Konflikt graniczny między Polską a Białorusią zaostrza nacisk setek imigrantów u bram Unii Europejskiej | Międzynarodowy

W poniedziałek polski rząd ostrzegł przed dużym napływem migrantów przez granicę na Białoruś. Polska Straż Graniczna twierdzi, że setki migrantów i osób ubiegających się o azyl próbowało przekroczyć granicę Polski do Europy. „Ta grupa jest kontrolowana przez uzbrojonych Białorusinów. Decydują, w jakim kierunku obiorą ”- ostrzegł rzecznik MSW Stanislav Zarin w wiadomości na swoim koncie na Twitterze. Sytuacja wywołała również reakcję przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli Von der Leyen, która wezwała reżim w Mińsku do „przestania narażania życia ludzi”. „Niedopuszczalne jest, aby Białoruś instruowała imigrantów” – kontynuował szef administratora gminy.

Białoruś i kraje sąsiadujące z Unią Europejską obwiniają reżim w Mińsku Zaplanuj handel ludźmi Odpowiedź na sankcje nałożone przez Brukselę. I wydaje się, że na tym ograniczenia te się nie kończą. W oświadczeniu wydanym dziś po południu Von der Leyen ogłosił, że „rozmawia z przywódcami państw członkowskich w sprawie rozszerzenia sankcji na władze białoruskie”. Ponadto, prezentacja ostrzega, że ​​zbada „jak zezwolić zewnętrznym liniom lotniczym zaangażowanym w handel ludźmi na aktywność, w tym umieszczenie na czarnej liście”.

Różne filmy opublikowane przez polskie władze pokazują setki imigrantów zebranych u stóp ogrodzenia z drutu kolczastego oddzielającego oba kraje. Po stronie białoruskiej słychać było krzyki imigrantów i uchodźców. Po polskiej stronie, wśród narastającego napięcia, policja i żołnierze widzieli tych przed nimi. Na jednym z filmów obiekt wylądował przez ogrodzenie z drutu i wylądował wśród agentów ochrony, którzy strzegli się tarczami i bronią.

„Bardzo mylące informacje pochodzące z granicy” – powiedział rzecznik Zarin. „W pobliżu granicy z Polską na Białorusi zgromadziła się znaczna grupa imigrantów. […] Będą próbować masowo wjechać do Polski – ostrzegał rano. „Polskie służby są gotowe na każde wydarzenie” – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych Masih Wasik. Opublikował również filmy na Twitterze Białoruś Anti-Network Nexta, Pokazał setki ludzi ubranych w ciepłe ubrania, aby uniknąć zimna i plecaka, gdy szli drogą. Jak informuje francuska agencja prasowa, nagranie powstało w pobliżu przygranicznego miasta Brusky na Białorusi, 1,2 km od granicy z Polską.

Sytuacja wywołała nie tylko werbalną reakcję Komisji Europejskiej. W ciągu najbliższych kilku dni wiceprezydent Margaritas Shinas ogłosił, że Van der Leyen będzie „koordynował z Wysokim Przedstawicielem Josephem Borelem kluczowe kraje dotyczące transportu i pochodzenia”. [de los migrantes] Te kraje muszą zadbać o to, by ich obywatele nie wpadli w pułapkę białoruskich władz.

Dołącz do EL PAÍS teraz, aby śledzić wszystkie wiadomości i czytać bez ograniczeń

Zapisz się tutaj

Polska ogłoszona we wrześniu Pogotowie w dwóch prowincjach Granice z Białorusią mają zapobiec napływowi nielegalnych imigrantów, co doprowadziło do bezpośredniej akcji rządu Aleksandra Łukaszenki. Litwa i Łotwa również podjęły działania Wzmocnij ich granice z tego samego powodu. W wyniku incydentu na polskiej granicy Litwa poinformowała w poniedziałek, że wysyła wojska na swoją granicę z Białorusią, a bałtycki minister spraw wewnętrznych poinformował, że jest gotowy na przyjazd migrantów.

Tymczasem reżim Łukaszenki intensyfikuje kampanię oskarżania Polski o rozpętany kryzys migracyjny na jej granicach. Stworzona przez prezydenta w 2007 r. platforma Biełaja Ruś zapewnia, że ​​Mińsk wywiązuje się ze wszystkich zobowiązań dotyczących wspierania jego wizerunku w społeczeństwie obywatelskim. Na swoim terytorium obiecuje, że „nie ma problemu z imigrantami”, a strona zarzuca polskiemu rządowi „całkowite naruszenie wartości i zobowiązań, których przyrzekła przestrzegać, gdy weszła do UE w 2004 roku”. „Chciałbym przypomnieć Porozumienie Dublińskie, poprzez które strona polska nie powinna używać siły ani wojska, ale raczej akceptować żądania imigrantów i badać, w jakim stopniu spełniają oni kryteria przyznania im uchodźców” – Piotr Pietrowski powiedział. Od platformy do naukowca, Felda Agency.

„Nowa hybrydowa forma terroryzmu międzynarodowego”

Szef białoruskiego komitetu ds. granicy państwowej zachęca imigrantów z Bliskiego Wschodu do wejścia do wspólnoty. „Wszyscy ci ludzie, w tym kobiety i dzieci, nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa. Są dobrze wychowani”, powiedział, dodając, że mógłby „znaleźć prowokację uzasadniającą użycie siły wobec imigrantów”.

Wykorzystywanie cudzoziemców jako broni nacisku trwa od lata, kiedy rząd Łukaszenki zaczął wysyłać migrantów z Bliskiego Wschodu do Polski, Łotwy i Litwy do krajów konfliktu w Mińsku. Jednak organizacja opozycyjna, Dyrekcja Ludowego Antykryzysu, uważa, że ​​to wina reżimu. Ponieważ Łukaszenka „wykorzystuje ludzkie życie jako narzędzie do realizacji swoich celów politycznych”, grupa deportowana z Polski, kierowana przez byłego ministra Pawła Łatuszki, uważa, że ​​kryzys zwiększy presję na dyktaturę. „Nadszedł czas, aby demokratyczny świat poprosił Łukaszenkę o uznanie go za międzynarodowego terrorystę” – powiedział EL PAS Łatuszka.

Były minister dodał, że wykorzystywanie cudzoziemców jest „nową hybrydową formą międzynarodowego terroryzmu” i że jego ostatecznym celem jest „zabezpieczenie władzy i destabilizacja UE”. „Zamiast wzywać karetkę, wszyscy czekają, aż pacjent zostanie przyjęty do planowanego szpitala”, ubolewa Laduszka, powołując się na międzynarodową bezczynność przed reżimem po stłumieniu protestów przeciwko oszustwom wyborczym latem 2020 roku.

„Łukaszenko jedzie na lokalny konflikt zbrojny na granicy UE, ale sprzeda go na całym świecie pod pozorem kryzysu humanitarnego. To wina Europejczyków. To rodzaj propagandy z czasów nazistowskich” dodał., I nakłada bardzo surowe ograniczenia na „rozpętany atak hybrydowy”.

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook I Świergot, o en Nasz cotygodniowy biuletyn.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.