Konflikt na Ukrainie: polski rząd znajduje niespodziewanego sojusznika: Władimir Putin

Największym wrogiem Polski jest prezydent Rosji Władimir Putin. Prawo i Sprawiedliwość (PiS) staje się najlepszym sojusznikiem partii, który jest okupowany przez rząd. Od powrotu do władzy w 2015 roku formacja rozpoczęła postępujące obalanie rządów prawa w kraju, nieustanny atak na instytucje i ciężką pracę nad podziałem polskiego społeczeństwa. Ale wojna na Ukrainie i rola Warszawy jako głównego rywala Putina w Unii Europejskiej Polska pomaga odzyskać prestiż Tlen na świecie iw Brukseli.

Od początku drugiej fazy rządów PiS Komisja Europejska i Europejski Trybunał Sprawiedliwości (TSUE) Stały puls z Warszawą Reforma sądownictwa, z różnych powodów, ale szczególnie rozważana przez instytucje europejskie, zagraża niezależności sądownictwa. Dlatego w 2020 roku, kiedy przywódcy związkowi uzgodnili mechanizm cięcia funduszy europejskich dla krajów łamiących praworządność, wszyscy myśleli o dwóch krajach: Polsce i Węgrzech.

Jednak w tym tygodniu Komisja Europejska już wdrożyła ten mechanizm i tylko wobec Budapesztu z powodu uchybień w zamówieniach publicznych, korupcji, oszustw i braku przejrzystości lub odpowiedzialności. Dlaczego nie przeciwko Polsce?

Są dwa powody. Po pierwsze jest Sprawa Węgier jest bardzo zła. Dyktatorski premier Victor Orban wykorzystał fundusze europejskie, aby wzbogacić swoją rodzinę i bliskich przyjaciół, tkając wokół siebie całą sieć wsparcia i wykorzystując pieniądze społeczności, aby udaremnić jego rządy. Trudno jednak ustalić związek między budżetem socjalnym a pogorszeniem się rządów prawa w Polsce.

Drugim powodem jest to, że Polska lepiej zagrała w swoje karty A w rządzie jest więcej trendów niż na Węgrzech. Podczas gdy niektóre sekcje administracji w Warszawie kontynuują agendę antyeuropejską, w Brukseli prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki pokazali bardzo przyjazną twarz. Oprócz, Partia zna nadwagę w Polsce i wykorzystuje ją na swoją korzyść W ramach Unii do ograniczenia ataków.

W końcu rozwinęła się ta nieoczekiwana przyjaźń: Putin. Morawiki Stał się mocnym głosem przeciwko Moskwie, która wzywa do jeszcze silniejszych działań przeciwko Kremlowi i stara się udzielić większego wsparcia Kijowowi w walce z rosyjską inwazją. Za każdym razem, gdy polski premier atakował rosyjskiego prezydenta, PiS otrzymywał na minuty tlen w Brukseli i innych europejskich stolicach. Jego wypowiedzi trafiają do najważniejszych artykułów niektórych najważniejszych gazet na świecie, podczas gdy najbardziej wpływowi przywódcy odwiedzają wschodnią granicę NATO, Warszawę i zawsze ostrzegają przed niebezpieczeństwami, jakie Rosja reprezentuje podczas stołecznego NATO. Inne kontynenty nadal wierzyły, że Kreml może powstać. Oprócz, Warszawa jest w niewielkiej odległości od Budapesztu Dla jego bliskich relacji z Kremlem budzi też sympatię w Brukseli.

Zdjęcie: Victor Orban i Ursula van der Leyen.  (Reuters / Fran்கois Lenoir)

Ale jeszcze przed brutalną inwazją na Ukrainę Polska zaczęła czerpać korzyści z konfrontacji z Putinem. Kiedy Białoruś wykorzystywała imigrantówRozpoczął kampanię przeciwko polskiej granicy w celu destabilizacji UE poprzez sankcje wobec mińskiego reżimu, który nie zrobił ani kroku bez zgody Moskwy. PiS zyskał poparcie Brukseli i innych europejskich partnerówCzłowiek, który udzielił zamkniętego poparcia swojemu rządowi, przejął kilka tygodni temu Trybunał Konstytucyjny, a jego członkowie zostali nielegalnie wybrani przez Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu. Traktaty europejskie z polską konstytucją.

Ponadto Warszawa zdecydowała się na dezaktywację jednego z punktów, które wywołały pewną krytykę w innych stolicach europejskich: Problem imigracyjny. Polska była jednym z nielicznych krajów, które odmówiły przyjęcia zastrzeżeń milionów syryjskich uchodźców, którzy uciekli przed wojną i przybyli na kontynent podczas kryzysów migracyjnych w 2015 i 2016 roku. Ale Teraz kraj otworzył szerokie drzwi Dla ponad dwóch milionów ukraińskich uchodźców.

Fot. Ukraińscy uchodźcy w Warszawie.  (EFE / Mateusz Marek)

Polska od jakiegoś czasu postrzega PiS i konserwatywnych myślicieli z Europy Wschodniej jako wykład symulowany przez Brukselę z zachodniej części Unii. Teraz Warszawa czuje, że lekcja moralna zmieniła strony Prosi także inne stolice o większą odwagę w konfrontacji z Moskwą i wspieranie ich w wojnie o przetrwanie Ukraińców przeciwko rosyjskiej inwazji.

W tygodniu, w którym wdrożono mechanizm zapisów ustawy budapeszteńskiej, Polska może odpocząć w spokoju: Bardzo niewielu w Brukseli wierzy teraz, że politycznie możliwe jest zaatakowanie kraju, który toruje drogę antyrosyjskim stanowiskom.

Prezydent Ukrainy Duda ze swoim prezydentem USA Joe Bidenem. (Reuters)

Ciesz się chwilą

Niektóre głosy proszą o uchwycenie tego momentu. PiS dostrzegł zmianę sytuacji. Węgry stają się coraz bardziej odizolowane, a partia w ostatnich miesiącach dostrzegła korzyści płynące z bycia aktywną częścią zachodniego hardcore’u oraz koszty zostania barbarzyńcą takim jak Orban.

W polskim rządzie są różne departamenty. Duda reprezentuje stanowiska, które dążą do zbliżenia Brukseli, a minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro reprezentuje opozycję skonfliktowaną z UE i eliminującą niezawisłe sądownictwo. Ale kluczową postacią był Jaroslav Kaczyński, wicepremier i szef PiS. Decyzję założyciela partii Polska będzie śledzić w kolejnych latach.

Dlatego niektórzy uważają, że to nie czas na bezpośrednią konfrontację z Warszawą, która przyniesie jeszcze większe wsparcie dla rządowych sektorów euroseptycznych, ale teraz Powinna wykorzystać centralną rolę, jaką odgrywa Polska Te sektory w PiS, które chcą przenieść kraj z powrotem do serca UE, muszą zostać wzmocnione z zewnątrz.

Największym wrogiem Polski jest prezydent Rosji Władimir Putin. Prawo i Sprawiedliwość (PiS) staje się najlepszym sojusznikiem partii, który jest okupowany przez rząd. Od powrotu do władzy w 2015 r. formacja przystąpiła do stopniowego usuwania praworządności w kraju, ciągłego szturmu na instytucje i ciężkiej pracy nad podziałem polskiego społeczeństwa. Ale wojna na Ukrainie i rola Warszawy jako głównego rywala Putina w Unii Europejskiej Polska pomaga odzyskać prestiż Tlen na świecie iw Brukseli.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.