Konstytucja RP nakazuje bezprawne przedłużenie ombudsmana

Komisja Europejska twierdzi, że zajmuje się tą sprawą „z troską i troską”.

Madryt, 15 kwietnia (Europa Press) –

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że za przedłużenie orzeczenia należy zwolnić rzecznika Adama Botnera.

Dlatego z wyroku wynika, że ​​Botner będzie musiał zrezygnować w ciągu trzech miesięcy – podała Rzeczpospolita. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich jest przez wielu uważane za ostatni organ rządowy podlegający kontroli Prawa i Sprawiedliwości (PIC).

Jednak wielu przeciwników kreacji twierdzi, że firma jest pod ich wpływem, ponieważ ma określone uprawnienia sądowe. Botner był krytykowany przez rząd, zwłaszcza za obronę praw społeczności LGDPI, co skłoniło PS do oskarżenia go o „upolitycznienie” stanowiska.

Pięcioletnia kadencja Botnera zakończyła się we wrześniu 2020 r. Jednak na razie pozostaje na swoim stanowisku ze względu na niezdolność Parlamentu do wyznaczenia następcy.

Pice kontroluje izbę niższą i dwukrotnie odrzucił kandydaturę sojuszniczki Botnera, Jusanny Rudzińskiej-Blues. Wręcz przeciwnie, popiera tworzenie partii i byłego wiceministra spraw zagranicznych Piotra Vaughana – którego nominacja do Senatu została odrzucona.

Kandydaci muszą zostać zatwierdzeni przez parlament, nawet jeśli polska opozycja obawia się, że Pies będzie próbował tymczasowo wprowadzić kandydata po odejściu Botnera, a polska opozycja obawia się, że mogą naruszyć parlamentarną kontrolę. Obecnie Paes wspiera Bartholomew Vroblevsky jako kandydata po nim.

Zapytany o sprawę rzecznik Europejskiej Komisji Sprawiedliwości Christian Wigand zwrócił uwagę, że sprawa jest prowadzona w Brukseli „uważnie i pilnie”, przypominając jednocześnie, że sytuacja w polskim reżimie w Polsce to sprawa „wszystkich zainteresowanych”. i będzie podejmować wszelkie działania z mocą reagowania.

Rzecznik Praw Obywatelskich Wigand podkreślił, że jest to podstawowy organ ochrony praw obywateli, dlatego musi być „niezależny” i dbać o swoją działalność bez szkody.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *