Kosmiczny Teleskop Hubble’a zauważył coś przerażającego [Video]

Kosmiczny Teleskop Hubble'a zauważył coś przerażającego [Video]

W sam raz na Halloween, czerwony olbrzym CW Leonis przedstawia nam widok pomarańczowo-czerwonych „pajęczyn”, które są zakurzonymi obłokami węgla sadzy pochłaniającego umierającą gwiazdę. Źródło: ESA/Hubble, NASA, Toshiya Ueta (Uniwersytet w Denver), Hyosun Kim (KASI)

Przerażające spojrzenie na gwiazdę, która tka sieć kurzu

Międzygwiezdny dramat śmierci może czasami wydawać się dziwny. To zdjęcie starszej gwiazdy czerwonego olbrzyma, CW Leonisa, wygląda jak coś z historii Halloween. Gwiazda wydaje się być uwięziona w miękkich pomarańczowych pajęczynach, które owijają się wokół gwiazdy. Promienie światła przebijają się przez kurz, jak światło słoneczne w częściowo pochmurny dzień. Gdy paliwo się wyczerpie, gwiazda „beka” otoczki sadzy, które uciekają w kosmos. Węgiel został nagromadzony w jądrze gwiazdy jako produkt odpadowy syntezy jądrowej. Każdy, kto ma kominek, wie, że sadza jest uciążliwa. Ale węgiel wyrzucany w kosmos dostarcza surowców do formowania gwiazd, planet i być może życia w przyszłości. Złożone cząsteczki biologiczne na Ziemi składają się z atomów węgla związanych z innymi wspólnymi pierwiastkami.

Jest to zestaw poklatkowych zdjęć starzejącego się czerwonego olbrzyma CW Leonis, wykonanych w trzech dniach: 2001, 2011 i 2016. Gwiazda jest otoczona pajęczyną pyłu, która otacza gwiazdę. W rzeczywistości są to powłoki pyłu węglowego emitowane przez gwiazdę. Gdy rozszerzają się w przestrzeń, zmieniają kształt, jak pokazano między Kosmiczny teleskop Hubble narażenie. Jasne światła punktowe rozpraszają się z powierzchni gwiazdy przez pył. Wiązki te zmieniają kierunek podczas różnych dat wykonania zdjęć Hubble’a. Źródło: Animacja: ESA/Hubble, NASA, STScI, Podziękowania: Toshiya Ueta (Uniwersytet w Denver), Hyosun Kim (KASI), M. Zamani

Hubble świętuje Halloween z umierającą świecącą gwiazdą

Hipnotyczny jacuzzi? Zerknąć na kocioł czarownicy? Gigantyczna pajęczyna kosmiczna?

Rzeczywiście, jest to spojrzenie na czerwonego olbrzyma CW Leonis sfotografowanego przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a – w sam raz, aby uczcić Halloween przerażającymi widokami na niebie.

Pomarańczowo-czerwone „pająki” to zakurzone obłoki węgla sadzy, które pochłaniają umierającą gwiazdę. Stworzony z zewnętrznych warstw CW Leonis, które zostały wrzucone do czarnego atramentu. Węgiel, który jest wypalany przez fuzję jądrową we wnętrzu gwiazdy, nadaje jej atmosferę bogatą w węgiel. Wybuch węgla z powrotem w kosmos zapewnia surowiec do formowania się gwiazd i planet w przyszłości. Wszystkie znane formy życia na Ziemi są oparte na węglu kukurydza. Złożone cząsteczki biologiczne składają się z atomów węgla związanych z innymi powszechnymi elementami we wszechświecie.

CW Leonis znajduje się w odległości 400 lat świetlnych od Ziemi i jest najbliższą gwiazdą węglową. Daje to astronomom szansę zrozumienia interakcji między gwiazdą a jej burzliwą atmosferą. Złożona struktura wewnętrzna muszli i łuków może być kształtowana przez pole magnetyczne gwiazdy. Szczegółowe obserwacje CW Leonis z Hubble’a wykonane w ciągu ostatnich dwóch dekad pokazują również włókna wyrzuconej materii rozciągające się wokół gwiazdy.

Jedną z najciekawszych cech gwiazdy są jasne promienie światła emitowane przez CW Leonis. Ich jasność zmieniała się w ciągu 15 lat – niewiarygodnie krótki czas w kategoriach astronomicznych. Astronomowie spekulują, że luki w pyle pokrywającym CW Leonis mogą umożliwiać wiązkom światła gwiazd penetrację pyłu i oświetlanie ich, jak latarnie szperacza, na zachmurzonym niebie. Jednak dokładny powód dramatycznych zmian w jego jasności nie został jeszcze wyjaśniony.

Gwiazda zapala się, gdy ciśnienie zewnętrzne z wielkiego pieca w rdzeniu równoważy się z kruszeniem grawitacyjnym. Kiedy w gwieździe wyczerpie się paliwo wodorowe, ciągłe przyciąganie grawitacyjne powoduje, że gwiazda zaczyna się zapadać. Kiedy rdzeń się kurczy, obudowa osocze Otaczające jądro nagrzewa się na tyle, że zaczyna łączyć wodór, dając gwieździe drugą szansę na życie. Generuje wystarczająco dużo ciepła, aby radykalnie rozszerzyć zewnętrzne warstwy gwiazdy i puchnąć w opuchniętego czerwonego olbrzyma.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a NASA dostrzegł wiele przerażających obiektów we wszechświecie. CW Leonis jest tylko najnowszym. kredyt: Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda NASA; Główny Producent: Paul Morris

CW Leonis ma czerwonawo-pomarańczowy kolor ze względu na stosunkowo niską temperaturę powierzchni 2300 stopni F. Jednak zielone promienie świetlne emitowane przez gwiazdę świecą w niewidzialnych długościach fal średniej podczerwieni. W przypadku braku naturalnego koloru do obrazu w podczerwieni dodano kolor zielony w celu lepszej analizy kontrastu kolorów.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a to międzynarodowy projekt współpracy NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Teleskop jest obsługiwany przez Goddard Space Flight Center NASA w Greenbelt w stanie Maryland. Space Telescope Science Institute (STScI) w Baltimore w stanie Maryland prowadzi operacje naukowe Hubble’a. STScI jest obsługiwany dla NASA przez Konsorcjum Uniwersytetów do Badań Astronomii w Waszyngtonie

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *