Koronawirus, syncytialny wirus oddechowy i grypa prawdopodobnie wpłyną w tym roku na system opieki zdrowotnej: CDC

Koronawirus, syncytialny wirus oddechowy i grypa prawdopodobnie wpłyną w tym roku na system opieki zdrowotnej: CDC

Tegoroczny sezon wirusów układu oddechowego będzie powtórką poprzedniego.

Według prognoz modelowych Światowej Organizacji Zdrowia tegoroczny sezon wirusów układu oddechowego będzie powtórką zeszłorocznego, a koronawirus (COVID-19), syncytialny wirus oddechowy (RSV) i grypa wpływają jednocześnie na system opieki zdrowotnej. Centrum Kontroli Chorób Czwartek profilaktyczny.

Na podstawie swoich modeli naukowcy z CDC przewidują, że mogą istnieć dwa możliwe scenariusze sezonu wirusów układu oddechowego (powszechnie znanego jako „sezon przeziębień i grypy”):

Scenariusz A:

Umiarkowana aktywność wirusa grypy i syncytialnego wirusa oddechowego

Umiarkowana aktywność Covida

Nakładające się szczyty

Scenariusz B:

Ciężka aktywność wirusa grypy i wirusa RSV

Umiarkowana aktywność Covida

Nakładający się szczyt

Historycznie rzecz biorąc, grypa i syncytialny wirus oddechowy były dwoma głównymi wirusami rozprzestrzeniającymi się w „sezonie przeziębień i grypy”. Jednak zdaniem CDC ze względu na pojawienie się wirusa koronawirus, który normalnie byłby przeciętnym sezonem oddechowym, może teraz spowodować znaczne obciążenie systemu opieki zdrowotnej.

Według danych agencji, we wczesnych latach pandemii aktywność grypy była niezwykle niska. Według alertu CDC, który trafił do podmiotów świadczących opiekę zdrowotną na początku tego miesiąca, wzrost aktywności wirusa syncytialnego układu oddechowego w niektórych częściach południowo-wschodniego kraju może również wskazywać na powrót sezonowego charakteru wirusa.

Według CDC jesień i zima to okres, w którym wirusy układu oddechowego zazwyczaj rozprzestrzeniają się najczęściej w społeczeństwie. Zeszłoroczna tak zwana „potrójna pandemia” spowodowała, że ​​niektóre szpitale były przytłoczone napływem pacjentów zakażonych koronawirusem, syncytialnym wirusem oddechowym i grypą.

Według agencji nie można przewidzieć dokładnego charakteru i harmonogramu sezonu. Niektóre pory roku mogą być bardziej dotkliwe niż inne, ze względu na krążące szczepy wirusa i odporność wirusa.

Po raz pierwszy w historii Stanów Zjednoczonych szczepionki przeciwko trzem głównym wirusom układu oddechowego (COVID, RSV i grypa) będą dla niektórych dostępne tej jesieni. Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom wyższy poziom szczepień wśród populacji pomoże również zmniejszyć liczbę hospitalizacji i ryzyko stresu związanego z hospitalizacją.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *