Kontrowersje w Polsce: Poseł skrajnej prawicy używa gaśnicy do gaszenia żydowskiego żyrandola podczas Chanuki

Kontrowersje w Polsce: Poseł skrajnej prawicy używa gaśnicy do gaszenia żydowskiego żyrandola podczas Chanuki
Moment, w którym polski poseł gasi gaśnicą świecę chanukową

Naganne wydarzenie miało miejsce w Polsce w najbliższy wtorek, w czasie, gdy Europa odnotowuje znaczny wzrost aktów antysemickich od początku wojny w Gazie pomiędzy Izraelem a terrorystami Hamasu. Skrajnie prawicowy poseł do parlamentu trzymał menorę, siedmioramienny świecznik, symbol judaizmu, wraz z gaśnicą.Akt, który został natychmiast potępiony przez Premiera Donalda Tuska.

„Stało się coś niedopuszczalnego. Szkoda”Prezydent ogłosił to prasie.

Marszałek Sejmu Szymon HoloniaWykluczony ze zgromadzenia subparlamentarnego skrajnie prawicowej Partii Konfederacji, Grzegorza Braunaktóry dopuścił się już podobnego zachowania.

Brown, prorosyjski członek Partii Federacji, W przeszłości fałszywie twierdzono, że istniał spisek mający na celu przekształcenie Polski w „państwo żydowskie”. Wzywa także do kryminalizacji homoseksualizmu.

Jego komisja parlamentarna ostatecznie potępiła działania jego przedstawiciela.

W parlamencie zapala się menorę podczas obchodów żydowskiego święta Chanuki (Święta Świateł).W obecności dostojników żydowskich.

To nie pierwszy raz, kiedy Grzegorz Braun dopuścił się antysemickiego czynu (Dawid Zuchowicz/Agencja Wyborcza.pl via REUTERS)

W nagraniu opublikowanym w polskich mediach M.P. Można zobaczyć Browna posypującego menorę i pyłem z gaśnicy wypełniającej lobby parlamentu.

Przewodniczący izby niższej potępił „To wstyd dla polskiego parlamentu”.

„Tak długo jak będę prezydentem [de la cámara baja] Nie będzie tolerancji dla antysemityzmu, wykluczenia i rasizmu” – oznajmiła Holonia, przerywając dyskusje.

Na zakończenie spotkania Prezydencji Parlamentu Holonia wskazała, że ​​na Browna nałożono maksymalne sankcje finansowe, w wyniku czego utracił on połowę swojej trzymiesięcznej pensji i półrocznych wypłat oraz że zostanie zgłoszony do sprawiedliwość.

Holonia zauważyła, że ​​wspólnikowi grozi do dwóch lat więzienia.

„Polska jest ojczyzną wszystkich religii”– powiedziała Holonia.

„Wstyd! Poseł polskiego parlamentu to zrobił” – powiedział w mediach społecznościowych ambasador Izraela w Polsce kilka minut po tym, jak świętowaliśmy tam Chanukę. Jakow LiwnehOpublikowała wideo, na którym Bran rozwija menorę.

Polski parlament obchodził trwającą tydzień szóstą noc Chanuki (Sławomir Kamiński/Agencja Wyborcza.pl via REUTERS)

Większość ugrupowań parlamentarnych, w tym populistyczne nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS), potępiła incydent.

Rabin Szalom Na zszywaczktóry od 17 lat kieruje świętem Chanuki, powiedział agencji AP Uroczystość trwała spokojnie, aż nagle zapanował chaos i on to poczuł Bran zdmuchnął świece w szósty wieczór weekendu.

Ludzie błagali go, żeby przestał, a Browna próbowała powstrzymać kobieta ze społeczności żydowskiej. Dym z gaśnicy dotarł do jego twarzy i wymagał pomocy medycznej. Co roku członkowie społeczności żydowskiej biorą udział w zapalaniu Menory w Parlamencie.

„Robił to w bardzo brutalny sposób” – Stampler dodał o Brownie.

Incydent zakłócił ważny dzień w polskim parlamencie, kiedy nowo wybrany premier Donald Tusk wygłosił przemówienie inauguracyjne. W swoim przemówieniu jego rząd obiecał, że świat zachodni będzie kontynuował pomoc dla Ukrainy i pozostanie ona stabilnym sojusznikiem USA i NATO.

Rząd i różne sekcje polskiego parlamentu potępiły działania Browna (Sławomir Kamiński/Agencja Wyborcza.pl via REUTERS)

Ambasador amerykański Marka Brzezińskiego Na Twitterze napisał: „Jestem oburzony nikczemnym aktem antysemityzmu dzisiejszego polskiego posła”.

Incydent potępił także Kościół polskokatolicki.

„Wstydzę się i przepraszam całą społeczność żydowską w Polsce” – napisał kardynał na Twitterze. Grzegorz RysPrzewodniczy Komisji Dialogu z Judaizmem.

W weekend tysiące ludzi zgromadziło się w Belgii i Niemczech, aby demonstrować przeciwko antysemityzmowi. Przewodniczący Komisji Europejskiej, Urszuli van der LeyenPowiedział, że wojna w Gazie nie może usprawiedliwiać wzrostu antysemityzmu w UE. „Nie ma żadnego uzasadnienia dla wzrostu antysemityzmu. Żadna wojna, żaden argument polityczny tego nie usprawiedliwi” – ​​powiedział dyplomata podczas obchodów Chanuki, jednego z głównych świąt żydowskich, w małym namiocie ustawionym pomiędzy budynkiem Komisji Europejskiej a Radą Europejską w Brukseli.

(Według informacji AFP i AP)

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *