Komisja Europejska zatwierdza wejście Chorwacji do strefy euro od 1 stycznia 2023 r.

Komisja Europejska zaproponowała w środę przyjęcie przez Chorwację wspólnej waluty do 2023 roku, po sprawdzeniu, czy kraj ten spełnia ekonomiczne i prawne kryteria przystąpienia do 20. członka strefy euro.

Raport konsolidacyjny z Brukseli pokazuje, że Bułgaria, Szwecja, Rumunia, Polska, Węgry i Czechy nie spełniły jeszcze wymogów, więc tylko kraj jest gotowy do przystąpienia do strefy euro wśród wnioskodawców.

Bułgaria, Szwecja, Rumunia, Polska, Węgry i Czechy nie spełniają wymagań

„To historyczny moment (…). W niecałą dekadę od przystąpienia Chorwacji do UE pełna integracja Chorwacji z UE będzie pozytywnym wydarzeniem dla Chorwacji, ponieważ przyniesie pozytywne korzyści gospodarce i jej obywatelom” – powiedział. Valdis Domprovsky, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Na spotkaniu z organizacjami międzynarodowymi Dombrovsky podkreślił, że jest to „pozytywny znak dla całej strefy euro”, ponieważ jej ekspansja „promuje globalną siłę Europy”.

Miał również nadzieję, że 1 stycznia nie będzie przeszkód dla innych partnerów, aby pokazać Chorwacji zielone światło do wymiany kuny na euro.


Czytaj więcej

Beatrice Navarro

Oczekuje się, że eurogrupa oraz szefowie państw i rządów wyrażą zgodę polityczną w czerwcu i zatwierdzą decyzję w lipcu, po konsultacjach z Unią Europejską (UE) oraz ministrami finansów i finansów UE. Eurokomora.

Dwa lata po wprowadzeniu euro – mechanizmu ERM II powiązania kursu waluty krajowej ze wspólnotą, Chorwacja spełnia kryteria wymagane dla stabilności kursu walutowego i długoterminowych stóp procentowych, a także solidnych środków publicznych .

Na tym ostatnim etapie Dombrovsky powiedział, że pomimo zawieszenia europejskich regulacji finansowych po epidemii, Chorwacja przestrzega limitu deficytu wynoszącego 3% PKB, a dług publiczny i prywatny okazał się „w dół”. Wymagane przez te zasady.

Inflacja w całej UE rośnie od miesięcy

Bruksela podkreśla, że ​​istnieje teraz współpraca między Europejskim Bankiem Centralnym a kandydatami do strefy euro, a banki są monitorowane przez Frankfurt na kilka miesięcy przed wejściem do strefy euro, co zmniejsza ryzyko przyszłych problemów z sektorem bankowym, który jest również w Chorwacji. Według źródeł społecznych jest to głównie w rękach firm niemieckich i włoskich.

Ponieważ inflacja rośnie od miesięcy w całej Unii Europejskiej z powodu rosnących cen energii i wojny na Ukrainie, Komisja również rozwiewa obawy przed podwyżkami cen tradycyjnie związanymi z przyjęciem euro.

Chociaż powoduje to wyjątkowy wzrost inflacji i kosztów adaptacji o 0,1-0,3 punktu, „w średnim okresie jest on wyższy niż skompensowany niższymi wydatkami finansowymi i walutowymi” – podkreślił. Firmy nie wykorzystują tej sytuacji do podnoszenia cen.

Poziomy

Valtis Dombrovsky

YVES Herman / Reuters

Chorwacja to pierwsze rozszerzenie strefy euro po Unii Litewskiej w 2015 roku, po której Bułgaria, bliski partner w ERM II, chce pozyskać euro w 2024 roku.

Jednak wszyscy sojusznicy UE, z wyjątkiem Danii, która wynegocjowała wyjątek, są zaproszeni do przyłączenia się do programu, który rozpoczął się w 1999 roku.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.