Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba o wartości 10 miliardów dolarów dociera na miejsce startu

Niewiele misji kosmicznych było tak przewidywalnych, jak oczekiwano Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Teleskop wyjechał z Kalifornii w USA i dotarł bezpiecznie do Port Parakabo w Gujanie Francuskiej, na pokładzie frachtowca MN Colibri.

Aby dotrzeć do portu, Webb popłynął Kanałem Panamskim do Gujany Francuskiej przez rzekę Kourou, która została specjalnie oczyszczona Aby zapewnić szybki przepływ statku po przypływie, dopóki nie dotrze on bezpiecznie do portu.

Webb, który ma być kolejnym dużym obserwatorium kosmicznym po HubbleI Został zaprojektowany, aby odpowiedzieć na pytania bez odpowiedzi dotyczące Wszechświat I wyjdź poza początki świata: Od powstania gwiazd i planet po narodziny pierwszych galaktyk we wczesnym wszechświecie.

Aby to osiągnąć, wymagało to starannego planowania i przygotowań do jego uruchomienia, procesu, który rozpoczął się około 15 lat temu, co sprawia, że ​​ten moment jest znaczącym kamieniem milowym. Unikalna misja gdzie jest Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), w ścisłej współpracy z NASA oraz Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CSA), która planuje lot w kosmos na pokładzie Ariane 5 z Europejskiego Portu Kosmicznego zaplanowany na grudzień tego roku.

Będąc wyjątkową misją, Sześciotonowy teleskop ma ponad 10,5 metra wysokości i około 4,5 metra szerokości po złożeniu, wysłana w pozycji złożonej w 30-metrowym kontenerze, z dodatkowym wyposażeniem, ważąca ponad 70 ton. Dodatkowo sprowadzono ciężki pojazd przegubowy, aby go starannie przetransportować sieć do portu kosmicznego.

Obiekty Spaceport są już wyposażone w dodatkową ochronę przed zanieczyszczeniami, czyste pomieszczenia wyposażone w dodatkowe ścianki filtrów powietrza i specyficzną kurtynę, która owinie Webb po zainstalowaniu na nim Pocisk.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został złożony po zakończeniu testów. Zdjęcie: NASA/Kris Jenn

W przygotowania do startu zaangażowanych jest ponad 100 profesjonalistów, ponieważ zespoły będą pracować osobno nad przygotowaniem teleskopu i statku kosmicznego, który przeniesie go w kosmos, aż połączą wspólny zespół, aby połączyć teleskop z rakietą w celu masowego startu.

Kiedy Webb uzyskuje dostęp do pliku port kosmiczny Zostaną rozładowane w wyznaczonym zakładzie przygotowania statku kosmicznego, gdzie zostaną sprawdzone, aby upewnić się, że nie zostały uszkodzone podczas lotu i są w dobrym stanie.

Równolegle z przygotowaniami do budowy teleskopu kosmicznego, części rakiety Ariane 5 z Europy będą montowane w budynku integracyjnym rakiet nośnych.

Wytrzymała, wysoce niezawodna, wytrzymała „European Backbone” Ariane 5 ma udokumentowane osiągnięcia obejmujące ponad 100 startów i trzy dekady. Ponadto jest bardzo odpowiedni dla satelitów naukowych, ponieważ udowodnił swoją zdolność do wysyłania misji do drugiego punktu stacji kosmicznej Lagrange’a (L2). Ta rakieta Webb wystartuje bezpośrednio na trajektorii w kierunku L2, która jest cztery razy dalej od Księżyca niż Ziemia.

Schemat ideowy rakiety Ariane 5 doskonale przystosowany do spełnienia wszystkich specyficznych wymagań misji, które wystrzelą Webba w kosmos, tak aby kosmiczny teleskop nie doznał żadnych uszkodzeń w drodze. Źródło: ESA

Aby uniknąć przegrzania dowolnego elementu sieci, Ariane 5 wykona specjalnie opracowany manewr przechyłu, aby zapewnić, że wszystkie części satelity będą równomiernie wystawione na działanie słońca. Tymczasem dodatkowa bateria zapewni moc do zasilania górnego stopnia po zwolnieniu teleskopu, utrzymując go bezpiecznie z dala od Webba.

Arianespace obsługuje w Europejskim Porcie Kosmicznym rodzinę rakiet: Ariane 5, Vega i Sojuz, otoczone dżunglą centrum startowe o powierzchni 690 kilometrów kwadratowych. Idealne miejsce do wystrzeliwania rakiet z wielu powodów.

Po pierwsze, ponieważ rakiety wystrzeliwane tutaj znajdują się tylko 5 stopni na północ od równika, mogą skorzystać z „efektu dźwigni” ze względu na prędkość obrotu Ziemi. Zwiększa to ich wydajność, ponieważ podczas startu poruszają się z prędkością ponad 300 m/s. Ponadto otwarty ocean na wschodzie i północy zapewnia szeroki zakres potencjalnych ścieżek uwalniania z dala od zaludnionych obszarów.

An-Ariane-5-lifts-off-(23921561)

Wreszcie na tym obszarze występuje bardzo niskie ryzyko huraganów lub trzęsień ziemi, Co jest ważne przy wykonywaniu tak delikatnych operacji.

“Webb jest doskonałym przykładem pracy zespołowej i współpracy międzynarodowej. Witamy Webba i naszych partnerów w Europejskim Porcie Kosmicznym w Gujanie Francuskiej, aby kontynuować tę przygodę w kierunku ekscytującego startu na pokładzie Ariane 5 i dzielić się wieloma osiągnięciami naukowymi, które jeszcze nie zostały osiągnięte. ”

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba bezpiecznie dociera do portu Baricapoo w Gujanie Francuskiej na pokładzie statku towarowego MN Colibri. Zdjęcie: ESA

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *