Korytarz Suwalski w Polsce to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie

Korytarz Chuasky na granicy polsko-litewskiej uważany jest obecnie za jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie.

Niektórzy analitycy twierdzą, że w przypadku eskalacji zainicjowanej przez Rosję wojny mogłoby dojść do przyłączenia obwodu kaliningradzkiego do Białorusi, skutecznie odcinając trzy państwa bałtyckie od ich zachodnich sojuszników.

Miejscowi niewątpliwie martwią się tą możliwością. „Teraz ta sytuacja na Ukrainie skłoniła ludzi do myślenia o tym, jak się bronić.. Zainteresowanie jest duże. Nikt nie będzie kopał dziury i czekał, aż coś spadnie. Widzimy – latają helikoptery, krążą samochody wojskowe… my – pracujemy. Jeśli będziemy do tego zmuszeni, prawdopodobnie będziemy musieli radzić sobie sami. Niech tak się nie stanie. Ale więcej ludzi wie, jak to zrobić i przynajmniej możesz czuć się lepiej psychicznie, że nie jesteś sam. Lepiej być przygotowanym na najgorsze niż wcale – tłumaczy Jaroslav Smyjewski, członek Szejneńskiego Związku Strzeleckiego przy granicy polsko-litewskiej.

Z kolei lokalni politycy obawiają się, że spekulacje na temat przyszłości i bezpieczeństwa regionu wyrządzą jedynie szkody.

„To zagrożenie, o którym mówimy, jest tylko urojone i chcemy, aby tak pozostało. Taka sytuacja będzie miała negatywny wpływ na postrzeganie tego regionu jako dobrego miejsca do inwestowania.. Niestety w tym roku będzie mniej turystów. Nie chcemy panikować. Jesteśmy pod ochroną Wojska Polskiego, wojsk sojuszniczych NATO, które stacjonują daleko od Korytarza Suwalskiego i wierzę, że w razie konfliktu nasza Armia wraz z sojusznikami jest w stanie odeprzeć ten atak. . – ubolewa Czesław Renkiewicz, burmistrz Suwałk.

Eksperci nie wykluczyli możliwości ataku, choć podkreślali, że nowa operacja wojskowa będzie skomplikowana. Agnieszka Lecucka jest ekspertem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych PISM: „Przez wiele lat uważany był za słaby punkt, jeśli chodzi o Wschód. Nie możemy wykluczyć żadnej sytuacjiAle myślę, że Rosji będzie bardzo trudno angażować się na dwóch frontach jednocześnie, zwłaszcza po stronie NATO. To niemożliwe„.

Wschodnie granice Polski, graniczące z Unią Europejską, borykają się z problemami wschodnich sąsiadów. Oprócz wojny na Ukrainie i kryzysu migracyjnego istnieje teraz groźba ataku między Rosją a NATO, który rozpocząłby otwartą wojnę.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.