwca, dotknęły kluczowe sektory, takie jak potaż (minerały), ropa naftowa i tytoń.

Osobiste sankcje UE wobec urzędników białoruskiego reżimu dotyczą obecnie 166 osób, w tym prezydenta Łukaszenki i jego dwóch synów. Przyjęcie sankcji wymaga konsensusu 27 krajów uczestniczących w spotkaniu wspólnotowym.

Z AFP

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *