Konflikt rosyjsko-ukraiński: stanowisko członków NATO w sprawie kryzysu

Reklamy

Wielu członków NATO zintensyfikowało w ostatnich dniach wysiłki na rzecz pomocy Ukrainie, zwiększając pomoc wojskową i gospodarczą.

Inne państwa nie chciały wzmacniać zdolności obronnych Ukrainy i zamiast tego dążyły do ​​mediacji między Rosją a Ukrainą.

Stanowisko kluczowych członków NATO w tej sprawie jest następujące:

Zjednoczone Królestwo

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział w poniedziałek, że wojna z Ukrainą jest „bolesną, brutalną i krwawą sprawą”, ale nieuniknioną. Wielka Brytania wysłała niedawno do kraju około 30 elitarnych żołnierzy i 2000 pocisków przeciwpancernych, a obecnie kieruje międzynarodowym zespołem wojennym złożonym z 831 żołnierzy z Estonii, z siedzibą w Danii, Francji i Islandii.

Do nas

Stany Zjednoczone prowadzą obecnie rozmowy dyplomatyczne z Rosją iw tym tygodniu mają dostarczyć pisemną odpowiedź na rosyjskie żądania gwarancji bezpieczeństwa dla rozszerzenia NATO na wschód. Tylko w ubiegłym roku Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie 400 mln dolarów (300 mln funtów) na pomoc w zakresie bezpieczeństwa. Należą do nich pociski przeciwpancerne Javelin, broń strzelecka i amunicja. Stany Zjednoczone przewodzą wielonarodowemu zespołowi wojennemu NATO złożonemu z ponad 1000 chorwackich, rumuńskich i brytyjskich żołnierzy w Polsce. W zeszłym tygodniu prezydent Joe Biden wywołał oburzenie wśród sojuszników, że napotka coś mniej niż odpowiedź wojskową na pełną skalę na „małą infiltrację”, zmuszając go do wycofania się z komentarzy.

Francja i Niemcy

Dwa najpotężniejsze państwa europejskie wypowiadały się przeciwko Ukrainie, ale nie posunęły się tak daleko, jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania w zmniejszaniu swoich ambasad. Niemcy są integralną częścią sojuszu NATO i przewodzą grupie państw w wielonarodowych siłach wojennych liczących ponad 1200 żołnierzy z Belgii, Czech, Islandii, Luksemburga, Holandii i Norwegii. Jednak minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Beerbach powiedziała: „Nie możemy przyczyniać się do dalszej destabilizacji; musimy nadal wspierać ukraiński rząd w możliwie najczystszy sposób, a przede wszystkim utrzymywać stabilność kraju”.

Niemiecki wiceadmirał K-Achim Shonbach podał się do dymisji po tym, jak został skrytykowany za twierdzenie, że Ukraina nie wycofa się z Półwyspu Krymskiego oraz za sugerowanie, że Putin zasługuje na „szacunek”. Niemiecki gazociąg North Stream 2, choć ukończony, nie pompował jeszcze gazu z Rosji.

Pod koniec ubiegłego roku Francja i Niemcy wyraziły podejrzenia co do gotowości wywiadu USA do inwazji Moskwy na Ukrainę, aw zeszłym tygodniu prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że Europejczycy powinni negocjować z Moskwą własną wersję.

Dania

Dania wysłała okręt wojenny i samoloty bojowe do krajów bałtyckich i współpracuje z Wielką Brytanią w Estonii w ramach NATO. Jego minister spraw zagranicznych powiedział, że UE jest gotowa nałożyć „bezprecedensowe” sankcje, jeśli Rosja najedzie na Ukrainę.

Hiszpania

Rząd w Madrycie wysłał okręty wojenne, aby dołączyły do ​​marynarki wojennej NATO na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. Jeden z pierwszych urządzeń do rozminowywania działał od zeszłego czwartku. Rząd w Madrycie rozważa również wysłanie myśliwców do Bułgarii, donosi Reuters. Hiszpania jest częścią grupy wojennej na Łotwie kierowanej przez Kanadę.

Albania, Polska, Islandia, Czarnogóra, Słowenia, Słowacja, Czechy

Wszystkie te kraje są członkami Wielonarodowej Grupy na Łotwie pod przewodnictwem Kanady. Albania i Czarnogóra to dwa ostatnie kraje, które niedawno przystąpiły do ​​NATO odpowiednio w 2009 i 2017 roku. Jednak żaden kraj nie reprezentował ekspansji NATO na wschód.

Kanada

Kanada przewodzi jednej z międzynarodowych drużyn wojennych Łotwy, liczącej ponad 1500 żołnierzy. Udzieliła również pożyczek w wysokości do 95,6 mln USD (71 mln GBP) na wsparcie ożywienia gospodarczego Ukrainy.

Chorwacja, Rumunia

Oba kraje współpracują z Wielką Brytanią w ramach Międzynarodowego Komitetu Wojny w Polsce.

Belgia, Luksemburg, Czechy, Islandia, Norwegia, Niderlandy

Wszyscy są członkami Międzynarodowego Komitetu Wojny na Litwie. Holandia ma gotowe jednostki okrętowe i naziemne, aw kwietniu zapowiedziała, że ​​wyśle ​​do Bułgarii dwa myśliwce F-35.

Łotwa, Litwa, Estonia, Bułgaria, Macedonia Północna,

To kilka małych i nowych krajów NATO i z wyjątkiem północnej Macedonii są to kluczowe kraje, które Putin widzi jako część dalszej ekspansji na wschód. Łotwa, Litwa, Estonia i Bułgaria dołączyły do ​​sojuszu w 2004 roku, a Północna Macedonia w 2020 roku. W zeszłym tygodniu The. Dziennik Wall Street Estonia ogłosiła, że ​​Niemcy zaprzestały udzielania wsparcia militarnego Ukrainie.

Grecja

Minister stanu Miltiadis Varvitsiotis powiedział w zeszłym tygodniu, że Grecja poprze zdecydowaną reakcję UE na jakąkolwiek rosyjską inwazję na Ukrainę, pomimo apelu Aten o poprawę stosunków między Moskwą a obozem.

Węgry

Premier Węgier Viktor Orban ma spotkać się z Putinem w przyszłym tygodniu, aby omówić popierany przez Rosję plan rozbudowy węgierskiej elektrowni jądrowej. Jednak minister spraw zagranicznych Węgier ostrzegł w poniedziałek przed „nową zimną wojną” w obliczu rosnących napięć między sojuszem NATO a Rosją.

indyk

Prezydent Turcji Tayyip Erdogan odwiedzi Ukrainę „za kilka tygodni”, jak cytowały jego rzecznika media państwowe w ubiegłą środę.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *