Kosmiczne śmieci na kursie kolizyjnym 5800 mph z księżycem w piątek

Kosmiczne śmieci na kursie kolizyjnym 5800 mph z księżycem w piątek

Księżyc jest na skraju zawalenia się wraz z trzema tonami kosmicznego śmiecia, uderzeniem, które wycięłoby dziurę wystarczająco dużą, aby zmieścić kilka naczep ciągników.

Pozostała rakieta uderzy w drugą stronę Księżyca w piątek, podróżując z prędkością 5800 mil na godzinę. Efekt pojawi się z dala od wścibskich oczu w teleskopach, a jego potwierdzenie na zdjęciach satelitarnych może zająć tygodnie, a nawet miesiące.

Eksperci twierdzą, że rakieta spada losowo w kosmosie, odkąd Chiny wystrzeliły ją prawie dziesięć lat temu. Ale chińscy urzędnicy wątpią, że to ich.

Niezależnie od tego, kto to jest, naukowcy spodziewają się, że obiekt wywierci otwór o szerokości od 33 do 66 stóp i wyśle ​​księżycowy pył na setki mil po suchej, pokrytej pęcherzami powierzchni.

niska orbita kosmiczne śmieci Śledzenie tego jest stosunkowo łatwe. Obiekty wystrzeliwane w głąb kosmosu raczej nie zderzą się z czymkolwiek, a te odległe fragmenty są zwykle zapomniane, z wyjątkiem kilku obserwatorów, którzy lubią grać niebiańskiego detektywa z boku.

SpaceX pierwotnie wziął udział w rapowaniu o nadchodzącym księżycowym śmieci po tym, jak tropiciel asteroid Bill Gray wyznaczył kurs kolizyjny w styczniu. Poprawił się miesiąc później, mówiąc, że „tajemniczym” obiektem nie była rakieta górnego stopnia SpaceX Falcon WPROWADZENIE 2015 Klimat kosmosu NASA.

Gray powiedział, że prawdopodobnie był to trzeci etap chińskiej rakiety, która wysłała próbną kapsułę na Księżyc i z powrotem w 2014 roku. Ale urzędnicy chińskiego ministerstwa powiedzieli, że górny stopień ponownie wszedł w ziemską atmosferę i spłonął.

Ale były dwie chińskie misje o podobnych nazwach – lot testowy i misja powrotu na Księżyc w 2020 r. – i amerykańscy obserwatorzy uważają, że obie się mieszają.

ten Dowództwo Kosmiczne USA, który śledzi małe śmieci kosmiczne, potwierdził we wtorek, że górny etap chińskiej misji księżycowej 2014 nigdy nie schodził z orbity, jak wcześniej wykazano w bazie danych. Ale nie mogła potwierdzić, skąd pochodzi istota, która miała trafić na Księżyc.

„Koncentrujemy się na rzeczach najbliższych Ziemi” – powiedział rzecznik firmy w oświadczeniu.

Gray, matematyk i fizyk, powiedział, że jest teraz przekonany, że to chińska rakieta.

„Stałem się trochę bardziej ostrożny w takich sprawach” – powiedział. „Ale ja naprawdę nie widzę innego wyjścia”.

Jonathan McDowell Z Harvard and Smithsonian Center for Astrophysics popiera poprawioną ocenę Graya, ale zauważa: „Efekt będzie taki sam. Zostawisz kolejny mały krater na Księżycu”.

Księżyc zawiera już niezliczone kratery o średnicy do 1600 mil. Przy niewielkiej lub żadnej prawdziwej atmosferze Księżyc jest bezbronny wobec ciągłej zalewy meteorów, asteroid i okazjonalnie nadlatujących statków kosmicznych, w tym kilku Celowo rozbił się ze względu na naukę. Bez pogody nie ma zużycia, a doły uderzeniowe trwają wiecznie.

Chiny mają Sonda księżycowa po drugiej stronie księżyca, ale byłoby zbyt daleko od wykrycia uderzenia w piątek na północ od równika. Agencja NASA księżycowy pojazd rozpoznawczy Będzie też poza zasięgiem. Indie raczej nie okrążą Księżyca Chandrayaan-2 Wtedy też minie.

„Miałem nadzieję na coś [significant] Uderzyć w księżyc przez długi czas. Idealnie, uderzyłby w bliższą stronę księżyca w pewnym momencie, w którym faktycznie możemy go zobaczyć” – powiedział Gray.

Przypinając kolejny hit do SpaceX Elona Muska, Gray ponownie przyjrzał się temu, gdy inżynier z Jet Propulsion Laboratory NASA zakwestionował jego twierdzenie. Teraz jest „w pełni przekonany”, że jest częścią chińskiej rakiety, opartej nie tylko na śledzeniu orbitalnym w 2014 roku, ale także na danych otrzymanych z krótkotrwałego eksperymentu krótkofalowego.

Laboratorium Napędów Odrzutowych Centrum Badań Obiektów Bliskich Ziemi Obsługuje ponowną ocenę Graya. Zespół z University of Arizona zidentyfikował niedawno segment chińskiej rakiety Long March na podstawie światła odbitego od jej powłoki podczas obserwacji teleskopowych cylindra odchylającego.

Mają około 40 stóp długości i 10 stóp średnicy i wykonują salta co dwie do trzech minut.

Gray powiedział, że SpaceX nigdy nie skontaktował się z nim, aby zakwestionować jego pierwotne roszczenie. Ani Chińczycy.

„To nie jest problem SpaceX, ani nie jest to problem Chin. Nikt szczególnie nie dba o to, co robią ze śmieciami na tego rodzaju orbicie” – powiedział Gray.

Według McDowella, śledzenie pozostałości takiej misji w kosmos jest trudne. Grawitacja księżyca może zmienić trajektorię obiektu podczas lotu, powodując niepewność. McDowell zauważył, że nie ma łatwo dostępnej bazy danych, z wyjątkiem tych „związanych razem” przez niego, Graya i kilku innych.

„Jesteśmy teraz w erze, w której wiele stanów i prywatnych firm umieszcza rzeczy w dalekim kosmosie, więc nadszedł czas, aby zacząć je śledzić” – powiedział McDowell. „W tej chwili nie ma nikogo, tylko kilku fanów w wolnym czasie”.

Olivia Zhang, producentka wideo Associated Press i mieszkający w Pekinie dziennikarz wideo Sam McNeill, przyczynili się do powstania tego raportu.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *